ماهی سیکلید گورخری

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ زیستگاه ماهی سیکلید گورخری (Convict Cichlid) بخش‌های مرکزی قاره آمریکا است. این ماهی دارای خط‌های سیاه راه راه بر روی بدنی خاکستری است. باله‌ها نیز رنگ متمایل به سبز دارند. ماهی ماده دارای رنگ نارنجی در قسمت زیرین شکم و باله پشتی است. ماهی نر در مقایسه با ماهی ماده بزرگتر است. همچنین رنگ‌آمیزی ماهی ماده زیباتر از ماهی نر است و نیز ماهی نر دارای پیشانی گودتر و باله‌های بلندتری نسبت به ماهی ماده است. هرچه سن ماهی نر بیشتر شود رشد غده‌ای گوشتی بر روی سر ماهی نمایان‌تر می‌شود. نوع دیگری از سیکلید گورخری، سیکلید زال یا صورتی می‌باشد.

ماهی گورخری

سیکلید گورخری گزینه خوبی برای نگهداری در آکواریوم‌های اجتماعی نمی‌باشد. چراکه این ماهی خلق و خوی پرخاشگرانه‌ای دارد. این ماهی به آکواریومی با حداقل حجم ۱۱۴ لیتر نیاز دارد. برای چیدمان دکور آکواریوم این ماهی باید از تخته سنگ استفاده شود و همچنین مکان‌هایی برای پنهان شدن ماهی در آکواریوم در نظر گرفته شود. استفاده از گیاهان شناور بر روی سطح آب فضایی طبیعی را برای این ماهی ایجاد می‌کند. دمای ۲۰ تا ۵/۲۲ درجه سانتی‌گراد و پی‌هاش ۵/۶ تا ۸ برای این ماهی مناسب است.

بیشتر بدانیم: تکثیر و پرورش سیکلید گورخری (Convict Cichlid Breeding)

سیکلید گورخری

سیکلید گورخری در حفره‌هایی که در کف آکواریوم ایجاد می‌کند تخم‌ریزی می‌نماید. در زمان جفتگیری دمای آب باید بین ۵/۲۳ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد باشد. سیکلید گورخری به راحتی می‌تواند به صورت گروهی عمل مراقبت از تخم‌ها را انجام دهد. برای مثال دو جفت ماهی نر و ماده این کار را با یکدیگر انجام می‌دهند.

سیکلید گورخری ماهی‌ای تقریباً همه چیز خوار است و می‌توان آن را با انواع غذاهای آماده و منجمد مانند کرم خونی منجمد یا خشک و سایر غذاهای خشک تغذیه نمود.

ماهی سیکلید گورخری

سیکلید گورخری به علت خوی پرخاشگری که دارد تنها با ماهی‌های پرخاشگر هم اندازه خود سازگاری دارد. مانند لوچ‌ها و سیکلید‌های آمیریکای جنوبی.

منبع: سایت ماهیان زینتی