سگ باکسر

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ بهترین نوع باکسر سگی است با اندازه متوسط، اندام‌های قوی، موهای کوتاه و عضلات پرورش یافته که از زیر پوست جلب توجه می‌کنند. گام‌های او محکم، ارتجاعی و آزادانه است. این سگ اصولاً به منظور حفاظت و نگهبانی و بدلیل شکل بدنی و رفتار خاص بعنوان یک حیوان خانگی نگهداری می‌شود. زیبایی سر بستگی به میزان هماهنگی بین پوزه و جمجمه دارد. پوزه مسطح آن باید در حدود یک سوم طول سر از ناحیه نوک بینی تا پس سر و دو سوم پهنای جمجمه باشد. سر نباید دارای چین‌های عمیق باشد. موها کوتاه، براق، نرم و چسیبده به بدن است.

نژاد سگ موردنظر خود را بیابید.

خلق‌و خوی سگ باکسر

باکسر سگی شجاع، باهوش، خوشحال، بازیگوش و پر انرژی است. هوشی سرشار و اشتیاق زیادی به آموختن دارد، البته گاهی اوقات لجباز می‌شود. بسیار مهربان و باوفا نسبت به اعضای خانواده. باکسر بدلیل رفتار مهربانش با کودکان شهرت دارد. اگر به خوبی اجتماعی شود رابطه خوبی با سایر سگ‌ها و حیوانات خانگی خواهد داشت. باکسرهای ماده معمولاً حالت سلطه‌گری و تهاجمی نسبت به سایر ماده‌ها دارند. نام این نژاد از نحوه جنگیدن آن گرفته شده است. در زمان جنگیدن این سگ درست شبیه به ورزش بوکس و مشت‌زنی در انسان از پنجه‌های جلویی خود بهره می‌گیرد. باکسر به همراهی صاحبش نیاز دارد و باید در سنین پایین به او آموخت تا بر روی افراد نپرد. چراکه این کار مورد علاقه او می‌باشد. شجاعت و هوشیاریش او را به یک محافط و سگ پلیس عالی تبدیل کرده است. همچنین دیده‌بان خوبی است و از ورود مزاحمین همانند بولداگ جلوگیری می‌کند.

سگ نژاد باکسر

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (27-32) ک.گ، در ماده‌ها: (24-29) ک.گ 

ارتفاع در نرها: (56-63) س.م، در ماده‌ها: (53-61) س.م

مشکلات سلامتی سگ‌های باکسر

برخی از بیماری‌ها مانند سرطان، مشکلات لگن و صرع قابل ذکر می‌باشد. برخی از سن 8 سالگی به بعد دچار تومور می‌شوند که این بیماری در مقایسه با سایر نژادها بیشتر می‌باشد. آلرژی، مشکلات قلبی و مشکل گرفتگی بینی و خرخر کردن نیز در این نژاد مشاهده می‌شود. برخی از باکسرهای سفید ممکن است ناشنوا باشند.

باکسر

شرایط نگهداری باکسرها

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد به شرطی که در طول روز به او اجازه ورزش و فعالیت بدنی کافی داده شود. درداخل خانه فعال است و یک حیاط متوسط می‌تواند مکان مناسبی برای نگهداریش باشد. این نژاد خیلی زود احساس سرما می‌کند و همچنین در هوای گرم برای خنک کردن خود مشکل دارد.

فعالیت بدنی

این نژاد فعال و پر جنب وجوش به بازی کردن، کار و پیاده‌روی‌های روزانه علاقه دارد. باکسر همچنین از آوردن اشیاء پرتاب شده و سایر بازی‌ها لذت می‌برد.

سگ باکسر

طول عمر

حدود 11-14 سال.

آراستن

موهای کوتاه و صاف باکسر برای آراستن آسان می‌باشد. برس کشیدن و استحمام در مواقع ضروری خصوصاً برای پاک کردن چربی‌های پوست پیشنهاد می‌شود. ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد

تعداد توله‌ها

10-2 توله. معمولاً 6 عدد.

توله سگ باکسر

تاریخچه نژاد باکسر

این نژاد در قرن16 میلادی از سگ‌های اروپایی نشأت گرفته است. باکسرها عملاً یکی از اعضای خانواده تیپ بولداگ می‌باشند. همچنین مدارکی وجود دارد که باکسر از نتایج سگ‌های جنگنده قدیمی است که در تبت زندگی می‌کردند. در واقع این سگ آلمانی اضافه بر خون بولداگ خصوصیات تریر را نیز دارا می‌باشد.

گروه

سگ‌های کاری.

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا