سگ نژاد افغان هاند (Afghan Hound)

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ افغان‌هاند (Afghan Hound)  یک سگ شکاری اشرافی می‌باشد دارای جثه‌ای بلند و سر باریک و کشیده است. بینی سیاه، چشمها تیره و بادامی شکل و گوشها بر روی سر افتاده است. گردن بلند و قدرتمند، پاها بلند وصاف و در انتها بزرگ و پوشیده از مو می‌باشد. دم دارای یک فر در انتها است اما بصورت حلقه در پشت بدن حیوان قرار نمی‌گیرد. موهای بلند وابریشمی آن تقریباً در هر رنگی خصوصاً شنی یافت می‌شود.

خلق و خوی سگ افغان هاند

سگی است با ابهت و گاهی اوقات گوشه‌گیر و نجوش اما بسیار شیرین. باوفا، پرمحبت و حساس. باید با مهربانی آموزشها را به او آموخت. به او لقب "شاه سگها" را داده‌اند. برای کودکان پیشنهاد نمی‌شود. با غریبه‌ها خو نمی‌گیرد و نسبت به تازه‌واردان مهاجم می‌باشد.

وزن و ارتفاع نژاد افغان هاند

وزن در نرها: (26-34) ک.گ، وزن در ماده‌ها: (26-34) ک.گ

ارتفاع در نرها: (68-73) س.م، در ماده‌ها مقداری کمتر

سگ افغان هاند

مشکلات سلامتی

اصولاً سگ سالمی است اما تحمل درد را ندارد و با کوچکترین زخم از خوردن غذا اجتناب می‌کند.

شرایط نگهداری افغان هاند

برای نگهداری در آپارتمان مناسب نمی‌باشد، در داخل خانه آرام است و به فضای آزاد برای زندگی نیاز دارد (مانند مزرعه). این نژاد می‌تواند داخل یا خارج خانه زندگی کند اما خوابیدن را در داخل خانه ترجیح می‌دهد.

فعالیت بدنی

این نژاد همانقدر که به دویدن در فضای باز علاقه دارد، پیاده‌روی‌های طولانی را نیز دوست دارد. حداقل به 30 دقیقه ورزش و فعالیت بدنی در روز نیازمند است.


طول عمر

حدود 14سال.

توله سگ افغان هاند
توله سگ افغان هاند

آراستن

موهای بلند و سخت آن به آراستن زیادی نیاز دارد. اگر برای نمایش برده می‌شود باید هفته‌ای یکبار استحمام شود. در بین حمام‌ها هنگامی که موها خشک است از شانه‌زدن خودداری کنید چراکه باعث آسیب رساندن و گره خوردن بیشتر موها می‌شود. ریزش مو در این نژاد متوسط است.

تاریخچه سگ افغان هاند

این نژاد دارای قدمت باستانی می‌باشد نام او بارها در پاپیروس‌های مصر باستان و نقاشی او بر روی قبرهای شمال افغانستان مربوط به 4هزار سال پیش به کثرت یافت شده است در طول قرون متوالی اصالت خود را حفظ کرده است. در اوایل قرن حاضر به اروپا راه یافت. از او بعنوان چوپان و شکارچی بز، آهو و حتی گرگ استفاده می‌شده است. بخاطر ظاهر زیبا و فریبنده‌اش در اروپا و انگلستان بعنوان یک حیوان اشرافی نگهداری می‌شود.

گروه

سگهای شکاری

نژاد افغان هاند

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا