ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 788
بازدید: 25917
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۷/۲۰ ساعت: 3:19:14 PM

چگونه جوجه بوقلمون پرورش دهیم

نگهداری بوقلمون در سنین جوجگی، یکی از مشکل ترین مراحل پرورش بوقلمون است. بوقلمون های جوان نیز در مقابل عوامل بیماریزا کاملاً حساسند از این رو باید توجه فراوانی به آنها مبذول داشت.

چگونه جوجه بوقلمون پرورش دهیم

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ امروزه در اغلب کشورها، بوقلمون را بصورت تجارتی و به تعداد زیادی نگهداری می‌کنند و تعداد معدودی از شرکت‌های اصلاح نژادی، سویه های تجارتی مخصوص به خود را ارائه می‌دهند که از ضریب تبدیل و قدرت رشد بسیار بهتری نسبت به دیگر نژادها برخوردارند. 

در طریقه پرورش به صورت صنعتی، باید با تحت نظر گرفتن شرایط محیطی تمامی نیازهای بوقلمون را در نظر گرفت تا با تنظیم حرارت، تهویه، بهداشت و بالاخره جایگاه حداکثر نتیجه مطلوب حائز شود.

دمای مورد نیاز جهت پرورش جوجه بوقلمون

دما در هفته‌های مختلف باید به قرار زیر باشد:

در شروع دوره پرورش و در سیستم آشیانه گرم (گرمایش در کل سالن) دمای آشیانه را در حدود ۳۴ الی ۳۶ درجه سانتی‌گراد تامین کنید و این دما را در اواخر هفته اول به ۳۲ درجه سانتی‌گراد برسانید.

سپس دمای آشیانه را در هفته دوم ۲۹، هفته سوم ۲۶، در هفته چهارم ۲۴ (در تمام این مدت حرارت سالن نباید از ۲۴ درجه سانتی‌گراد کمتر گردد)، هفته پنجم ۲۱ درجه سانتی‌گراد و از هفته ششم تا پایان دوره دمای ۱۸درجه سانتی گراد را حفظ نمایید.

در مورد تامین دمای مورد نیاز نژادهای صنعتی، حتماً از راهنمای پرورش آن نژاد استفاده نمایید. در روزهای اول جوجه ها نباید از منبع حرارتی دور شوند چون ممکن است سرما بخورند. اگر از دستگاه مادر مصنوعی استفاده می شود باید دور دستگاه مادر حصاری کشید تا از آن دور نشوند و یا اگر از هیتر استفاده می‌شود باید تمامی سالن حرارت یکنواخت و مناسب داشته باشد.

تهویه و رطوبت جوجه‌کشی بوقلمون

برای رشد معمولی جوجه بوقلمون هوای تازه و تمیز ضرورت دارد. با استفاده از پنجره‌های تهویه‌ای و همچنین هواکش‌های برقی می‌توان تهویه را کنترل کرده که البته تهویه نباید سبب سرد شدن سالن گردد.

هنگام ورود به سالن می توان وضعیت تهویه را بخوبی تشخیص داد، زیرا وجود هرگونه بوی نامناسب دلیل عدم و نقص تهویه است. تهویه نامناسب از طرفی سبب کم کردن رطوبت می‌شود.

وجود رطوبت در داخل سالن نیز یکی از نشانه‌های نقص تهویه است. سالن نگهداری جوجه‌ها همیشه نباید خشک نگهداری شود و اگر خشکی هوا بیش از حد لازم باشد رشد پرها کم شده و وضعیت پرها نامناسب می‌گردد.

بهداشت و به‌سازی

جلوگیری و پیش‌گیری از بیماری مستلزم رعایت اصول به‌سازی و بهداشت است. از این‌رو باید لانه و همچنین وسایل را قبل از ورود و پایان هر دوره به خوبی شست و ضد فونی نمود.

فضای لازم

فضایی که باید در اختیار جوجه بوقلمون باشد:

در هفته اول ۳۰ جوجه در هر مترمربع، در هفته ۲ - ۴ تعداد ۲۰ جوجه، در هفته ۵ - ۶ تعداد ۱۰ جوجه، در هفته ۷ - ۸ تعداد ۸ جوجه، در هفته ۹ - ۱۲ تعداد ۵ عدد و در هفته ۱۳ - ۲۰ تعداد ۲ - ۳ بوقلمون در هر مترمربع.

بیشتر بدانیم:

آموزش راه اندازی مرغداری

پرورش «بوقلمون» و درآمدی قابل قبول

نژادهای بوقلمون

وسایل نگهداری جوجه بوقلمون

وسایلی که برای پرورش و نگهداری جوجه بوقلمون به کار می‌رود تقریباً شبیه به آن چیزی است که در پرورش جوجه‌های مرغ به کار می‌رود.

استفاده از نور برای پرورش بوقلمون

در ۴۸ ساعت اول باید در تمام مدت شبانه روز از روشنایی در سالن نگهداری جوجه بوقلمون‌ها استفاده کرد. بعد از اینکه جوجه بوقلمون‌ها به خوردن و آشامیدن عادت کردند باید به مرور نور را کم کرد به طوری که در سن ۲ هفتگی به حداقل مقدار روشنایی رساند.

معمولاً مقدار ۱۳ - ۱۴ ساعت نور در شبانه روز برای بوقلمون‌ها از سن ۲ هفتگی به بعد کافی است. شدت نور نیز مهم است. معمولاً در ۴۸ ساعت اول باید از نور شدید‌تر و سپس از نور ضعیف‌تر استفاده نمود.

طبق آزمایشی که در انگلیس انجام شده، نور قرمز و سبز هر دو اثر خوبی از نظر رشد نسبت به نور سفید در بوقلمون‌ها دارند. ولی وقتی که شدت انوار مذکور به اندازه شدت نور سفید است اختلافی از نظر میزان رشد در بوقلمون‌ها دیده نشده است، از این‌رو به نظر می‌رسد مسئله شدت نور مهمتر از رنگ آن است.

بوقلمون‌ها نیز مانند مرغ‌ها در نور آبی قادر به دیدن نیستند از این‌رو هنگام گرفتن آنها می‌توان از نور آبی استفاده کرد. به هرحال استفاده از نور آبی، به مدت ۲۴ ساعت اثر بدی بر بوقلمون دارد.

طرز استفاده کردن از نور در پرورش بوقلمون‌ها بستگی به نژاد و طرز نگهداری و بالاخره سن فرستادن آنها به کشتارگاه دارد ولی از نظر راهنمایی از نور می‌توان به طریقه زیر استفاده کرد:

۰ - ۶ هفتگی: در ۴۸ ساعت اول به طور دائمی از نور استفاده می شود، سپس میزان روشنایی را به مرور به ۱۴ الی ۱۸ ساعت می‌رسانند (کم کردن نور باید به طور آهسته وتدریجی صورت گیرد).

۶ - ۲۲ هفتگی: از ۱۴ ساعت نور باشدت کم استفاده می‌شود.

۲۲ - ۳۰ هفتگی: مدت روشنایی نور را به ۱۰ - ۱۲ ساعت می‌رسانند.

پرورش جوجه بوقلمون‌ها

برای نگهداری از جوجه بوقلمون باید عملیات زیر انجام داد:

قبل از ورود جوجه‌ها باید تمام وسایل نگهداری لانه را شستشو و ضدعفونی کرد و سپس وسایل پرورش به دقت چیده شوند. ماشین مادر را گرم و یا هیتر را روشن کرد و تهویه را در وضع مناسبی قرار داد.

از ریختن جوجه‌ها به تعداد بیش از حد استاندارد در هر مترمربع باید خودداری کرد. به مسئله تغذیه جوجه بوقلمون‌ها نیز باید در روزهای اول توجه فراوانی نمود.

در روش پرورش در روی بستر حتماً باید از بستر مناسب استفاده کرد. در روزهای اول باید بستر را با پارچه و یا کاغذ پوشاند تا جوجه بوقلمون‌ها از مواد بستر نخورند (البته برخی‌ها از جعبه‌هایی که برای حمل و نقل جوجه‌ها استفاده می‌شود نیز استفاده می‌کنند ولی این امر از نظر بهداشتی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود).

هنگامی که جوجه‌ها طرز غذا خوردن را یاد گرفتند می‌توان کاغذها را برداشت. در بعضی از سالن‌های پیشرفته پرورش بوقلمون از کف‌های توری یا نرده‌ای (Wire or Slat Floor) نیز استفاده می‌کنند. این کف‌ها بسیار بهداشتی است ولی گران تمام می‌شود و جوجه بوقلمون‌ها نیز نمی‌توانند براحتی روی آنها راه بروند و اغلب ممکن است دچار ناراحتی و ضعف پا و پنجه گردند.

جوجه بوقلمون‌ها برعکس جوجه مرغ‌ها خوردن و آشامیدن را به خودی خود یاد نمی‌گیرند. ازاینرو باید به آنها آموخت. آموختن طرز آشامیدن و خوردن یکی از اشکالات پرورش بوقلمون است.

برای اینکه جوجه بوقلمون‌ها را به خوردن ترغیب کنند، مقداری از جو خرد شده، مقداری از شیر و برخی از تخم‌مرغ پخته و خرد شده و یا غذای سبز استفاده می‌کنند.

برخی از تولید کنندگان تعدادی جوجه بوقلمون مسن را بین جوجه بوقلمون‌های یک‌روزه رها می‌کنند تا توسط آنها خوردن و آشامیدن را فراگیرند (که البته این روش به خاطر ریسک بالای ابتلا به بیماری در جوجه‌ها امروزه منسوخ شده است و فقط در شرایط روستایی گاهی از آن استفاده می‌کنند).

به‌طورکلی بوقلمون‌ها نسبت به مرغ‌ها، بسیار کودن هستند به نحوی که در نگهداری بوقلمون به طور طبیعی، این پرنده همانند مرغ مادر بخوبی از جوجه‌های خود مراقبت نمی‌کند، اغلب جوجه‌های خود را تلف می‌کند و یا در مقابل پرندگان دیگر از جوجه‌های خود دفاع نمی‌کند.

همچنین اگر در روی تخم خوابیده باشد ممکن است چند روز بدون غذا بخوابد و اگراو را بزور جهت خوردن خوراک از روی تخم بلند کنند ممکن است پس از سیر شدن فراموش کند که باید دوباره در روی تخم‌ها بخوابد از این جهت ممکن است با اندک غفلت، تخم ها خراب شوند (البته در محیط روستایی و غیرصنعتی).

جوجه بوقلمون نیز بسیار کم‌هوش و بی‌استعداد است و از این رو یکی از اشکالات اولیه پرورش بوقلمون عدم فراگرفتن طرز غذا خوردن و آشامیدن است.

باید در روزهای اول نهایت دقت و توجه و حوصله را نمود تا جوجه‌ها طرز خوردن و آشامیدن را فرا بگیرند وگرنه در طی روزهای اول شاهد تلفات بسیار بالایی خواهیم بود. در پرورش جوجه بوقلمون‌ها باید دقت نمود که قسمت پرورش تا مرز امکان دارای گوشه یا زاویه نباشد چون ممکن است که با جمع شدن جوجه‌ها در یک گوشه روی هم شاهد تلفات ناشی از خفگی در آنها باشیم.

پس بهتر است قسمت پرورش ما حالت بیضی مانند داشته باشد. بوقلمون‌ها معمولا در بین ۲۰ – ۲۸ هفتگی به سن بلوغ ‌می‌رسند که البته این امر بستگی به نوع، سویه و بالاخره جنس دارد. معمولاً نژادهای سبک کمی زودتر از نژادهای سنگین به سن بلوغ می‌رسند.

فصل جوجه‌کشی و همچنین طرز نگهداری نیز کم و بیش در تسریع یا تاخیر بلوغ اثر دارد. مسئله تشخیص رسیدن به سن بلوغ بسیار مهم است زیرا وقتی که پرنده به سن بلوغ می‌رسد گوشت از نظر کیفیت به حداکثر مرغوبیت خود می‌رسد و بعد از آن با چربی گرفتن بدن از کیفیت آن کاسته می‌شود. امروزه سعی می‌شود که بوقلمون‌ها را از نظر بلوغ زودرس کنند به این معنی که زودتر به سن بلوغ برسند.

به این ترتیب تاریخ فرستادن بوقلمون‌ها به کشتارگاه به جلو خواهد افتاد. در ایران معمولاً بوقلمون‌های ماده را در ۱۶ هفتگی به بازار می‌فرستند زیرا پس از آن دیگر رشد نمی‌کند ولی بوقلمون نر را تا ۲۶ هفتگی نگاه می‌دارند.

وزن زنده بوقلمون‌های ماده ۵/۷ - ۸ kg و وزن نرها در حدود kg 12 - 13 است (که البته این مقادیر برای نژادهای مختلف متفاوت است و این اعداد فقط به صورت میانگین ذکر شده‌اند).

ضریب تبدیل غذایی بوقلمون‌ها نسبت به سن پرورش متفاوت بوده و در نژادهای صنعتی مدرن معمولاً ۵/۲ الی ۵/۳ است یعنی به افزایش سن نگهداری این میزان افزایش یافته و به ازای هر ۵/۲ الی ۵/۳ کیلوگرم غذای مصرفی ۱ کیلوگرم وزن زنده به دست می‌آید. امروزه موسسات اصلاح نژادی توانسته‌اند این مقدار را با روش‌های اصلاحی بهبود بخشند.

منبع : www.farmna.ir


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:5
انتشار یافته:36
میلاد
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ بهمن 7:40:53 PM
سلام علیکم ، من یه زمین به متراژ ۲۳۰۰ متر زمین دارم که ظاهرا زمین اوقافه ، میخواستم بدونم که برای این زمین مجوز میدن واسه پرورش بوقلمون یا نه ؟؟ الله یارتون ،خیلی ممنونم .
ابوالفضل اسدی
۱۳۹۹ جمعه ۲۸ شهريور 3:36:58 PM
خیلی خوب
فظل الاه دهقان دشتستان
۱۳۹۹ شنبه ۶ ارديبهشت 12:19:08 AM
سلام من تازه شروع کردم با جوجه دو ماهه برنز تلقیح فرانسهتا حدود سه ماهگی پیش دان دادم حالا چند روزه میان دان میدم ایا کارم درسته ۲از کی پایان دان بدم ۳روزانه پودر سیر و زرد چوبه در دان پرسی میدم ۴یک روز در میان مولتی ویتامین میدم رشد موجها خوب بوده فقط استرس روش تغذیه دارم ایا چیز دیگی هم نیاره میان دان را زود شروع نکردم برای رشد بهتر ووزنگیری چه کنم۵ایا شما خرید تضمینی دارید
توحید
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۷ تير 12:10:10 AM
من عاشق پرورش بوقلمون هستم پول جا هم دارم ولی تجربه اصلا ندارم لطفا کمک کنید ممنون
معصومه
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱ خرداد 1:01:23 AM
من یک هفته هستش توکاربوقلمون هستم وبرای شروع ۱۲تاگرفتم اما روزی یکی یا دوتا میمیرن بهداشت روخیلی رعایت میکنم وهمین طور دمای محیط رو از شما می خواهم بهم کمک کنین
قانع
۱۳۹۸ شنبه ۳۱ فروردين 12:41:40 AM
باسلام مدتی علاقه زیادی به پرورش پرندگان دارم یه زمین ۱۵۰متری دارم ولی دوربرش مسکونی خواستم ببینم ازنظربهداشتی می شودرواین زمین مشغول پرورش بوقلمون شوم واین متراژزمین چه تعداد جوجه میتوانم بخرم باتشکر
تقي خنجري
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۳ بهمن 11:40:33 AM
سلام خسته نباشيد در شهرستان باغ به مساحت 500 متر مربع دارم خليي علامندم هستم ولي گاز نداريم
پرویز دهلانی
۱۳۹۷ سه شنبه ۲ بهمن 4:55:30 PM
با سلام، من یک سالن حدود 40متر دارم و تعداد 100 قطعه جوجه بوقلمون برنز خریدم الان حدود 15روزه هستند ولی تقریبا روزی یکی از جوجه ها تلف میشن، خیلی موارد بهداشتی را رعایت میکنم ولی متاسفانه با این مشکل روبرو هستم، خواهشمندم راهنمایی بفرمایید
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 11:21:34 AM
تغذیه و تهویه مناسب سالن بسیار مهم بوده، و بازدید و تشخیص صحیح بیماری توسط دامپزشک ضروری است.
علی هستم از ساری
۱۳۹۷ جمعه ۲۷ مهر 2:16:32 AM
باسلام. امیدوارم که در این راه که هستید لذت ببرید.عرض شود بنده مدتی در حدود 3. یا4 ماه هست که قصدراه اندازی این پروژه رو دارم. ولی مکان مناسبی برایم پیدا نمی شود ودر ضمن به قدری علاقه دارم که ساعتها درگیر این مسئله میشوم.... اول چگونه میتوانم به یک مکان ایده آل برسم. دوم بوقلموهایی که در ایران موجود هست چه نژادهای میباشد.. لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر از وقتی که برام میزارید.
امیر از نطنز
۱۳۹۹ جمعه ۱۳ تير 11:00:38 PM
باسلام انواع نژاد بوقلمون بیوتی برنز امریکایی برنز انگلیس فرانسه v1 تلقیح فرانسه
blackros
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۵ مهر 10:14:19 AM
سلام . من ۵ تا جوجه بوقلمون دارم که تقریبا الان ۱۰ روزشونه خودو با دستگاه جوجشون کردم از 5 تا تخم. ی سوال داشتم. این جوجه ها به جز تخم مرغ آبپز چیز دیگه ی نمیخورن متونید راهنمایی کنید
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ سه شنبه ۱ آبان 10:20:35 AM
تعداد جوجه‌های شما کم هست، اما در تعداد زیاد باید حتما دان مخصوص بوقلمون را همراه با کمی روغن و تخم مرغ رنده شده مخلط کنید و به حالت عماج در بیارید و خودتون به جوجه ها بدهید. اما ترکیب ذرت، گندم، جو، کنستانتره همرا با تخم مرغ را هم می‌توانید به همان صورت خمیری درآورده و به جوجه‌ها بخورانید.
علی
۱۳۹۷ جمعه ۲۶ مرداد 1:33:16 AM
با عرص سلام و خسته نباشید می خواستم بدونم بوقلمون رو پرورش بدیم بازار فروشش چطوریه تو خراسان شمالی
ناشناس
۱۳۹۷ دوشنبه ۱۵ مرداد 9:59:30 AM
سلام من مکان باز در روستا دارم براي پرورش بوقلمون ولي تجربه ندارم
صادق قادری
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير 11:02:07 AM
سلام ممنون از این همه اطلاعات که راجع به بوقلمون در این جا گذاشته بودید من کلی استفاده بردم انشاالله به امید خدا میخوام بوقلمون پرورش بدم ازلطفتون ممنونم
روح الله رحیمی
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۷ خرداد 9:45:50 AM
سلام دوستان بنده علاقه خاصی به بوقلمون دارم و ۱۴ ساله که این کار رو ادامه میدم ولی با توجه به شرایط کاری که دارم نمیتونم بیرون بیام .ولی اگه یکی از دوستان زمین و پول داشته باشه که پرورش بزنیم اماده ام . روح الله رحیمی .شهرکرد
منصوره
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۷ خرداد 9:45:15 AM
خوراک بوقلمون چیه?
امیر نطنز
۱۳۹۹ جمعه ۱۳ تير 11:03:11 PM
با سلام دان پلیت
مهدی
۱۳۹۷ شنبه ۵ خرداد 9:57:00 AM
می خواستم بدونم بوقلمون ماده بعد از چند وقت که بوقلمون نر براش تهیه کردیم تخماش نتفه دار میشود وبرای جوجه کشی خوب است
پارسا
۱۳۹۷ شنبه ۲۲ ارديبهشت 10:43:40 AM
ایا جوجه بوقلمون که خوردن و اشامیدن بلد نیست میتواند از جوجه مرغ خوردن واشامیدن یاد بگیرد؟
حسینعلی رسولی
۱۳۹۷ پنج شنبه ۹ فروردين 12:10:07 PM
سلام دوستان من الان درسرخس پرورش بوقلمون درفضای ازاددارم وخیلی شغل خوبی است
عطااللهی
۱۳۹۶ سه شنبه ۲۲ اسفند 9:42:21 AM
سلام باسرمایه اندک میخواستم پرورش بوقلمون بزنم اما هیچ تجربه ای ندارم ازدوستانی که تواین کار موفق هستند خواهشمندم راهنمایی کنم تا کمترین تلفات روبرای شروع داشته باشم چون سرمایه واسع جبرانش ندارم ممنون
سید
۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ بهمن 12:28:19 PM
من میخواهم تو فضای باز بوقلمون پرورش بدم خواهشا لطفا منو راهنمایی کنید آیا برای جاشون نیازی به آهک پاشیدن هست خواهشا راهنمایی کنید غذاشون باید چی باشه
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ بهمن 1:04:26 PM
ضدعفونی جایگاه واجب و لازم است، اما نه با آهک پاشی... چراکه گرد آهک وارد سیستم تنفسی پرنده شده و مشکلات بسیاری را بوجود می‌آورد. با محلول‌های ضدعفونی کننده این کار را انجام دهید.... برای خوراک بوقلمون‌های پرورشی باید توسط مهندسین متخصص "جیره‌نویسی" انجام گیرد. که اقلامی چون: سبوس، بلغور جو، ذرت، پودر چربی، مکملهای معدنی و ویتامین‌ها در جیره آنها با نسبتهایی مشخص گنجانده خواهد شد.
ناشناس
۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۸ بهمن 4:01:28 PM
تو فضای باز میشه پرورش داد مثلآ تو باغ
ناشناس
۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۸ بهمن 3:59:05 PM
منم خیلی علاقه دارم میخوام بدونم تو فضای باز هم میشه پرورش داد و سوداوری داره
حسین میرزایی
۱۳۹۶ شنبه ۱۴ بهمن 11:40:08 PM
سلام بنده متولد 53 هستم پس سالها تحقیقات در مورد نحوه پرورش جوجه بوقلمون آماده سازی محل پرورش نحوه نگهداری بدون تلفات مکان تهیه جوجه نژاد دار سنگین وزن تهیه غذای مناسب به قیمت و فروش تضمینی بعد رشد مایل میباشم با یک نفر علاقمند برای سبک شدن هزینها در حومه ساوج بلاغ شراکت نمایم
مقصود زلفی
۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۲ بهمن 1:26:30 AM
سلام دوستان من عاشق پرورش بوقلمونم ولی سرمایه کافی ندارم وهیچ نهادی هم کمک نمیکنه دو دوره هم مدرک فنی بانمرات بالا گرفته ام و مقداری هم تجربه در زمینه بوقلمون مرغ بومی و بلدرچین دارم ولی الان موند ام چکار کنم لطفا راهنمایی کنید متشکرم
زکریا
۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۶ آذر 6:15:22 PM
من مدتی خواهان پرورش بوقلمون هستم ولی اطرافیان میگن فکر خوبیه ولی کار سختی هم هست، الان می خوام نظر کسی که این کار رو کرده بدونم
ناشناس
۱۳۹۶ جمعه ۲۹ دي 12:18:14 AM
من این کارو نکردم ولی عاشق این کارم ولی ب دلایلی نمی تونم این کارو انجام بدم تو ک میتونی انجام بده عالیه ولی خواهش میکنم اگه این کارو کردی ب من هم خبرشو بده ببینم چی جواب داد میخوام بدونم کار سختیه ولی جواب میده
اکبر اکبری
۱۳۹۶ پنج شنبه ۴ آبان 9:04:41 AM
سلام آیا می‌شود دستگاه جوجه‌کشی بوقلمون درست کرد باید چگونه باشد؟ در موردش توضیح دهید
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۶ پنج شنبه ۴ آبان 12:01:47 PM
سلام دوست عزیز.... برای اطلاع از ساخت دستگاه جوجه کشی این لینک را دنبال کنید: http://www.makidam.ir/fa/news/2127/ساخت-دستگاه-جوجه‌کشی-در-خانه
ناشناس
۱۳۹۶ جمعه ۲۹ دي 12:13:49 AM
سلام منم خیلی دوست دارم یعنی عاشق پرورش بوقلمونم ولی متاسفانه ن تجربه دارم ونه پول ولی اگه جای شما بودم و این امکانات و داشتم حتما میزدم ب این کار ارادشو داشتم گفتم ک فقط پولشو ندارم
حقیقت عباسی از یاسوج
۱۳۹۶ يکشنبه ۵ شهريور 1:35:48 PM
با سلام من علاقه زیادی به پرورش بوقلون دارم ولی دوست دارم ازتجربیات یکی که عملا کار کرده باشه استفاده کنم وخوشبختانه زمین اب برق گاز دارم ونیروی انسانی مورد نیاز ویک باغ درسطح 10هکتار نیز دارم ومیتوانم با یک سرمایه گذار خوب شریک شوم ومهمترین چیزدرشراکت اعتماد طرفین میباشد خواهشا هرکی تمایل به همکاری دارد با بنده تماس حاصل فرماید مرک تحصیلی بنده کارشناسی حسابداری کارشناس ارشد حقوق وکارشناس ارشد مدیریت مالی دارم
مقدم
۱۳۹۷ شنبه ۱۲ خرداد 11:36:17 AM
سلام.خوبه هدفتون اما تلاش زیادی لازمه .وریسکش بالاست..اگه مایلید.تماس بگیریدجهت همکاری

عناوین اصلی