سگ سنت برنارد

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ سنت برنارد سگی بزرگ جثه، قدرتمند، عضلانی به همراه سری بزرگ و قدرتمند می‌باشد. هرچقدر ارتفاع حیوان بیشتر باشد ارزشمندتر است. پوشش خارجی در دو نوع زبر و سخت، صاف و نرم وجود دارد که هر دو نوع آن به رنگ سفید به همراه لکه‌های قهوه‌ای، قرمز و سیاه می‌باشد. معمولاً صورت و گوش‌ها به رنگ سیاه می‌باشد. موهای زبر و زمخت از طول بیشتری برخوردار است. دارای پاهای بزرگ و پر مو می‌باشد که امکان راه رفتن را بر روی برف و یخ برای او فراهم می‌آورد. حس بویایی قوی دارد و به نظر می‌آید که از حس ششم نسبت به وقوع حوادثی مانند بهمن و طوفان برخوردار می‌باشد.

خلق و خوی سگ سنت برنارد

بسیار آرام و دوستانه می‌باشد. رفتار کودکان را به خوبی تحمل می‌کند و با آنها کنار می‌آید. سنت برنارد به آرامی راه می‌رود. بسیار باوفا است و علاقه دارد تا صاحبش را خشنود سازد بدلیل داشتن جثه غول‌پیکر باید او را از سنین پایین اجتماعی کرد. آموزش‌ها را به خوبی فرا می‌گیرد و بهتر است تا زمانی که هنوز جثه آن قابل کنترل می‌باشد مطیع بودن را به او آموخت. معمولاً بعد از خوردن آب و غذا ریزش آب از دهان طبیعی می‌باشد. سنت برنارد همچنین دیده‌بان خوبی است.

خلق و خوی سگ سنت برنارد

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (50-91) ک.گ، در ماده‌ها: (50-91) ک.گ

ارتفاع در نرها: (61-70) س.م، در ماده‌ها: (61-70) س.م

مشکلات سلامتی

غالباً سگ سلامتی است اما بیماری‌های قلبی، مشکلات پوستی، مشکل کپل، برگشتگی پلک پایین به درون چشم و معده درد قابل ذکر می‌باشد. از آنجا که سنت برنارد مشکل ورم معده دارد بهتر است در ازای یک وعده غذای بزرگ از دو یا سه وعده غذای کوچک بهره گرفت.

توله سگ سنت برنارد

شرایط نگهداری سگ سنت برنارد

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد به شرطی که در طول روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد. اصولاً در داخل خانه آرام است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برایش فراهم می‌کند. می‌تواند در خارج از خانه نگهداری شود اما توجه داشته باشید که سنت برنارد نسبت به آب و هوای گرم، اتاق و ماشین گرم حساسیت دارد.

فعالیت بدنی

پیاده‌روی‌های طولانی پیشنهاد می‌شود. نباید توله‌ها را قبل از آنکه استخوان‌بندیشان بطور کامل شکل بگیرد به ورزش و فعالیت بدنی زیاد، وادار نمود. پیاده‌روی‌های کوتاه و بازی‌های منظم تا سن دو سالگی کافی می‌باشد.

سگ سنت برنارد

طول عمر

حدود 8-10 سال.

آراستن سنت برنارد

هر دو نوع پوشش سنت برنارد برای آراستن آسان می‌باشد. برس کشیدن و شانه زدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. بهتر است به جای شامپو از صابون ملایم استفاه شود. چشمها باید مرتباً تمیز شود تا از عفونت آن جلوگیری شود. این نژاد دوبار در سال ریزش موی فصلی دارد.

خلق و خوی سگ سنت برنارد

تاریخچه سگ نژاد سنت برنارد

سنت برنارد یک نژاد باستانی می‌باشد. اجداد او را احتمالاً Mastiff و Tibetan Mastiff تشکیل می‌دهند که 1000 سال پیش توسط رومی‌ها به آلپ برده شدند. نقش سنت برنارد بعنوان ناجی کوهستان از اواسط قرن 17 آغاز گردید و تا به امروز بیش از 2000 نفر توسط این سگ از مرگ حتمی نجات یافته‌اند. عملیات نجات سنت برنارد این گونه است که ابتدا برف‌ها را کنار زده و مصدوم را پیدا می‌کند سپس صورت او را می‌لیسد و در کنارش می‌خوابد تا گرم شود و در این مدت سگ دیگر جهت آوردن تیم نجات می‌رود. حس بویایی فوق‌العاده دارد و می‌تواند فرد مصدوم را تا مترها زیر برف ردیابی کند.

گروه: سگ‌های کار – سگ‌های ماستیف

سگ سنت برنارد

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا