ماهی سیکلید تگزاس قرمز

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ زیستگاه ماهی سیکلید تگزاس قرمز آب‌های جنوب مکزیک است. تگزاس قرمز دارای بدنی مرواریدی به همراه خطوطی سفید بر روی آن و نقاط سیاه فراوان بر روی دم و باله‌هاست.

تگزاس قرمز به آکواریومی با حداقل حجم ۵۰ گالن همراه با سنگ‌های ریز در کف آن نیاز دارد. وجود تخته سنگ و تکه‌های چوب فضاهایی را برای پنهان شدن ماهی فراهم می‌کند. گیاهان آکواریوم این ماهی باید گیاهان مقاومی باشند. زیرا این ماهی در اطراف ریشه‌های گیاه حفره ایجاد کرده و به ریشه‌ها حمله می‌کند. وجود گیاهان شناور مقاوم در آکواریوم فضایی مانند فضای طبیعی زندگی تگزاس را به وجود می‌آورد. سیکلید تگزاس نسبت به تغییرات شرایط آب بسیار حساس است. به همین دلیل لازم است که آب آکواریوم این ماهی به صورت هفتگی سیفون شود. دمای ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد و پی‌هاش ۶٫۵ تا ۷٫۵ برای این ماهی مناسب است.

ماهی سیکلید تگزاس قرمز

تشخیص جنسیت در ماهی تگزاس کار آسانی نیست. به طور معمول ماهی نر رنگ براق‌تر و جثه بزرگتری نسبت به ماهی ماده دارد. برخی از نرهای بزرگتر دارای برآمدگی جمجمه سر هستند. دمای ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد تحریک‌کننده ماهی برای جفتگیری است.

سیکلید تگزاس قرمر

سیکلید تگزاس از جمله ماهیان تخمگذار است که بر روی سطوح صاف تخم‌ریزی می‌کند. جفت ماهی تخته سنگی صاف و تمیز را درون آکواریوم انتخاب نموده و بر روی آن تخم‌ریزی می‌نمایند. در هر مرتبه تخم‌ریزی تا ۵۰۰ عدد تخم تولید می‌شود. پس از خروج نوزادان از تخم والدین از لارو‌ها مراقبت می‌کنند. لازم به ذکر است که ماهیان تگزاس والدین بسیار خوبی برای فرزندان خود محسوب نمی‌شوند و ممکن است که تخم‌ها و لارو‌ها را بخورند.

سیکلید تگزاسی سبز را می‌توان با انواع غذاهای آماده و منجمد همچون کرم خونی و پلانکتون تغدیه نمود. سیکلید تگزاس توانایی زندگی با سایر ماهیان آمریکای جنوبی که از نظر اندازه مشابه باشند را دارد.

سیکلید تگزاس قرمز

منبع: سایت ماهیان زینتی