ماهی سیکلید دارف

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ ماهی سیکلید دارف (کوتوله) با نام سیکلید آپیستوگراما (اشاره به ظرافت و زیبایی ماهی) نیز نامگذاری می‌شود. این نوع سیکلید به هفتاد گونه تقسیم شده است که بیست گونه همچنان مورد مطالعه و ارزیابی دانشمندان قرار می‌گیرند.

ماهی سیکلید دارف

این ماهی به آکواریومی با حداقل حجم ۱۱۴ لیتر دارای تراکم انبوه گیاهی نیاز دارد. فراهم کردن مکان‌هایی برای پنهان شدن ماهی و همچنین فراهم کردن مکان‌هایی باز برای شنای ماهی در آکواریوم ضروری است. بهتر است که برای پوشاندن کف آکواریوم این ماهی از شن کنار دریا استفاده شود. این ماهی با وجود این که دارای خلق و خوی نیمه پرخاشگرانه است در مقابله با سایر سیکلید‌های بزرگتر از خود دچار مشکل می‌شود. به همین دلیل نباید آن را با ماهی‌های بزرگتر از خودش نگهداری نمود. دمای ۲۲ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد و پی‌هاش ۵ تا ۷ برای این ماهی مناسب است.

سیکلید آپیستوگراما

سیکلید دارف تخمگذار است و ترجیح می‌دهد در حفره‌هایی که در کف آکواریوم ایجاد می‌کند تخم‌ریزی نماید. در صورتی که ماهی نر آماده برای جفتگیری باشد اما ماهی ماده این آمادگی را نداشته باشد، ماهی نر به شدت ماهی ماده را اذیت می‌کند. ماهی ماده با این رفتار ماهی نر مقابله می‌کند تا زمانی که تخم‌ریزی انجام شود.

ماهی کوتوله

سیکلید دارف از دسته ماهیان گوشتخوار است و باید آن را با غذاهایی مانند کرم خونی منجمد و میگوی زنده یا فریز شده تغذیه نمود.

این ماهی با ماهی‌هایی همچون بارب، دانیو، انواع لوچ‌ها، ماهی رنگین کمانی و سیکلید‌های آمریکای جنوبی هم اندازه ی خود سازگاری دارد.

ماهی سیکلید دارف

منبع: سایت ماهیان زینتی