سگ جک راسل

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ جک راسل (Jack Russell Terrier) کوچک، سرزنده، چاوک و عضلانی بیشتر شبیه به Fox Terrier کوچک است. رنگ پوشش خارجی آن شامل حداقل 50درصد سفید به همراه لکه‌های قهوه‌ای، سرخ و مشکی خصوصاً در قسمت سر و دم می‌باشد. جمجمه در قسمت مابین گوش‌ها صاف، گوش‌ها به شکل V و نیمه افراشته است. دمش به شکل داس است که آنرا افراشته نگاه می‌دارد. پوشش خارجی آن صاف و کوتاه می‌باشد. نوع ایرلندی آن در مقایسه با انواع انگلیسی‌اش پاهای کوتاه‌تری دارد.

خلق و خوی سگ جک راسل

سگی جسور، سرحال و ستیزه‌گر است. بسیار نترس، مراقب و جذاب می‌باشد. از بازی کردن با عروسک لذت می‌برد و رابطه بسیار خوبی با کودکان دارد. آموزش دادن به آنها گاهی اوقات دشوار است، بنابراین به آموزش‌های یک مربی با حوصله و باتجربه نیاز دارد. اگر از سنین پایین اجتماعی نشود می‌تواند نسبت به سایر سگ‌ها بسیار تهاجمی باشد تاحدی که جان خود را در جنگیدن از دست بدهد! شکارچی ماهری می‌باشد بنابراین نباید او را با حیوانات خانگی کوچک تنها گذاشت. از کندن زمین و پریدن لذت می‌برد. بطور کلی خصوصیات یک سگ بزرگ را در جثه کوچک دارد و باید به خوبی به او بفهمانید که شما از او قدرتمندترید و باید از شما اطاعت کند.

خلق وخوی سگ جک راسل

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (6-8) ک.گ، در ماده‌ها: (6-8) ک.گ 

ارتفاع در نرها: (25-31) س.م، در ماده‌ها: (25-31) س.م

برای آشنایی با دیگر گونه‌های تریر کلیک کنید:

آشنایی با سگ‌های تریر

مشکلات سلامتی

برخی از آنها دارای مشکل جابجایی مفصل آرنج هستند. بیماری‌های ارثی چشمی‌، ناشنوایی و مشکلات لگن نیز قابل ذکر می‌باشد.

شرایط نگهداری سگ جک راسل

برای نگهداری در آپارتمان مناسب است به شرط آنکه در طول روز به اندازه کافی فعالیت داشته باشد. در داخل خانه بسیار پر جنب وجوش است و یک حیاط متوسط می‌تواند مکان مناسبی را برای زندگی و بازیش فراهم کند. اگر در داخل خانه نگهداری می‌شود بهتر است که یک تخت یا خانه مخصوص به خود داشته باشد.

شرایط نگهداری سگ جک راسل

فعالیت بدنی

به ورزش و فعالیت بدنی بسیار علاقه دارد و اگر یک حیاط کوچک داشته باشد می‌تواند خودش را به خوبی سرگرم کند. به دویدن وشکار علاقه‌مند است.

طول عمر

حدود 15 سال یا بیشتر .

آراستن

آراستن موهای صاف و کوتاه آن آسان می‌باشد. شانه زدن، برس کشیدن و همچنین استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود.

تاریخچه سگ نژاد جک راسل

این نژاد در دهه 19 میلادی توسط کشیشی بنام Jack Russell در انگلستان برای شکار جانوران کوچک پرورش یافت. استعداد جک راسل تریر در کندن زمین و تعقیب روباه‌ها او را به یک شکارچی مطرح در شکار روباه تبدیل کرده است. نوع انگلیسی آن دارای پاهای بلندتری می‌باشد. این نژاد برای شکار و نمایش در سیرک مناسب است.

گروه

تریرها.

تاریخچه سگ نژاد جک راسل

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا