سیکلید ماکرو پرتقالی

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛  ماهی سیکلید ماکرو پرتقالی (Red Zebra African Cichlid) نوع دیگری از سیکلیدهای ماکرو است که دارای رنگ قرمز مایل به نارنجی زیبایی است. زیستگاه این ماهی دریاچه مالاوی است.

آکواریومی‌بزرگ بدون تخته سنگ و اشیاء اضافی برای این ماهی مناسب است. ماکرو پرتقالی موجود قلمروطلبی است و هرچه فضای بیشتری برای او در آکواریوم مهیا باشد کمتر سایر ماهی‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد. دمای ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد و پی‌هاش ۷٫۸ تا ۸٫۵ برای این ماهی مناسب است. ماکرو پرتقالی معمولاً در قسمت میانی و پایینی آکواریوم شنا می‌کند و تنها برای غذا خوردن به سطح بالایی آب تجاوز می‌کند.

ماهی سیکلید ماکرو پرتقالی

ماکرو پرتقالی همانند اکثر سیکلید‌ها، ماهی‌ای دهان‌پرور است و لارو‌ها را در دهان خود نگهداری می‌نماید. ماهی ماده در زمان جفتگیری در حدود ۶۰ تخم تولید می‌کند که پس از بارور شدن تخم‌ها توسط ماهی نر آن‌ها را به دهان خود انتقال می‌دهد. ماهی ماده پس از ۱۲ تا ۱۸ روز لارو‌ها را از دهان خود خارج می‌کند. برای ایجاد شرایط تولید مثل بهتر است که یک گروه ۵ تا ۷ عددی ماهی ماده را با یک ماهی نر در یک آکواریوم نگهداری نمود.

غذاهایی همچون جلبک، کاهو، اسفناج، غذاهای خشک و غذاهای زنده برای تغذیه این ماهی همه چیزخوار مناسب است.

ماکرو پرتقالی با سایر سیکلید‌های دریاچه مالاوی و گربه ماهیان این دریاچه سازگاری دارد. البته این سازگاری نسبی است و درگیری در آکواریوم مشاهده خواهد شد.

ماهی سیکلید ماکرو پرتغالی

منبع: سایت ماهیان تزئینی

ماهی دهان پرور