سگ قفقازی

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ نژاد کوکیژین آوچارکا (قفقازی) دارای اندامی تنومند با چشمان تیره رنگ می‌باشد. موها به عنوان عایق بسیار پرپشت، حجیم و سنگین مناسب روی گوشها را پوشانده است. دم با موهای بسیار پر پشت، حجیم و سنگین پوشیده شده است. پاهای جلویی بلند، صاف و بسیار مستحکم می‌باشند. پنجه‌ها بزرگ و سنگین می‌باشند. موی بین پنجه‌ها به عنوان عایق و محافظ بسیار خوبی عمل می‌کنند. بینی سیاه رنگ و حفره‌ها باز و بزرگ می‌باشند پوشش خارجی ضخیم، انبوه، ضد آب و بسیار مناسب جهت زندگی در آب و هوای سرد و بوران می‌باشد. پوشش خارجی توله‌ها نرم‌تر از بزرگسالان است. در انواع رنگهای طوسی، قهوه‌ای، سرخ، ببری و سفید یافت می‌شود. در موطن اصلی، گوشهای سگهای قفقازی را معمولاً می‌بریدند.

نژاد سگ موردنظر خود را بیابید.

خلق و خوی سگ قفقازی

هدف از نگهداری کوکیژین حفاظت از گله دامها بوده است. سگی است قدرتمند، جسور، و شجاع. اگر از تولگی به خوبی تحت آموزش قرار نگیرد می‌تواند به سگی خطرناک و آسیب‌رسان خصوصاً در مقابل افراد غریبه، تبدیل شود. بسیار باهوش، هشیار، قدرتمند و سرسخت. افراد ناشناس را به هیچ عنوان نمی‌پذیرد و روحیه بسیار تهاجمی دارد.

تمامی اطرافیان اعم از صاحب، کودکان خانواده، گربه، سایر سگها، پرندگان و ... مورد احترام و حمایت او قرار خواهند گرفت. بهتر است با کودکان کم سن و سال تنها نماند زیرا بازی و یا حتی حمایت از کودکان را گاهاً با سرسختی و خشونت تمام انجام می‌دهد. گرچه برای افراد ناشناس اصلاً وقت و حوصله ندارد، اما دوست ایده‌آل و بسیار خونگرمی برای خانواده است.

گاهاً در برابر سگهای ناشناس سلطه‌طلب و مهاجم می‌باشد. اصولا سگی نیست که برای همه‌کس پیشنهاد شود. صاحبی نیاز دارد تا به او بفهمانند که حاکم قدرتمند کیست و زمان زیادی را جهت آموزش و اجتماعی کردن وی صرف نماید. انسان شخصی است که باید تصمیم گیرنده باشد، نه سگ! این تنها راهی است که می‌توانید رابطه خوب و کاملی با سگ خود داشته باشید.

سگ قفقازی

وزن و ارتفاع

وزن در نرها و ماده‌ها: (70-45) ک.گ 

ارتفاع در نرها و ماده‌ها: (72-64) س.م

شرایط نگهداری کوکیژین آوچارکا

جهت نگهداری در آپارتمان توصیه نمی‌شود. به فضای زیادی نیاز دارد، حد اقل یک حیاط بزرگ. پوشش خارجی و ضخیم به او کمک می‌کند تا به سادگی در سرما خارج از منزل زندگی کند.

فعالیت بدنی

برای افرادی توصیه می‌شود که دارای فضای زیادی جهت دویدن حیوان دارند از آنجا که یک سگ چوپان است و پر انرژی، پیاده‌روی‌های روزانه و طولانی مدت پیشنهاد می‌شود. به خاطر داشته باشید که هرگز در هنگام پیاده‌روی سگ نباید جلوتر از صاحب راه برود چرا که در ذهن او فرمانده کسی است که جلوتر قدم برمی‌دارد و آن شخص انسان است، نه او !

طول عمر

بین 11 – 10 سال

کوکیژین آوچارکا

آراستن

پوشش خارجی در انواع کوتاه و بلند یافت می‌شود. سگهای موبلند نیاز به برس کشیدن، آراستن و توجه جهت جلوگیری از گره خوردن موها دارند. سگهای مو کوتاه به آراستن کمتری نیاز دارند. حال آنکه برس کشیدن منظم برای آنان نیز پیشنهاد می‌گردد.

تاریخچه سگ کوکیژین آوچارکا

کوکیژین آوچارکا به عنوان سگ چوپان اجداد او را سگهای گله منطقه قفقاز تشکیل می‌دهند. جهت محافظت گله در برابر دزدان و حیوانات وحشی پرورش می‌یافته. این نژاد همیشه توجه و نخستین بینندگان را در مقابل کار و انجام وظیفه سر سختانه‌اش بر می‌انگیزد.

فقدان مراکز پرورش این نژاد و تحقیقات و نوشته‌های ناکامل گویای کمیابی این نژاد است. برای قرون متعادل وجود گله‌های گوسفند که در نواحی کوهستانی قفقاز واقع در میان دریای سیاه و دریای خزر (کاسپین) در همسایگی ایران و ترکیه زندگی می‌کردند. توسط انسانها و سگهای شبیه این نژاد محافظت می‌شوند که قدمت آنها به 600 سال می‌رسد.

در روسیه از شهرت زیادی برخوردار است. Ovcharka به زبان روسی به معنای سگ چوپان می‌باشد. امروزه در لهستان، مجارستان و سایر کشورهای شوری سابق برنامه‌های پرورشی و اصلاح نژاد به صورت جدی دنبال می‌شود و اگرچه امروزه از این سگ برای اهداف قدیم گله‌داری استفاده نمی‌شود، کماکان پرورش‌دهندگان جهت حفظ شهرت این نژاد می‌کوشند.

کوکیژین در سال 1960 میلادی به شرق آلمان منتقل شد و در آنجا به عنوان پاسدار و محافظ مرزها مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1989 بعد از سقوط دیوار برلین 7.000 قلاده از این سگها ناپدید و به خانواده‌های سرتاسر آلمان واگذار گردیدند. برنامه پرورش علمی در آلمان به حفظ و بقای این نژاد بسیار قدرتمند، جسور و بهترین محافظ، کمک به سزایی نمود.

گروه

سگهای گله.

توله سگ قفقازی
توله سگ قفقازی

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا