ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2153
بازدید: 6813
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۵ ساعت: 11:09:19 AM
محلول تزریقی buthalone

بوپارواکون (بوتالون)

هر میلی‌لیتر داروی بوتالون حاوی 50 میلی‌گرم ماده موثر بوپارواکون می‌باشد. این دارو محصولی از شرکت نصر فریمان است.

بوپارواکون، بوتالون

به گزارش «سرویس اطلاعات دارویی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ بوپارواکون یک از آنالوگ‌های پارواکون یعنی یک هیدروکسی نفتوکینون می‌باشد. بوپارواکون در مقایسه با پارواکون نسبت به تخریب واکنش‌های متابولیکی مقاوم‌تر می‌باشد. در نتیجه فعالیت آن در شرایط 20 invitro  برابر وفعالیت آن در شرایط invivo حدوداً 8برابر پارواکون می‌باشد. بوپارواکون علیه گونه‌های مختلف تیلریا از قبیل تیلریا پاروا و تیلریا آنولاتا موثر است. اثر ضد تیلریوزی بوپارواکون مربوط به ممانعت و جلوگیری از انتقال الکترون در زنجیر تنفسی انگل است. از آنجائی‌که آنزیم‌های مخصوصی انتقال الکترون در زنجیره تنفسی تیلریا را بعهده دارند و توانایی و ضرورت استفاده انگل از این آنزیم‌ها حدود 10هزار برابر بیشتر پستانداران است، بنابراین بدون آنکه به دام صدمه‌ای وارد شود با این مکانیسم انگل‌ها از بین می‌روند.

شکل دارویی: محلول استریل تزریقی.

گروه دارویی: ضد انگل تک یاخته خونی.

ترکیب دارو: هر میلی‌لیتر حاوی 50 میلی‌گرم ماده موثر بوپارواکون می‌باشد.

فارماکوکینتیک بوپارواکون

متعاقب تزریق بوپارواکون با دوز مناسب پس از 3 ساعت و 17 دقیقه غلظت دارو در پلاسما به 1/102+0/03 میلی‌گرم در لیتر می‌رسد. پاین آمدن غلظت دارو در پلاسما به تدریج و با کندی صورت می‌گیرد و نیمه عمر دارو 26 ساعت و 44 دقیقه است.

موارد مصرف داروی بوتالون

تیلریوز بیماری شایع مناطق گرمسیر است که عامل آن گونه‌های مختلف تیلریا می‌باشد که از طریق کنه‌ها منتقل می‌شود. بوپارواکون در درمان بیماری تیلریوز ناشی از گونه‌های مختلف تیلریا مانند تیلریا آنولاتا (T.annulata) (عامل بیماری تیلریوز در ایران)، تیلریا پاروا (T.parva) عامل تب سواحل شرق (East coast fever)  به کار می‌رود. 

مقدار مصرف

گاو: 1 میلی‌لیتر به ازای هر 20 کیلوگرم وزن بدن (2/5 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن). معمولاً یک بار تزریق این دوز کافی است. ولی در مواردی که بیماری بسیار شدید می‌باشد، یک دوز دیگر را می‌توان 48 تا 72 ساعت پس از اولین تزریق تکرار نمود.

روش مصرف بوپارواکون

بوپارواکون فقط باید به روش عضلانی تزریق شود و بهترین مکان تزریق عضله گردن با رعایت کامل شرایط بهداشتی است. بنابراین پوست محل تزریق باید خشک و تمیز باشد. تزریق بیش از 10 میلی‌لیتر در یک محل توصیه نمی‌شود. در مواردی که بیش از 10 میلی‌لیتر دارو مورد نیاز است، مقدار دارو را دو قسمت کرده و به چند  ناحیه گردن تزریق نمایید. هنگامی که بیماری شدید است و نیاز به تکرار درمان می‌باشد باید آن را در محل دیگری غیر از محل اول تزریق کرد و ترجیحاً در طرف دیگر گردن تزریق شود.

در موارد شدید تیلریوز احتمال برگشت بیماری وجود دارد که نیاز به درمان بیشتری با این دارو است.

هشدار: تزریق وریدی و زیر پوستی دارو اکیداً ممنوع است.

عوارض جانبی

پس از تزریق دارو ممکن است علائم تورم موضعی بدون درد در ناحیه تزریق مشاهده شود.

نکات قابل توصیه

بوپارواکون در دوره کمون بیماری تیلریوز و موقع بروز علائم بالینی موثر است، بنابراین درمان شامل حال حیوانات بیمار و حتی حیواناتی که در تماس با بیماران بوده‌اند ولی علائم بیماری را نشان نمی‌دهند، خواهد شد.

دوره پرهیز از مصرف بوتالون

گوشت: 42 روز پس از آخرین درمان.

شیر: 2 روز پس از آخرین درمان.

شرایط نگهداری

دارو در دمای کمتر از 30 درجه سانتی‌گراد و دور از نو نگهداری شود. پس از مصرف ظرف خالی را در کاغذ پیچیده و در سطل زباله قرار دهید. از یخ‌زدگی دارو جلوگیری شود.

بسته‌بندی: این دارو در ویال 20، 50، 100 میلی‌لیتری عرضه می‌گردد.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:0
انتشار یافته:1
حسین
۱۳۹۹ جمعه ۳ بهمن 6:05:08 PM
سلام نشانه های دام کنه گزیده چیست چطوربفهمیم

عناوین اصلی