ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1350
بازدید: 4271
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۸/۲۲ ساعت: 10:32:47 AM

سگ آلاسکن مالاموت (Alaskan Malamute)

سگ آلاسکن مالاموت (Alaskan Malamute) سگی است بزرگ جثه از نواحی شمالی که دارای ساختار فیزیکی ایده‌آل، جثه سنگین وزن و نیرومند، صورت پهن و در مجموع سیمای بسیار زیبایی است.

سگ مالاموت

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ آلاسکن مالاموت (Alaskan Malamute) سگی است بزرگ جثه از نواحی شمالی همراه با پوشش دولایه ضخیم و دم پرپشت فرخورده. دارای ساختار فیزیکی ایده‌آل، جثه سنگین وزن و نیرومند، صورت پهن و در مجموع سیمای بسیار زیبایی است. پاها پوشیده شده از انبوه مو است. گوشها برافراشته و چشمها بادامی‌شکل، سیاه و کوچک می‌باشد. چشمها به حالت مورب در داخل جمجه قرار گرفته‌اند و معمولاً به رنگ قهوه‌ای می‌باشند که البته رنگهای تیره ترجیح دارند و چشمهای آبی رنگ مورد قبول نمی‌باشند. بلندی موها حدود 2 تا 3 سانتی‌متر می‌باشد و در رنگ سفید، سیاه و سفید و خاکستری یافت می‌شود اما باید توجه داشت که پاها باید حتماً سفید رنگ باشند.

خلق و خوی سگ مالاموت

نژاد مالاموت خلق‌و خویی همانند یک توله غیرقابل کنترل دارد بسیار باوفا و باهوش، شیرین و پرمحبت، مهربان نسبت به کودکان، بعد از بلوغ به حیوانی باوقار و آرام تبدیل می‌شود. برای نگهبانی مناسب نمی‌باشد. تا زمانی که همراهی داشته باشد به راحتی در خارج از خانه زندگی می‌کند. اگر از سوی صاحبش توجه نبیند خیلی زود آزرده خاطر می‌شود. سگ بسیار فعالی است، تنهایی را دوست ندارد، گزارش شده که سگی از نژاد مالاموت در ظرف سه ساعت تنها ماندن در خانه کلیه لوازمی را که پانزده‌هزار دلار می‌ارزیده به کلی نابود کرده! اما به هرحال دوست و همراه بسیار مناسبی برای ورزش و فعالیت‌های خارج از منزل است.

سگ آلاسکن مالاموت

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (36-43) ک.گ، در ماده‌ها: (32-38) ک.گ 

ارتفاع در نرها: (61-66) س.م، در ماده‌ها: (56-61) س.م

مشکلات سلامتی آلاسکن مالاموت

قالباً نژاد سرسخت و سلامتی است. اما گاهی اوقات دچار مشکلاتی در مفصل ران می‌شود. بیماری نفخ نیز قابل ذکر می‌باشد.

شرایط نگهداری نژاد مالاموت

مالاموت برای نگهداری در منزل مناسب نمی‌باشد و به حداقل یک حیاط بزرگ جهت زندگی نیاز دارد. باید محیط اطراف مالاموت دارای نرده و یا دیوارهای بلند باشد و همچنین باید توجه داشت که مالاموت علاقه زیادی به کندن زمین دارد. این نژاد از پرسه زدن در قلمرو خود لذت می‌برد. بدلیل داشتن پوشش مضاعف در زمستانها مشکلی ندارد، اما باید مواظب بود تا در فصول گرم همیشه سایه و آب خنک در اختیار وی قرار گیرد.

فعالیت بدنی

مالاموت به میزان معقولی به فعالیت بدنی نیاز دارد. اما باید از تحرک زیاد حیوان در هوای گرم جلوگیری نمود.

Alaskan Malamute

طول عمر مالاموت‌ها

حدود 12- 15 سال.

آراستن

مالاموت دارای پوشش خارجی انبوه و متراکم می‌باشد که به شانه کشیدن حداقل دوبار در هفته نیاز دارد. لایه زیرین موها نیز دوبار در سال بصورت دسته‌ای ریزش دارد. استفاده از شامپو خشک توصیه می‌شود.

تعداد توله‌ها

بطور متوسط 6 عدد.

تاریخچه سگ مالاموت

مالاموت آلاسکایی نژادی است شمالی که از گرگ‌های مناطق شمالی نشأت گرفته است. نام مالاموت گرفته شده از اسم Mahlemuts نام قبیله ای در قطب شمال می‌باشد که مبادرت به پرورش و نگهداری از این نژاد زیبا نمود. قدمت مالاموت به 2 یا 3000 سال پیش در آلاسکا باز می‌گردد. زمانی که این سگ تنها وسیله برای حمل و نقل اسکی موها و بسیار برای ایشان باز ارزش بود. امروزه از این نژاد برای کشیدن سورتمه و گاری، عملیات نجات و مسابقات حمل وزنه استفاده می‌کنند.

گروه

سگهای کار - سگهای قطبی

آلاسکن مالاموت

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*