• آیا گاوهای گله شما دچار تنش حرارتی هستند؟

  آیا گاوهای گله شما دچار تنش حرارتی هستند؟

  دو عامل دما و رطوبت در محیط مهمترین عوامل در تعیین توانایی حیوان در دفع حرارت از بدن می‌باشند. بنابراین امروزه در تعیین شدت تنش حرارتی هر دو عامل را در نظر گرفته و از شاخصی به نام شاخص دما-رطوبت (THI) استفاده می‌شود.

 • انواع سمپاش های مورد استفاده در گاوداری

  انواع سمپاش های مورد استفاده در گاوداری

  سمپاش‌هایی که در گاوداری استفاده می‌شوند، به دو دسته محلول‌پاش‌ها و گردپاش‌ها تقسیم می‌شوند. هر‌کدام از این دو دسته خود می‌تواند در انواع مهمی طبقه‌بندی شوند که در ادامه می‌خوانید.

 • بافرها و اهمیت آنها در جیره نشخوار‌کنندگان (گاو)

  بافرها و اهمیت آنها در جیره نشخوار‌کنندگان (گاو)

  مواد شیمیایی زیادی تا‌کنون به عنوان بافر در تغذیه نشخوارکنندگان مورد آزمایش قرار گرفته‌اند. افزودن برخی از این بافرها فقط سبب خنثی کردن اسیدیته شکمبه می شوند، در‌حالی که برخی بافرها علاوه بر این امر سبب افزایش PH شکمبه نیز می‌شوند.

 • کیومیت (CUE-MATE)

  کیومیت (CUE-MATE)

  تمام منابع پروژسترون در بازار یکسان نیستند. میزان مصرف کیومیت از زمان ورود به بازار در سال 2004 میلادی بخاطر خصوصیات انحصاریش به‌طور روز افزون بیشتر شده است.

 • کیفیت آب آشامیدنی برای دام و طیور

  کیفیت آب آشامیدنی برای دام و طیور

  اگرچه آب ماده مغذی محسوب نمی‌شود ولی یک از ارکان حفظ حیات هر جاندار بوده و محیطی برای تمام فرایندهای بدن است و از مواد متشکله تمام سلول‌ها و بافت‌های حیوان می‌باشد. اگر حیوانی از آب محروم شود سریعتر از حیوانی که از تمام مواد غذائی دیگر محروم شده باشد می‌میرد.

 • اهمیت کیفیت آب در گاوداری

  اهمیت کیفیت آب در گاوداری

  به دلیل وجود مشکلاتی همچون آلودگی منابع آب زیرزمینی، تخلیه مخازن آب، شوری و سنگینی آب، بیشتر پرورش دهندگان گاو شیری آب مزارع خود را مورد آزمایش قرار می دهند.

 • رییس سازمان دامپزشکی خبر داد

  احتمال واردات گوشت گوزن و گاو روسی به ایران

  احتمال واردات گوشت گوزن و گاو روسی به ایران

  روسیه متقاضی صادرات گوشت گوزن و گاو به ایران است که بر اساس بررسی‌ها و ارزیابی‌های صورت گرفته یکی از کشتارگاه های این کشور مورد تایید کارشناسان سازمان دامپزشکی قرار گرفته است.

 • گاوداری صنعتی ایران پروار شد

  گاوداری صنعتی ایران پروار شد

  شاخص کل قیمت تولید‌کننده محصولات گاوداری‌های صنعتی در فصل پاییز 1394 به عدد 220.59 رسید که 0.56 درصد افزایش را نسبت به فصل قبل و 2.64 درصد افزایش را نسبت به فصل مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

 • استفاده از فراورده های میکروبی در تغذیه گوساله های شیرخوار

  استفاده از فراورده های میکروبی در تغذیه گوساله های شیرخوار

  فراورده‌های میکروبی یا پروبیوتیک‌ها، افزودنیهای زنده میکروبی که به خوراک افزوده می‌شوند، هستند، که قادرند با ایجاد یک تعادل میکروبی در جمعیت فلور روده و پیشگیری از عفونت‌های گوارشی اثر مثبتی روی بهبود عملکرد حیوان و افزایش رشد دام و طیور داشته باشند.

 • اقدامات مدیریتی در رابطه با کنترل بو در جایگاه های دامی بسته

  اقدامات مدیریتی در رابطه با کنترل بو در جایگاه های دامی بسته

  بوی ناشی از جایگاه‌های دامی بسته، باعث ایجاد مشکل برای همسایگان و افراد بومی موجود در محل می‌شود. غالبا این مشکلات منجر به شکایت از سوی افراد و مراجعه به افراد متخصص برای جلوگیری از گسترش جایگاه‌های دامی بسته می‌شود.

 • اثرات تغذیه ای سموم ارگانو فسفره (فوزالون و دیازینون) در دام

  اثرات تغذیه ای سموم ارگانو فسفره (فوزالون و دیازینون) در دام

  آفت‌کش‌های اُرگانوفسفره، دسته‌ای از مواد شیمیایی فسفردار بوده که برای کنترل طیف وسیعی از آفات در بخش کشاورزی به‌کار برده می‌شوند و کاربرد این سموم درحال حاضر در جهان رو به گسترش می‌باشد. این ترکیبات فسفره‌ی آلی دارای اثرات بیولوژیکی متنوعی می‌باشند.

 • سودجویی ابزاری از مرغ برای انتخابات!

  سودجویی ابزاری از مرغ برای انتخابات!

  برخی برای سودجویی و استفاده ابزاری از این مساله در انتخابات، نسبت به انتشار چنین اخباری اقدام می‌کنند که با آنها برخورد می‌شود.

 • خطرهای مداخله پیش از موعد در زایمان گاو

  خطرهای مداخله پیش از موعد در زایمان گاو

  از جمله علل جفت ماندگی در گاو آبستن می‌توان ضعف و خستگی دام، بزرگی گوساله و مداخلات پیش از موعد و یا نابجا در امر زایمان، سقط جنین واگیردار قارچی، لپتوسپورایی و یا سالمونلائی، آلودگی به ویبریوفتوس، کمبود کلسیم و منیزیم و نیز توکسمی یا سپتی سمی را نام برد.

 • تکنیک انتقال جنین در گاو

  تکنیک انتقال جنین در گاو

  عمل انتقال جنین (ET) برای اولین بار حدود 55 سال پیش با موفقیت بر روی گاو ها انجام گرفت. عمل انتقال جنین صرفاً بر روی گاوهای ماده صورت می‌گیرد.

 • استانداردهای طلایی برای تلیسه های در حال رشد

  استانداردهای طلایی برای تلیسه های در حال رشد

  اخیرا تیمی از دامداران، پرورش دهندگان قراردادی تلیسه، مشاوران و نمایندگان مزارع پرورش گاو شیری در امریکا راهنمایی‌هایی را تحت عنوان «استانداردهای طلایی» برای گوساله‌ها و تلیسه‌های هلشتاین ابداع کرده‌اند.