انگل‌های روده‌ای در ماهیان آکواریومی Intestinal Parasites

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ انگل‌های روده‌ای از شایع‌ترین بیماری ماهی‌های آکواریومی است که بر خلاف بیماری‌های عفونی و ویروسی تقریبا بین بیشتر ماهی‌ها مشترک می‌باشد.

علایم  انگل روده‌ای در ماهی

1.مدفوع سفید (دراز یا کشدار)

2.غذا نخوردن ماهی

3.لاغر شدن ماهی

4.گوشه‌گیر و ترسو شدن ماهی

5.تیره شدن رنگ ماهی (دیسکس و بعضی از سیکلید‌ها)

6.بیرون زدن روده ماهی (در موارد حاد و معمولاً در سیکلید‌های هیبرید مثل فلاور هورن)

7.وجود حباب‌های ریز هوا داخل مدفوع ماهی به صورتی که مدفوع ماهی رو روی سطح آب شناور شود.

1. انگل تک یاخته‌ای هگزامیتا (Hexamita)

شایع‌ترین بیماری انگلی بین ماهیان آکواریومی هگزامیتا است.

شیوه‌های درمان:

راه اول: سریع‌ترین و بهترین گزینه برای درمان انگل روده‌ای از نوع هگزامیتا استفاده از فلاجلول (Sera Flagellol) محصول کمپانی Sera آلمان است (مشخصات و دوز مصرفی دارو روی بروشور داخل جعبه موجود است.)

راه دوم: اسپیروهگزوول (JBL Spirohexol) محصول کمپانی JBL آلمان (مشخصات و دوز مصرفی دارو روی بروشور داخل جعبه موجود است.)

راه سوم: تترا هگزا اکس (Hexa EX) محصول کمپانی Tetra آلمان (مشخصات و دوز مصرفی دارو روی بروشور داخل جعبه موجود است.)

راه چهارم: در صورتی که به دارو‌های فوق دسترسی نیست معمول‌ترین راه برای درمان هگزامیتا مترونیدازول (Metronidazole) است. این قرص در ورق‌های 250 میلی گرمی در داروخانه‌های انسانی موجود است. 250 میلی‌گرم به ازای هر 10 گالن معادل 37.8 لیتر آب (هر گالن 3.78 لیتر است). دارو باید 3 بار به صورت یک روز در میان تکرار شود. قبل از اضافه کردن هر دوز 25‌٪ از آب آکواریوم سیفون شود. برای کامل شدن درمان بهتر است 24 ساعت قبل از شروع مترونیدازول از سولفات منیزیم استفاده شود. (2 قاشق چایخوری به ازای هر 37.8 لیتر آب.)

بیشتر بدانیم:

انگل هگزامیتا (Hexamita) در ماهی

درمان انگل روده‌ای در ماهیان آکواریومی با عامل نماتود کاپیلاریا

بررسی آلودگی انگلی در اندام‌های مختلف ماهی اسکار

2. انگل‌های کرمی ترماتود و سستود (Trematode & Cestode Intestinal Worms)

در صورتی که درمان هگزامیتا کارساز نبود قوی‌ترین احتمال وجود کرم‌های روده‌ای از نوع تریماتود و سستود است.

شیوه‌های درمان:

راه اول: سریع‌ترین و بهترین گزینه برای درمان انگل روده‌ای از نوع ترماتود و سستود استفاده از قرص پرازیکوانتل (Praziquantel) یا لورنسیت (Lorencit) است. این قرص در ورق‌های 50 میلی‌گرمی در داروخانه‌های دامی موجود است.

2 میلی‌گرم به ازای هر لیتر آب به مدت 2 الی 7 روز. نوع ایرانی (محصول شرکت داملران) بعد از 2 روز و نوع هلندی (محصول شرکت آلفاسان) بعد از 7 روز 100% سیفون.

پرازیکوانتل قادر به از بین بردن تخم انگل نیست. به منظور از بین بردن تخم انگل‌ها دوز دارو بعد از 7 روز تجدید شود. برای کامل شدن درمان بهتر است 24 ساعت قبل از شروع پرازیکوانتل از سولفات منیزیم (Epsom Salt) استفاده شود (2 قاشق چایخوری به ازای هر 37.8 لیتر آب)

راه دوم: تریمازول (Sera Tremazol) محصول کمپانی Sera آلمان. ماده موثر این دارو پرازیکوانتل است (مشخصات و دوز مصرفی دارو روی بروشور داخل جعبه موجود است.)

راه سوم: گیرودول (JBL Gyrodol) کمپانی JBL آلمان. ماده موثر این دارو پرازیکوانتل است (مشخصات و دوز مصرفی دارو روی بروشور داخل جعبه موجود است.)

3. انگل کرمی نماتود (Nematode Intestinal Worm)

در صورتی که درمان دارویی برای ترماتود و سستود کارساز نبود آخرین احتمال وجود کرم‌های روده‌ای از نوع نماتود است (پرازیکوانتل نماتود‌ها رو پوشش نمی‌دهد.)

شیوه‌های درمان:

راه اول: سریع‌ترین و بهترین گزینه برای درمان انگل روده‌ای از نوع نماتود استفاده از نماتول (Sera Nematol)  محصول کمپانی Sera آلمان است (مشخصات و دوز مصرفی دارو روی بروشور داخل جعبه موجود است.)

راه دوم: لوامیزول (Levamisole) با نام تجاری لورامیزول (Loramisole). این دارو به صورت پودر در بسته‌های 5 گرمی در داروخانه‌های دامی موجود است. 2 میلی‌گرم به ازای هر لیتر آب به مدت 24 ساعت. لوامیزول قادر به از بین بردن تخم انگل نیست. به منظور از بین بردن تخم انگل‌ها دوز دارو بعد از 7 روز تجدید شود. برای کامل شدن درمان بهتر است 24 ساعت قبل از شروع لوامیزول از سولفات منیزیم استفاده شود (2 قاشق چایخوری به ازای هر 37.8 لیتر آب)

راه سوم: قرص مبندازول (Mebendazole) .این قرص در ورق‌های 100 میلی‌گرمی در داروخانه‌های انسانی موجود است. 2 میلی‌گرم به ازای هر لیتر آب به مدت 24 ساعت. مبندازول قادر به از بین بردن تخم انگل نیست. به منظور از بین بردن تخم انگل‌ها دوز دارو بعد از 7 روز تجدید شود. برای کامل شدن درمان بهتر است 24 ساعت قبل از شروع مبندازول از سولفات منیزیم استفاده شود (2 قاشق چایخوری به ازای هر 37.8 لیتر آب)

پیشگیری همواره بهتر از درمان است. اگر هفته‌ای 3 بار به ماهی‌ها دل + سیر بدهید هیچ‌وقت به انگل روده‌ای آلوده نخواهند شد.

منبع: سایت پارسی پت