ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1880
بازدید: 6966
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۴/۲۵ ساعت: 9:29:52 AM

سگ چی واوا (Chihuahua)

چی‌واوا سگ بسیار کوچک با سری به شکل سیب می‌باشد، چی‌واوا دارای دو نوع مو بلند و بی‌مو می‌باشد. سگی نیرومند، شاداب و باوفا است و به سرعت به صاحبش وابسته می‌شود. همراه و دوست خیلی خوبی است.

سگ چی‌واوا

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ چی‌واوا سگ بسیار کوچک با سری به شکل سیب می‌باشد، چی‌واوا دارای دو نوع مو بلند و بی‌مو می‌باشد. آنها دارای پوزه‌ای نوک‌تیز هستند. چشم‌هایی گرد، بزرگ و بسیار سیاه دارد. گوشهای خود را به سمت بالا و نوک تیز نگاه می‌دارد. بدن آن بیش از آنچه بلند باشد طویل است. دمش به شکل داس می‌باشد و معمولاً به سمت بالا نگاه می‌دارد. رنگ مو در چی‌واوا متغایر است و معمولاً هر رنگی را اعم از سیاه، قهوه‌ای، قرمز، شنی و نقره‌ای شامل می‌شود. این نژاد تنومندتر از آن چیزی است که از ظاهرش به نظرمی‌رسد.

خلق و خوی سگ چی‌واوا

چی‌واوا همراه و دوست خیلی خوبی است. شجاع و بسیار سرزنده، واقعا به توجه و محبت نیاز دارد. به سرعت عکس‌العمل نشان می‌دهد و هرگز اجازه نمی‌دهد که زیر دست و پا بماند! چی‌واوا سگی نیرومند، شاداب و باوفا است و به سرعت به صاحبش وابسته می‌شود آنقدر که حس حسادتش را نسبت به افرادی که با صاحبش سر و کار دارند بر می‌انگیزد.

آنها عاشق لیسیدن صورت صاحبشان هستند و در محیط نا آشنا و در مقابل غریبه‌ها قدم به قدم صاحبشان را دنبال می‌کنند و از او دور نمی‌شوند. به نظر برخی تربیت این نژاد دشوار است اما اصولاً این نژاد باهوش است و به سرعت می‌آموزد و نسبت به آنچه از او می‌خواهند عکس‌العمل نشان می‌دهد. برای کودکان توصیه نمی‌شود و می‌تواند در خانه سگ پر صدا و شلوغی باشد خصوصاً هنگامی‌که شخص غریبه‌ای وارد شود و اغلب صاحبان آنها از فلفل برای جلوگیری از پارس کردن زیاد استفاده می‌کنند. معمولاً نسبت به سگ‌های دیگر حالت تهاجمی دارد و بیشتر با هم‌نژاد خود کنار می‌آید که البته این مشکل را نیز می‌توان با آموزش‌ها و اجتماعی کردن سگ خصوصاً در سنین پایین از بین برد.

سگ نژاد چی واوا

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (1-3) ک.گ ، در ماده‌ها: (1-3) ک.گ

ارتفاع در نرها: (15-23) س.م ، در ماده‌ها: (15-23) س.م

مشکلات سلامتی نژاد چی‌واوا

بخاطر داشتن بینی کوچک معمولاً خس‌خس و خر و پف می‌کند. چشم‌های آن مساعد خشک شدن است و همچنین بیماری گلوکوم قابل ذکر می‌باشد. مشکلات لثه، سرما خوردگی، استرس و رماتیسم. هرگز به او اجازه لیسیدن اجناس شیمیایی را ندهید. همیشه از رژیم غذایی سبک استفاده کرده و از دادن شکلات به حیوان خودداری کنید. توله این نژاد در هنگام تولد سر بزرگی دارد و به شدت حساس و آسیب‌پذیر است و باید با آنها با دقت و ملایمت رفتار شود.

سگ کوچک چی واوا

شرایط نگهداری سگ چی‌واوا

چی‌واوا از سرما متنفر است و در سرما به سرعت به لرزه می‌افتد. هوای گرم را خیلی دوست دارد و آن را خیلی راحت‌تر از سرما تحمل می‌کند. چی‌واوا سگی کوچک و مناسب برای زندگی آپارتمانی است.

فعالیت بدنی

اگرچه جثه‌اش کوچک است اما علاقه زیادی به پیاده‌روی دارد و بهتر است به جای قلاده دور گردن از قلاده‌های کمری استفاده شود. هرگز فکر نکنید چون چی‌واوا سگ کوچکی است یک فضای کوچک برای او مناسب و کافی می‌باشد.

سگ چی واوا

طول عمر

حدود 15 سال یا بیشتر.

آراستن

موی صاف و کوتاه آن را باید هرزگاهی شست و یا توسط یک دستمال نمناک پاک کرد. در مورد نوع مو بلند آن نیاز به شانه زدن روزانه دارد و هر دونوع (مو بلند و کوتاه) نیاز به شستن تقریباً یک بار در ماه دارند. ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد. گوشهای او را باید مرتبا چک کرد و ناخن‌ها را کوتاه نگه داشت.

تاریخچه سگ نژاد چی‌واوا

چی‌واوا از نژاد‌های شناخته شده اولیه در آمریکا است و کوچک‌ترین نژاد سگ در دنیا می‌باشد. موطن او مکزیک است اما به نظرمی‌رسد که از کشور چین سالها پیش به آنجا راه یافته است. نام او از ایالت چی‌واوا در مکزیک نشأت گرفته مکانی که بعد‌ها از آنجا توسط مسافرین به سراسر دنیا برده شد. چی‌واوا برای اولین بار در قرن 19 به اروپا راه یافت.

انواع سگ شی هواهوا

گروه

سگ‌های عروسکی – سگ‌های جنوبی.

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی