ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2078
بازدید: 4950
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۶ ساعت: 10:50:10 AM

سگ چاینیز شارپی (Chinese Shar-Pei)

نژاد چاینیز شارپی (Chinese Shar-Pei) سگی بزرگ جثه، سنگین وزن به همراه پوست چروک و سری بزرگ می‌باشد. این نژاد دارای سه نوع پوشش متفاوت است: 1- پوشش اسب مانند، 2- پوشش فرچه مانند، 3- پوشش زبر و زمخت.

سگ چاینیز شارپی

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ نژاد چاینیز شارپی (Chinese Shar-Pei) سگی بزرگ جثه، سنگین وزن به همراه پوست چروک و سری بزرگ می‌باشد. این نژاد دارای سه نوع پوشش متفاوت است: 1- پوشش اسب مانند، 2- پوشش فرچه مانند، 3- پوشش زبر و زمخت. همانند نژاد چوچو زبان شارپی به رنگ‌های سیاه و آبی می‌باشد. رنگ پوشش خارجی متنوع است و تقریباً هر رنگی را شامل می‌شود. همچنین وجود لکه‌های تیره و پوشش دو رنگ نیز طبیعی می‌باشد. تعداد چروک بر روی پوست توله‌ها بیشتر است که با گذشت زمان و بزرگ شدن آنها این چروک‌ها نیز کم می شود.

خلق و خوی سگ شارپی

شارپی نسبت به صاحبش بسیار وفادار است. بسیار باهوش می‌باشد اما همیشه مثل یک برده همه فرمانها را دنبال نمی‌کند. بازیگوش، فعال، سلطه‌جو و شجاع است. اگر از تولگی با کودکان بزرگ شود در بزرگسالی با آنها مشکلی نخواهد داشت. شارپی به صاحبی سلطه‌گر نیاز دارد. اگر به چشم او شما بی‌عرضه و ضعیف جلوه کنید هرگز از شما اطاعت نخواهد کرد.

سگ چاینیز شارپی

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (18-25) ک.گ، وزن در ماده‌ها: (18-25) ک.گ

ارتفاع در نرها: (46-51) س.م، ارتفاع در ماده‌ها: (46-51) س.م

مشکلات سلامتی

بیماری‌های کلیوی، مشکلات پوستی بدلیل داشتن چروک بر روی آنها قابل ذکر می‌باشد. برای جلوگیری از بیماری‌های پوستی بهتر است که هنگام خرید از یک فروشنده معتبر خرید نمائید.

شرایط نگهداری سگ چاینیز شارپی

برای نگهداری در آپارتمان مناسب است بشرط آنکه در روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد. داخل خانه پر جنب وجوش است و نیازی به حیاط ندارد. نسبت به گرما بسیار حساس است و همیشه باید سایه و آب در اختیارش باشد.

سگ چاینیز شارپی

فعالیت بدنی

به فعالیت بدنی متوسط نیاز دارد. اما در مکان‌های عمومی باید از قلاده استفاده کنید تا از حمله آن به سگ‌های دیگر جلوگیری شود. در هوای گرم اجازه ورزش و فعالیت بدنی زیاد به او ندهید.

طول عمر

بالای 10 سال.

آراستن

شارپی را باید بطور منظم برس کشید. در طول سال ریزش موی بسیار کمی دارد. استحمام یک بار در هفته توصیه می شود. بعضی افراد نسبت به مویی که نوع سوم دارد آلرژی دارند.

نگهداری سگ چاینیز شارپی

تاریخچه سگ نژاد شارپی

در مورد منشأ این نژاد توافق نظر وجود ندارد. به نظرمی‌رسد که شارپی هم‌خانواده چوچو می‌باشد و دلیل این نظریه شباهت رنگ زبان‌ها در این دو نژاد است. برای سال‌های متوالی شارپی بعنوان سگ مزرعه در نواحی مرزی چین نگهداری می‌شده است. از این نژاد برای شکار، نگهبانی و محافظت استفاده می شود.

گروه

سگ‌های غیر ورزشی – سگ‌های جنوبی. 

سگ چاینیز شارپی

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی