سگ باست‌هاند

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ باست‌هاند دارای سری بزرگ و جمجمه‌ای گرد می‌باشد. پاهای کوتاه، جثه‌ای بلند، گوشهای بزرگ و آویزان، دندان‌های بزرگ منظم و لب‌های آویزان دارد. چشمهایش به رنگ قهوه‌ای است و همیشه حالت غمگین دارد. موها کوتاه، زبر و درخشان است. به آرامی و با تأنی حرکت می‌کند. به رنگهای متنوعی یافت می‌شود که معمولاً زمینه سفید به همراه لکه‌های قهوه‌ای، بلوطی و شنی مشاهده می‌شود.

خلق و خوی سگ باست‌هاند

باست‌هاند سگی شیرین، آرام، صلح‌طلب و مهربان است. به خوبی با زندگی در کنار اعضای خانواده کنار می‌آید. نسبت به صاحبش و کودکان بسیار با محبت است. برای بدست آوردن غذا از حقه‌های مختلفی استفاده می‌کند. نسبت به تازه‌واردان سرسخت است و صدای پارس کردن موزیک مانندی دارد. اصولاً سگ تابعی است اما چنانچه بوی خاصی توجهش را جلب کند دیگر به هیچ‌چیز علاقه نشان نخواهد داد!

سگ باست هاند

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (23-29) ک.گ، در ماده‌ها: (20-27) ک.گ 

ارتفاع در نرها: (30-38) س.م، در ماده‌ها: (28-36) س.م

مشکلات سلامتی نژاد باست‌هاند

از دادن غذای اضافی به آن خودداری کنید چراکه این نژاد استعداد زیادی در فربه شدن دارد که این اضافه وزن می‌تواند باعث ایجاد سنگینی بر روی پاها شود. برای جلوگیری از نفخ بهتر است تا از دو یا سه وعده غذایی کوچک به جای یک وعده بزرگ استفاده شود. همیشه باید بعد از یک وعده غذای سنگین زیر نظر قرار گیرد و مراقبش بود.

شرایط نگهداری باست‌هاند

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد و نیازی به حیاط ندارد. اصولاً در داخل خانه آرام است اما در فضای آزاد ساعتها به بازی و دویدن می‌پردازد.

نژاد باست هاند

فعالیت بدنی سگ باست‌هاند

برای حفظ سلامتی باسِت‌هاند بهتر است تا بصورت منظم پیاده‌روی و فعالیت بدنی داشته باشد. اما باید از پریدن او از ارتفاع و یا هر ورزشی که باعث وارد آوردن فشار به پاهای جلویی شود، اجتناب نمود. این نژاد به بازی و دویدن در فضای آزاد علاقه زیادی دارد.

طول عمر

حدود 10-12 سال.

آراستن

آراستن موهای صاف و کوتاه باست‌هاند آسان می‌باشد. برس کشیدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. پشت گوشها را باید بصورت هفتگی تمیز کرد و ناخنهایش را کوتاه نگه داشت. باست‌هاند ریزش موی دائمی‌دارد.

تعداد توله‌ها

15 توله. معمولاً 8 عدد.

توله سگ باست هاند

تاریخچه باسِت‌هاند

نام باست‌هاند از کلمه فرانسوی Bas به معنای کوتاه سر چشمه می‌گیرد. بعضی اعتقاد دارند که منشأ این نژاد سگهای شکاری فرانسوی می‌باشند به هرحال چیزی که به آن اطمینان داریم قدمت طولانی این نژاد است و اینکه نشأت گرفته از نژاد Blood Hound می‌باشد. پرورش و نمایش این نژاد بطور رسمی از سال 1863 در پاریس آغاز شد. در انگلستان نیز از این نژاد برای دو مقصود شکار و همچنین بعنوان سگ خانگی و دوست و همراه بهره گرفته شد حال آنکه در آمریکا پرورش این نژاد مختصراً برای به وجود آوردن یک حیوان آرام و خانگی بود. حس بویایی‌اش بسیار قوی و شبیه به نژاد بِلاد‌هاند می‌باشد. اصولاً از این نژاد برای شکار روباه، خرگوش و سمور استفاده می‌شود.

گروه

سگهای تازی.

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا

باست هاند