شترهای بوئین زهرا

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ ‌به نقل از «تابناک»؛ در ۳۵ کیلومتری مرکز شهرستان بوئین زهرا و در انتهای ناحیه کشت و صنعت «الله‌آباد»، زمین‌های بیابانی به گستره صدها هکتار وجود دارد که گله‌های شترش، توجه هر بیننده و رهگذری را به این طبیعت زیبا جلب می‌کند؛ شتر هایی که اداره کل منابع طبیعی شهرستان مذکور به بهانه حفاظت از محیط زیست در حال کشتن آنهاست و تاکنون نیز چندین شتر را کشته است.

اداره کل منابع طبیعی شهرستان بوئین زهرا پس از آنکه چرای بی‌رویه شترهای منطقه «الله آباد» را عامل اصلی ازبین رفتن پوشش گیاهی و بیابان‌زایی در منطقه قلمداد کرد، در اقدامی‌عجیب و با حمایت سایر دستگاه‌های شهرستانی، داستان تلخی را برای شترداران منطقه رقم زد.

کارکنان اداره کل منابع طبیعی شهرستان بوئین زهرا از توابع استان قزوین، در روزهای اخیر با گرفتن مجوزهای لازم از مسئولان قضایی شهرستان و در راستای پاک‌سازی منطقه «الله آباد» این شهرستان از شتر، به محل زندگی صاحبان شتر مراجعه و در برابر دیدگان دامداران اقدام به کشتن تعدادی از شترها کردند.

جزئیات این رویداد، گویای آن است که اداره کل منابع طبیعی شهرستان مذکور از مدت‌ها قبل، چرای بی‌رویه شتر در منطقه را یکی از دلایل کاهش پوشش گیاهی و بیابان‌زایی قلمداد کرده و برای برخورد با این موضوع، دست به دامن مراجع قضایی شهرستان شده بود.

هرچند مراجع قضایی شهرستان با صدور دستوری در این رابطه، خواستار حل‌و فصل عادلانه موضوع می‌شوند بر اساس خبرهای رسیده و فیلم ویدئویی موجود، مأموران منابع طبیعی بدون اطلاع قبلی به دامداری‌های منطقه الله‌آباد رفتند و در برابر دیدگان روستائیان و دامداران، چند تن از شترهای دامداران را کشتند؛ اقدامی که بر خلاف میل و خواهش‌های دامداران رخ داد.

«امیر نادری»، بخشدار مرکزی شهرستان بوئین زهرا ضمن تأیید اتفاق مورد اشاره به «تابناک» گفت: در این منطقه، یکسری شترهایی وجود دارد که به مراتع آسیب می‌زنند. از چند سال قبل سازمان محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی شکایت کردند و خواستار این شدند که این شترها از منطقه حذف شوند.

در این باره دادستانی هم نظر دو سازمان مذکور را تأیید کرد و حکم داد که این شترها از منطقه حذف شوند.

«نادری» ضمن بی‌اطلاعی از جزئیات و چرایی حکم دادستانی برای کشتن شترها، اضافه کرد: من از جزئیات حکم دادستانی اطلاع ندارم؛ اما این خبر صحت دارد و چند روز پیش مطلع شدیم، کارکنان منابع طبیعی با همراهی نیروهای انتظامی شهرستان به محل نگهداری شترها رفتند و تعدادی از این شترها را ذبح کردند.

این مقام محلی در مورد موضع فرمانداری شهرستان در برابر این حرکت افزود: ما این اقدام کارکنان منابع طبیعی را تأیید نمی‌کنیم. آن حیوان زبان بسته گناهی نداشته و مسئولان منابع طبیعی اگر بر خلاف حکم دادستان رفتار کرده‌اند، باید پاسخگو باشند.

گفته‌های بخشدار مرکزی شهرستان بوئین زهرا که تأییدی بر ماجرای عجیب رخ داده است، پرسش‌هایی را در ذهن تداعی می‌کند که پاسخ به آنها، به افکار عمومی واگذار می‌شود.

چگونه ممکن است، پرورش شترهایی که شغل اجدادی دامداران منطقه است و رفته رفته نیز بر اساس توسعه لجام گسیخته صنعت و کشاورزی، بستر حیات برای آنها محدودتر شده، عامل حذف پوشش گیاهی و شیوع ریزگرد تلقی شوند؛ اما حفر بی‌رویه و غیرمجاز آب، توسعه کشاورزی بی‌برنامه و ساخت‌و ساز صنعتی در این مهم نادیده گرفته شود؟

با فرض اینکه معدود شترهای باقی‌مانده در منطقه که معاش دامداران به آن وابسته است، عامل اصلی فرسایش خاک و بیابان‌زایی باشد، آیا ممکن نبود با خرید عادلانه شترها و انتقال آنها به مناطق مستعد و یا ساخت سوله‌های مناسب، راه‌های منطقی‌تری را برای برخورد با این حیوانات انتخاب کرد؟

آیا برای آن دامدار روستانشینی که شغل اجدادی‌اش پرورش شتر بوده و اکنون محکوم است تا در برابر دیدگانش، تنها سرمایه‌های زندگی‌اش، کشته شود، حق اعتراض و پیگیری وجود دارد؟

بخشدار مرکزی بوئین زهرا معتقد است، اگر اقدام کارکنان منابع طبیعی بر خلاف حکم دادستانی باشد، آنها باید پاسخگو باشند. سؤال اینکه اگر این حکم عیناً حکم دادستانی باشد، اشکالی بر آن وارد نیست؟ و باید این رفتار تا حذف آخرین شتر در منطقه ادامه یابد؟


برچسب ها: