سگ بلژین شپرد

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ بلژین شپرد (Belgian Shepherd) سگی سیاه و عضلانی، تو پر و چابک می‌باشد. بدن متناسب و چهارگوش است. گوش‌ها مثلثی شکل و سیخ، پوزه بلند و نوک باریک می‌باشد. پوشش آن پر و تقریباً بلند است دور گردن یالدار و پوشش زیر بدن، پاها و دم بیشتر از بقیه نقاط بدن می‌باشد. دارای پوششی متراکم در لایه زیرین است. صورت و پاهای پایینی از موهای کوتاه پوشیده شده‌اند. کمی رنگ سفید بر روی سینه، چانه و پنجه‌ها مجاز است. دم پرپشت او مابین پاها قرار می‌گیرد. چشم‌ها به رنگ قهوه‌ای و بادامی شکل و بینی مشکی می‌باشد. سینه‌ای پهن و عمیق دارد و تا آرنج می‌رسد. ران‌ها عضلانی بدون اینکه سنگین به نظر برسند. پاهای جلویی بسیار صاف و موازی یکدیگر قرار دارند. زیر پنجه‌ها گرد است. پوزه باریک بوده ولی نوک‌تیز نمی‌باشد. جمجمه صاف و موازی با سطح پوزه است. لب‌ها تنگ بوده و دندان‌ها برنده و تیز می‌باشند.

خلق و خوی بلژین شپرد

بلژین شپرد یکی از معروفترین سگ‌های بلژیک است. سگی فرمانبر و بسیار باهوش، جدی، هشیار و محافظ خوبی است. برخی از آنها خجالتی و حساسند. این نژاد را باید از تولگی اجتماعی کرد. این نژاد باید توسط یک مربی با تجربه تربیت شود. اگر با آنها با ناملایمتی رفتار شود تبدیل به یک سگ به درد نخور و خودسر می‌شود. این نژاد بطور غریزی محافظ است، پس باید از تولگی بخوبی تربیت و اجتماعی شود. پرورش‌دهندگان سگ باید از زمان نوزادی آنها را اجتماعی کنند. بسیار مناسب برای کار و مسابقه می‌باشند. این سگ‌ها بسیار مناسب جهت سگ پلیس و نگهبانی هستند. این نوع کارها، کارهای اصلی آنها است. به هر حال سگ‌های خانگی بسیار خوبی هستند. آنها هشیار، گوش به زنگ و باوفا و همچنین همراهانی محبوبی می‌باشند. شپردهای بلژیکی روابط بسیار خوبی با کودکان دارند اگر بخوبی اجتماعی شده باشند. این نژاد باید عضوی از خانواده باشد نه اینکه در قفس‌های پرورشگاه‌ها زندانی باشند. اگر به این نژاد بی‌توجهی شود، برای سرگرم کردن خودش بدنبال راه‌هایی می‌گردد، اغلب با هزینه صاحبش! بلژین شپرد سگی است پر انرژی و احتیاج به انجام کاری دارد. زمانی که می‌خواهید او را به سایر حیوانات معرفی کنید مراقب باشید. معمولاً این سگ همراه خوبی برای کودکان است. اگر آنها بخوبی با گربه‌ها و سایر حیوانات اجتماعی شوند نباید مرتکب اشتباهی بشوند. بلژین شپرد ممکن است رفتارهای یک سگ گله را از خود نشان دهد مانند دنبال کردن چیزهای در حال حرکت. راه رفتن برای ساعت‌های طولانی برای او مفید است. او سگی است پرطرفدار که روز به روز محبوب‌تر می‌شود. ممکن است تفاوت بسیار زیادی بین خلق‌و خو و پرخاشگری آنها وجود داشته باشد. قبل از آنکه این نژاد را بخرید، با کسی که درباره آنها تجربه کافی دارد مشورت کنید. باید از حیواناتی که از خود پرخاشگری و ترس زیاد نشان می‌دهند اجتناب کرد.

Laekenois
Laekenois

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (34-29) ک.گ، در ماده‌ها: (32-27) ک.گ

ارتفاع در نرها: (66-61) س.م، در ماده‌ها: (61-55) س.م

مشکلات سلامتی سگ بلژین شپرد

بلژین شپرد نژاد سرسخت و سالمی است و مشکلات مهمی در آنها پیدا نمی‌شود. برخی از مشکلات آنها عبارتند از بیماری صرع، آلرژی‌های پوستی، مشکلات چشمی، کمرویی بیش از اندازه، پرخاشگری بیش از انداره و گاهی اوقات رشد غیرعادی کفل و آرنج. هیچگاه به این نژاد بیش از اندازه غذا ندهید زیرا گرایش زیادی به فربه و تنبل شدن دارد.

شرایط نگهداری شپردها

برای نگهداری در آپارتمان مناسب است بشرطی که فعالیت بدنی کافی داشته باشد. او تقریباً داخل خانه فعال بوده و یک حیاط متوسط برای او بسیار عالی می‌باشد. بلژین شپرد اگرچه ترجیح می‌دهد تا با انسانها باشد اما می‌تواند بیرون از خانه بخوابد.

Malinois
Malinois

فعالیت بدنی بلژین شپرد

او یک سگ کاری است که به زندگی کردن با فعالیت زیاد در خارج از خانه خو گرفته است. او به فعالیت بدنی زیادی احتیاج دارد. تا جایی که می‌توانید در مکان‌های امن او را از قلاده رها کنید.

طول عمر

حدود 14-13 در سال.

آراستن

بلژین شپرد دارای پوششی بلند، صاف با طولی متوسط، پوشش خارجی سخت و پوشش زیرین متراکم می‌باشد، که به شانه زدن و برس کشیدن روزانه احتیاج دارد. در زمان‌های ریزش مو باید رسیدگی بیشتری به او شود. موهای بین انگشتان و لایه بیرونی گوش را کوتاه کنید. این نژاد ریزش موی فصلی شدیدی دارد. دوبار در سال ریزش مو دارد و برخی اوقات ریزش موی اضافی در طول سال دیده می‌شود.

توله سگ بلژین شپرد

تاریخچه نژاد بلژین شپرد

بلژین شپرد به نام Groenendael در دنیا شناخته شده است که نام آن برگرفته از نام روستایی در بلژیک می‌باشد. او یکی از چهار گونه سگ‌های گله بلژیکی است. در اکثر نقاط جهان این چهار گونه: Groenendael ( به رنگ مشکی با موهای بلند)، Laekenois ( به رنگ حنایی با پوششی زبر)، Malionois ( به رنگ حنایی - قهوه‌ای مایل به قرمز و پوشش کوتاه با علامت‌های مشکی)، Tervuren ( به رنگ حنایی - قهوه‌ای مایل به قرمز. سایه‌های طوسی در آنها قابل قبول است و پوششی بلند)، که تمامی آنها یک نژاد می‌باشند. تمامی شیپردهای بلژیکی از سگ‌های پرکار پرورش داده شده‌اند. بلژین شپرد توسط Nicholas Rose پرورش‌دهنده‌ای از Gronendael بلژیک برای اولین بار پرورش داده شد. از این نژاد باهوش و پرکار بعنوان سگ گله، سگ پلیس، یابنده مواد مخدر، سگ نجات و سگ نگهبان استفاده می‌شود و همچنین در جنگ‌های جهانی اول و دوم از این نژاد استفاده شده است. گرچه داشتن این نژاد برای همه توصیه نمی‌شود ولی این سگ پر انرژی اگر بخوبی تربیت و اجتماعی شود یک همراه عالی برای خانواده خواهد بود. امروزه گونه‌های Groenendael و Tervuren بیشتر بعنوان همراه انسانها مورد استفاده قرار می‌گیرند در حالی که گونه‌های Laekenois و Malinois بیشتر بعنوان سگهای نگهبان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

Tervuren
Tervuren

گروه

سگهای گله.

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا