سگ بیگل

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ بیگل (Beagle) نژادی است سرسخت و باهوش دارای اسکلت‌بندی متناسب، یک سگ شکاری کوچک است. نگهداری از بیگل آسان می‌باشد و به سه رنگ: 1- قرمز-سفید 2- نارنجی-سفید 3- لیمویی-سفید یافت می‌شود. پوشش خارجی کوتاه دارد و شبیه به English Fox Hound کوچک می‌باشد. دارای پنجه‌های تخم‌مرغی شکل و قدرتمندی است. گوش‌ها آویزان و چشم‌ها به رنگ قهوه‌ای و مشکی یافت می‌شود. توجه داشته باشید که دم نباید به حالت فر خورده قرار گیرد.

خلق و خوی نژاد بیگل

بیگل سگی آرام، شیرین و سرزنده است که همه را دوست دارد! یک موجود کوچولوی خوشحال است. اجتماعی، شجاع و باهوش. خونسرد و پرمحبت. رابطه‌اش با کودکان و سایر سگها عالی است اما نباید آن‌را در تولگی با سایر حیوانات خانگی تنها رها کرد. بیگل افکار مخصوص به خود را دارد و به محبت، توجه و آموزشهای اساسی نیاز دارد. این نژاد از تنها مانده عذاب می‌کشد و اگر شما مدت زیادی را خارج از خانه سپری می‌کنید بهتر است تا یک جفت برای بیگل خود بیاورید. صدای بلند آن می‌تواند گاهی اوقات باعث آزار و اذیت همسایه‌ها و اعضای خانه شود. بیگل به هر جایی که حس بویایی‌اش آن‌را بکشاند می‌دود بنابراین بهتر است در محیط بیرون از قلاده استفاده شود.

سگ بیگل

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (10-11) ک.گ، وزن در ماده‌ها: (9-10) ک.گ 

دو ارتفاع در بیگل‌ها وجود دارد:

1- ارتفاع در نرها: (33-38) س.م و کوتاه تر از (33) س.م، 2- ارتفاع در نرها (36-41) س.م و در ماده‌ها (33-38) س.م

مشکلات سلامتی Beagle

برخی از آنها دچار بیماری‌های قلبی، صرع، بیماری‌های چشمی و مشکلات کمر می‌شوند.

شرایط نگهداری سگ بیگل

بیگل برای نگهدای در آپارتمان مناسب می‌باشد به شرط آنکه مدتی را در طول روز بیرون از خانه سپری کند. بیگل در داخل خانه بسیار فعال است و یک حیاط کوچک مکان مناسبی را برایش فراهم می‌کند.

فعالیت بدنی

دارای استقامت و انرژی زیاد است. Beagle به میزان قابل توجهی به فعالیت بدنی روزانه نیاز دارد اما یک حیاط می‌تواند مقادیر زیادی از این نیاز را تأمین نماید. به پیاده‌روی علاقه فراوانی دارد اما اگر به ناپدید شدن سگ خود علاقه ندارید هرگز او را بدون قلاده بیرون نبرید!

نژاد بیگل

طول عمر

در حدود 12-15سال.

آراستن سگ بیگل

آراستن موهای صاف و کوتاه آن آسان می‌باشد. برس زدن و شست‌و شو با شامپوهای ملایم در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. همیشه داخل گوشها را چک کنید تا از نبودن جرم و چرک اطمینان حاصل نمائید. ناخن‌ها را کوتاه نگه دارید. ریزش مو در این نژاد متوسط است.

تعداد توله‌ها

معمولاً 7 عدد.

تاریخچه نژاد بیگل

Beagle یکی از معروف‌ترین سگهای شکاری می‌باشد و حس بویایی قوی و انرژی زیادش او را به یک سگ شکاری ممتاز تبدیل کرده است. این نژاد حاصل جفتگیری Harrier با سگهای شکاری انگلستان می‌باشد. بیگل بصورت تکی و دوتایی برای شکار خرگوش، قرقاول و بلدرچین استفاده می‌شود. همچنین سگ مناسبی برای اعضای خانواده می‌باشد. متأسفانه بخاطر جثه کوچک و شرایط خاص بدنی بیگل بعنوان سگ آزمایشی در خارج از ایران استفاده می‌شود.

سگ بیگل

گروه

سگهای تازی.

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا