آموزش توله سگ برای گاز نگرفتن

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ فهماندن این مطلب که توله سگ باید به شما احترام بگذارد تا حد زیادی به این امر کمک می‌نماید. بطور مثال در هنگام پیاده‌روی توله سگ باید همیشه کنار یا پشت شما باشد و از تمام درب‌ها و ورودی‌ها، این صاحب سگ است که باید اول عبور نماید. رئیس همیشه در جلو حرکت می‌کند. اگر توله پیشاپیش شما حرکت کند، این تصور در ذهن پدید می‌آید که شما اجازه می‌دهید او رئیس باشد! اگر این ذهنیت در وی ایجاد شود دیگر دلیلی نمی‌بیند که هر زمان لذت می‌برد دست و پای شما را گاز نگیرد.

اگر سگ‌ها و توله‌ها، انسان را به عنوان رئیس خود نپذیرد هرگز به درخواست‌های او توجه نخواهد کرد هرچه بیشتر توله سگ شما را رئیس خود بپندارد کمتر اتفاق می‌افتد زمانی که به او می‌بگوئید "نه " بر گاز گرفتن دست شما پافشاری کند.

معمولاً آموزش توله‌های قوی هیکل و پر انرژی مشکل‌تر است. انرژی مضاعف باعث می‌شود که سگ سر به هوا، گیج و هیجان‌زده باشد و در این صورت کمتر به دستورات شما توجه خواهد نمود. تمرکز بر روی آرام کردن سگ و صرف انرژی او در مسیری که خود می‌خواهیم می‌تواند به فرمانبرداری او کمک زیادی نماید. شما باید هر روز به تخلیه نمودن انرژی او کمک نمائید و به او بفهمانید که شما رئیس گروه هستید و گاز گرفتن، آن چیزی نیست که شما را خوشحال می‌کند. قطعاً شما نمی‌خواهید سگتان در ازای یک رئیس موفق به چشم یک اسباب بازی و یک وسیله سرگرمی به شما نگاه کند. هرگز حتی اگر خودتان لذت می‌برید نگذارید توله سگ دست شما را گاز در هنگام بازی گاز بگیرد. سگ باید از همان ابتدا متوجه شود گه نباید هیچ انسانی را گاز بگیرد.

بیشتر بدانیم:

جلوگیری از گاز گرفتن سگ‌ها

آموزش سگ برای دستشویی کردن

باید و نبایدها در آموزش سگ

در ادامه به چند راه‌حل برای جلوگیری از گاز گرفتن سگ‌ها اشاره می‌کنیم:

چگونه از گاز گرفتن توله جلوگیری کنیم؟

این هرگز ایده خوبی نیست که اجازه دهید توله با دست و پای شما بازی کند هرچند که این عمل شیرین و با نمک به نظر آید. این به توله می‌آموزد که می‌تواند گوشت شما را گاز بگیرد. اگرچه زمانی که یک توله کوچک با انگشتان شما بازی می‌کند و یا جورابتان را می‌کشد در ظاهر بسیار با نمک است، این عمل عادت بسیار بدی به سگ می‌آموزد!

در صورتی که نمی‌خواهید سگتان کاری را انجام دهد حتی یک بار هم اجازه ندهید آنرا تکرار نماید. همیشه پیشگیری از بروز یک عادت آسان‌تر از اصلاح آن است. اینجا به دو روش جهت جلوگیری از گاز گرفتن اشاره می‌کنیم:

فریاد زدن و کناره گیری: توله‌ها موجوداتی بسیار اجتماعی هستند و کناره‌گیری از آنها در هنگام بازی می‌تواند بسیار آموزنده باشد. به محض آنکه توله شروع به گاز گرفتن نمود با صدای بلند بگوئید "آخ!! " در چشمان توله خیره شوید و محل بازی را ترک کنید، بعد از گذشت دقایقی عروسکی بردارید، بسمت توله بازگردید و تشویقش کنید تا با عروسک بازی نماید. اگر بازهم بسمت دست شما آمد عمل را تکرار نمائید.

اگر روش اول موثر نبود از این روش استفاده نمائید: زمانی که توله دست شما را گاز گرفت با صدای بلند بگوئید "آخ"، سپس پوست گردن توله را بکشید و توله را محکم تکان دهید و "نه" بگوئید سپس بلافاصله عروسک را در اختیار وی قرار دهید. بعد از مدتی تکرار دیگر نیازی به دخالت فیزیکی نیست و تنها گفتن موثر خواهد بود.

بعضی از بازی‌ها این عادت زشت را ایجاد می‌نماید:

جنگیدن با توله توسط دست: سگ باید این نکته را بفهمد که هرگز نباید انسان را گاز بگیرد و هر زمان به او فرمان دادن باید عروسکش را بدهد.

دویدن و فرار از توله در هنگام بازی نیز این عادت را تشدید می‌نماید.

به سگ بیاموزید که هیچ چیز در زندگی رایگان نسیت

ایده بسیار خوبی است که به توله خود آموزش دهید تا برای بدست آوردن هر چیز، کاری انجام دهد حتی در هنگام بازی. در هنگام سرو غذا اول از بخواهید بنشیند سپس غذا را در اختیارش قرار دهید. این عمل را در زمان بستن قلاده نیز به کار برید. اگر توله عروسکش را نزد شما آورد تا بازی کند ابتدا از او بخواهید چند فرمان را اجرا نماید سپس بازی را شروع نمائید بدین ترتیب توله می‌آموزد که اگر از دستورات شما اطاعت نماید پاداشی خواهد داشت. این عمل همچنین مقام شما را در دید او بالا می‌برد. 

معمولاً این آموزش‌ها تاثیرگذارند. اگر بازهم با مشکل برخورد نمودید و سگتان همچنان گاز گرفتن را تکرار می‌کرد می‌توانید با یک مربی سگ مشورت نمائید و یا به دامپزشک مراجعه کنید. گاهاً برخی بیماری‌ها می‌تواند سبب گاز گرفتن شود. به کودکان بیاموزید تا هرگز به هیچ سگی بدون اجازه صاحبش دست نزنند در صورتی که توله بخوبی اجتماعی نشود و یا ترسو بار آید این نیز می‌تواند عمل گاز گرفتن را تشدید کند. به یاد داشته باشید حتی صبورترین سگ هم می‌تواند در اثر آزارهای کودکان عصبانی شده و عکس‌العمل نشان دهد حتی اگر در ذهن کودک این تنها یک بازی است.

نویسنده کارن پیک