ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1598
بازدید: 3694
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۸ ساعت: 12:42:52 PM

کاهش نرخ ماهی سفید و کفال در پی صید مناسب

قیمت ماهی سفید و کفال دریای خزر در بازار ماهی‌فروشی شهرهای ساری و فریدونکنار به دلیل صید مناسب و عرضه فراوان در هر کیلوگرم تا پنج‌هزار تومان کاهش یافت.

قیمت ماهی

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از ایرنا؛ هوای آفتابی و دریای بدون موج، فعالیت صید به روش پره را در سواحل مازندرانی خزر بیشتر می‌کند و با افزایش صید و عرضه، قیمت ماهیان نیز کاهش می یابد.

از آنجایی‌که فرهنگ عرضه و مصرف ماهیان استخوانی دریای خزر فقط تازه‌خوری است و منجمد کردن آن رایج نیست نوسان قیمت در بازار ماهی‌فروشی فقط بر اساس عرضه و تقاضا روزانه شکل می‌گیرد.

صیادان مازندرانی برای صید به روش پره از تورهایی با ارتفاع هفت تا 10 متر و به طول یک‌هزار و 200 متر استفاده می‌کنند و این تورها با قایق به آب انداخته می‌شود و پس از انباشته شدن از ماهیان به وسیله تراکتور به ساحل کشیده می‎شود.

بررسی میدانی از بازارهای ماهی‌فروشی شهرهای ساری و فریدونکنار نشان می‌دهد که قیمت ماهی کفال با وزن حدود 800گرم از کیلویی27 هزار تومان دو هفته قبل از 2روز گذشته به 22 هزار تومان کاهش یاقت.

همچنین قیمت ماهی سفید با وزن حدود یک کیلوگرم نیز از 30هزار تومان به 25هزار تومان رسیده است.

طی چند روز گذشته شرایط جوی مناسب سبب شد تا تور ماهیگیران مازندران پر از ماهی سفید و کفال شود و با افزایش صید و عرضه آن در بازار، قیمت این گونه ماهی پایین بیاید.

کفال، سفید و کپور مهم‌ترین گونه‌های ماهیان استخوانی دریای خزر است و کفال بیشترین میزان صید ماهیگیران مازندرانی را در فصل پائیز و اوایل زمستان تشکیل می‌دهد و از ماه بهمن به بعد هم ماهی سفید در صدر صید قرار می‌گیرد.

**صید یک‌هزارو 344تن انواع ماهیان استخوانی از سواحل مازندرانی دریای خزر

مدیر کل شیلات مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه از هفدهم مهر امسال تا پایان بهمن، یک‌هزارو 344تن انواع ماهی استخوانی از دریا صید شده است، گفت: 844تن آن ماهی کفال و 426تن آن را ماهی سفید و مابقی کپور و دیگر گونه ها بوده است.

حسین‌علی خوش‌باور رستمی ارزش اقتصادی ماهیان صید شده را 37میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: به لحاظ وزنی، ماهیان صید شده در مدت فصل جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 24درصد و به لحاظ ارزشی 100درصد رشد را نشان می‌دهد.

فصل صید ماهیان استخوانی دریای خزر در سواحل 338 کیلومتری مازندران همه ساله از بیستم مهرماه آغاز و تا دهه دوم فروردین سال بعد ادامه دارد.

مدیر کل شیلات مازندران عرضه و تقاضا را عامل اصلی وتعیین‌کننده قیمت ماهیان استخوانی دانست و گفت: میانگین قیمت ماهیان دریایی با وزن یک کیلو گرم در سال جاری 25هزار تومان است. 

چهار هزارو 200صیاد در قالب 53شرکت تعاونی پره در استان مازندران فعالیت دارند.

گزارش هواشناسی نشان می‌دهد که هوای مازندران تا روز دوشنبه هفته جاری آفتابی است و شرائط برای ادامه ماهیگیری در دریای خزر مناسب خواهد بود.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی