ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2328
بازدید: 2059
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۸ ساعت: 10:00:25 AM

سروتیپ خطرناک H5N6 ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وارد کشور شد

سازمان دامپزشکی کل کشور در اطلاعیه‌ای که بر روی پرتال رسمی این سازمان منتشر شده است، اعلام نمود سروتیپ جدید آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان H5N6 در بندر کیاشهر مشاهده و از طریق پرندگان وحشی مهاجر وارد کشور شده است.

سروتیپ خطرناک H5N6 ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وارد کشور شد

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)؛ سازمان دامپزشکی کل کشور در اطلاعیه‌ای که بر روی پرتال رسمی این سازمان منتشر شده است، اعلام نمود سروتیپ جدید آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان H5N6 در بندر کیاشهر مشاهده و از طریق پرندگان وحشی مهاجر وارد کشور شده است.

تا پیش از این سروتیپ H5N8 ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان در نقاط مختلف کشور گزارش شده و تلفات و خسارات بسیار زیادی را در بین پرندگان وحشی و بخصوص طیور اهلی بوجود آورده است اما سروتیپ H5N6 این بیماری که بخصوص برای انسان بسیار خطرناک‌تر است برای نخستین بار در کشور مشاهده شده است.

تفاوت اصلی دو سروتیپ فوق در این است که تاکنون موردی از تلفات انسانی ناشی از ابتلا به سروتیپ H5N8 مشاهده نشده اما سروتیپ H5N6 در برخی کشورهای آسیایی از جمله چین منجر به ابتلا و مرگ انسان‌ها نیز شده است.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۱۸ شانزده مورد ابتلا به ویروس آنفلوآنزای فوق حاد پرندگاه تیپ H5N6 در چین گزارش شده که ۶ مورد آن منجر به مرگ افراد مبتلا شده است.

هفته گذشته به دنبال مرگ بیش از ۲۰۰۰ پرنده مهاجر در پارک ملی بوجاق کیاشهر، از لاشه پرندگان نمونه‌برداری و طی آزمایشات صورت گرفته آلودگی پرندگان تلف شده به سروتیپ H5N6 ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان توسط سازمان دامپزشکی کل کشور تایید شد.

اطلاعیه سازمان دامپزشکی در خصوص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان بشرح زیر می‌باشد:

باتوجه به اینکه از دیدگاه اپیدمیولوژیکی فصل زمستان در نیمکره شمالی کره زمین به طور معمول با افزایش احتمال خطر گسترش ویروس آنفولانزای فوق حاد پرندگان همراه می باشد و در بازه ی زمانی ۱۳۹۵ – ۱۳۹۶  شاهد اپیدمی های معنی داری از ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان سروتیپ H5N8 در قاره اروپا و سروتیپ H5N6 در قاره آسیا بوده‌ایم که در این راستا دامپزشکی‌های بعضی از  کشورها با تشدید اقدامات پیشگیرانه، کانون‌یابی، معدوم‌سازی کانون‌های آلوده، بعضاً استفاده از واکسیناسیون اضطراری و توصیه به مالکین مزارع مرغداری‌ها برای ارتقاء موازین امنیت زیستی توانسته‌اند رخدادها را کاهش دهند.

بر اساس منابع بین‌المللی ویروس H5N8 در اروپا، آفریقا و آسیا در حال گردش بوده و گزارشات بین‌المللی مبنی بر رخدادهای H5N8 در کشورهای زیمباوه و آفریقای جنوبی نشان‌دهنده این موضوع است که توزیع جغرافیایی H5N8 در حال گسترش می‌باشد و ضرورت توجه ما به این خطر احتمالی را صدچندان کرده است.

بیشتر بدانیم:

خسارت ۲۰۰۰میلیارد تومانی آنفلوآنزا به مرغداران

مرگ ۶۱ نفر در چین بر اثر آنفلوآنزای پرندگان

آنفلانزای طیور (بخش اول)

در این راستا سازمان دامپزشکی کشور در برنامه پایش هماهنگ خود با سازمان حفاظت محیط زیست در هفته گذشته با هدف محافظت از بهداشت عمومی، محافظت از بهداشت دام در منطقه بوجاق کیاشهر ویروس H5N6 را در پرندگان وحشی شناسایی و از نظر آزمایشگاهی در روز یکشنبه ۱۵ بهمن در آزمایشگاه مرجع تشخیص ورود ویروس از طریق پرندگان مهاجر به داخل کشور  مورد تایید قرار گرفته است لذا با توجه به تایید ویروس H5N6 و اهمیت آن در بهداشت عمومی و بهداشت دام و خسارات اقتصادی ناشی از گسترش آن رعایت موارد زیر بطور جد تاکید می‌گردد:

- در صورت مشاهده  تلفات غیرعادی (۵ پرنده از یک گونه و یا بیش از ۱۰ پرنده از گونه‌های متعدد) در پرندگان وحشی در یک منطقه بلافاصله به دامپزشکی شهرستان و یا  دامپزشکی استان و یا دامپزشکی کشور گزارش داده شود .

- لاشه‌های پرندگان وحشی مرده و همچنین پرندگان در حال مرگ و بیمار بطور بهداشتی دفن شوند. دقت شود پرندگان موجود در تالاب مشوش نگردند زیرا پراکنده شدن پرندگان موجود سبب گسترش آلودگی خواهد شد.

- با توجه به اینکه پرندگان وحشی صید شده نقش می‌توانند مهمی در ورود ویروس به گله‌های پرندگان اهلی  داشته باشند توصیه اکید می‌گردد که از صید پرندگان تا اطلاع ثانوی بشدت پرهیز شود .

- تلفات غیرعادی، کاهش مصرف دان، کاهش مصرف آب و یا کاهش تولید در یک مزرعه مرغ صنعتی سریعاً توسط مالک و یا مسئول فنی به نزدکترین دامپزشکی دولتی گزارش داده  شود .

- دامپزشکی در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به اخذ نمونه‌های لازم  و ارسال آنها به آزمایشگاه برای تشخیص اقدام نماید.

- توصیه شود که موارد امنیت زیستی توسط ذی‌نفعان بشدت رعایت و اعمال شود.

- دامپزشکی استان در منطقه‌ای به شعاع  حداقل ۳ کیلومتر سرویلانس فعال (سرویلانس غیرفعال تشدیدی) اطراف کانون انجام دهد .

- از روستاییان خواسته شود در صورت مشاهده مرگ ومیر غیرطبیعی طیور خود بلافاصله به دامپزشکی شهرستان، و یا دامپزشکی استانی و کشوری گزارش دهند .

- مالکین مرغداری‌ها از انجام رفتارهای پرخطر پرهیز کنند.

- تاکید بر ممنوعیت نگهداری هر نوع پرنده در منزل (خواه ماکیان و خواه پرندگان زینتی) برای کارکنان مرغداری‌ها بسیار بسیار ضروری می‌باشد.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی