ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 692
بازدید: 17670
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۵/۲۲ ساعت: 2:33:20 PM
پودر استريل قابل تزريق Ceftiprin

سفتیوفور 1 گرم (سفتی پرین 1)

هر ویال داروی سفتی پرین حاوی 1 گرم سفتیوفور می‌باشد كه بعد از آماده‌سازی محلول آن معادل 50 میلی‌گرم سفتیوفور پایه (Base) به صورت ملح سدیم در یك میلی‌لیتر خواهد داشت. این دارو محصولی از شرکت داروسازی نصر فریمان می‌باشد.

سفتی پرین

به گزارش «سرویس اطلاعات دارویی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سفتی پرین از گروه سفالوسپورین‌ها و نسل سوم این گروه می‌باشد. مكانیسم اثر سفالوسپورین‌ها مشابه پنی‌سیلین‌ها و باكتریوسید می‌باشد. سفالوسپورین‌ها به پروتئین‌هایی كه محل اتصال پنی‌سیلین بوده و در غشای سیتوپلاسمی باكتری وجود دارند، پیوند یافته و با تداخل در عمل ترانس پپتیداز و دیگر آنزیم‌های دیواره سلولی، ساخت دیواره سلولی باكتری را مهار می‌كنند. همچنین تقسیم و رشد سلولی نیز مهار گردیده، باكتری‌های حساس غالباً لیز شده و از بین می‌روند. سفالوسپورین‌ها  معمولاً به پنی‌سیلیناز  مقاوم بوده، در حالی كه به سفالوسپوریناز كه جزو آنزیم‌های بتالاكتاماز است، حساس می‌باشند. سفتیوفور عمدتاً علیه باكتری‌های گرم منفی مؤثرند. همچنین اثر كمی بر روی باكتری‌های گرم مثبت دارند.

محصولات مشابه:

سفتیوفور سدیم 4 گرم (سفتی پرین 4)

سفتیوفور سدیم 0/5 گرم (سفتی پرین 0/5)

سفتیوفور سدیم 0/25 گرم (سفتی پرین 0/25)

شکل دارویی: پودر استریل قابل تزریق.

گروه داوریی: آنتی بیوتیک.

فارماكوكینتیک سفتیوفور

پس از تزریق دارو به سرعت جذب شده، در سرتاسر بدن از جمله كلیه‌ها، ریه‌ها، مفاصل و بافتهای نرم منتشر می‌شوند و 45 دقیقه بعد از تزریق غلظت پلاسمایی آن به حداكثر می‌رسد. سفتیوفور قدرت نفوذ كمی‌به داخل CSF دارد. دارو در كبد متابولیزه می‌شود و  چندین متابولیت فعال ایجاد می‌شوند. راه اصلی دفع سفتیوفور از طریق فیلتراسیون كلیوی و ادرار است.

موارد مصرف سفتی پرین

گاو: درمان بیماری‌های تنفسی گاو (تب حمل و نقل و پنومونی) به خصوص موارد ناشی از باكتری‌های منهمیا همولیتیكا، پاستورلا مولتوسیدا و هموفیلوس حتی در گاوهای شیری طی دوران شیردهی، درمان گندیدگی سم (FootRot) ناشی از فوزوباكتریوم نكروفوروم و باكتروئیدس ملانینوژنیكوس.

گوسفند: درمان بیماریهای تنفسی (پنومونی گوسفند) ناشی از پاستورلا مولتوسیدا و مانهیمیا همولیتیکا.

بز: درمان بیماریهای تنفسی (پنومونی بز) ناشی از پاستورلا مولتوسیدا و مانهیمیا همولیتیکا.

جوجه بوقلمون: کنترل مرگ و میر اولیه ناشی از اشریشیا کولای (E.coli) حساس به سفتیوفور.

اسب: درمان عفونت‌های تنفسی ناشی از استرپتوكوكوس زواپیدمیكوس.

جوجه: كنترل عفونت‌های كلی باسیلوسی و استافیلوكوكوسی در جوجه‌های یك روزه (مرگ ومیر روزهای اولیه را كاهش می‌دهند)

سگ: درمان عفونت‌های مجاری ادراری همراه با اشریشیاكولای (E.coli) و پروتئوس میرابیلیس.

مقدار و روش مصرف سفتی پرین

گاو : 1/1 تا 2/2 میلی‌گرم به ازای هر كیلوگرم وزن بدن معادل 1 تا 2 میلی لیتر محلول استریل آماده شده برای 45/3 كیلوگرم وزن بدن به روش  داخل عضلانی یا زیر پوستی. درمان باید با فواصل 24 ساعت به مدت 3 روز متوالی تكرار شود. در صورتی كه پس از دو تا سه روز درمان، نتایج رضایت‌بخشی دیده نشد در روزهای چهارم و پنجم نیز درمان را ادامه دهید.

گوسفند و بز: 1/1  تا 2/2  میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن  معادل 1 تا 2 میلی‌لیتر محلول استریل آماده شده برای 45/3 کیلوگرم وزن بدن به روش داخل عضلانی. درمان باید با فواصل 24 ساعت به مدت 3 روز متوالی تكرار شود. در صورتی كه پس از دو تا سه روز درمان، نتایج رضایت‌بخشی دیده نشد در روزهای چهارم و پنجم نیز درمان را ادامه دهید.

بوقلمون: 0/17 تا 0/5 میلی گرم سفتی پرین برای هر پولت بوقلمون از طریق زیر پوستی در ناحیه گردن مورد استفاده قرار دهید.

جوجه:  0/08 تا 0/2 میلی‌گرم سفتی پرین برای هر جوجه از طریق تزریق زیرجلدی در ناحیه گردن مورد استفاده قرار دهید. در مواقعی كه دارو همراه با واكسن مارك استفاده می‌شود از به كارگیری آب باكتریواستاتیك در آماده سازی دارو اجتناب كنید زیرا الكل موجود در آب باكتریواستاتیك، كارایی واكسن را از بین می‌برد.

اسب: 2/2 تا 4/4 میلی‌گرم به ازای هر كیلوگرم وزن بدن معادل 2 تا 4 میلی‌لیتر محلول استریل آماده شده  برای 45/3 کیلوگرم وزن بدن به روش داخل عضلانی. هر 24 ساعت باید تزریق را تكرار كرد. پس از رفع علائم بیماری درمان را به مدت 48 ساعت دیگر ادامه دهید. اگر طی 4 تا 5 روز پاسخی مشاهده نشد، باید تشخیص بیماری را بازبینی نمایید.

سگ: 2/2 میلی گرم به ازای هركیلوگرم وزن بدن معادل 0/5 میلی لیتر محلول  استریل آماده شده برای هر 10 كیلوگرم وزن بدن به روش زیر جلدی. درمان باید با فواصل 24 ساعت و به مدت 5 تا 14 روز دیگر تكرار شود.

شیوه مصرف

با افزودن 20 میلی‌لیتر آب باكتریواستاتیك یا آب استریل در داخل ویال، محلول آماده تزریق تهیه می‌شود. بعد از اضافه کردن آب به خوبی تکان دهید تا محلول یکنواختی به دست آید.

عوارض جانبی سفتیوفور

از جمله شایعترین عوارض جانبی سفالوسپورین‌ها واكنش‌های ازدیاد حساسیت (Hypersensitivity) به دلیل شباهت بسیار زیاد ساختمانی این دارو با پنی‌سیلین‌ها می‌باشد كه معمولاً بروز حساسیت نسبت به یكی از آنها، بروز حساسیت نسبت به دیگری را نیز به همراه دارد. از دیگر عوارض جانبی آن احتمال ضایعات و سمیت كلیوی می‌باشد كه استفاده از مقادیر زیاد و طولانی مدت دار و شایعتر می‌باشد. استفاده از سفتیوفور با آمینوگلیكوزیدها ممكن است اثر سمیت كلیوی (Nephrotoxicity) آمینوگلیكوزیدها را تشدید كند. مصرف همزمان سفتیوفور با فوروزماید ممكن است اثر نفروتوكسیسیتی سفتیوفور را تشدید كند.

دوره پرهیز از مصرف:

گوشت گاو: 8 ساعت

شیر: ندارد

شرایط نگهداری:

داروی اولیه (آماده نشده) باید در دمای 2 تا 8 درجه سانتیگراد و دور از نور نگهداری شود. داروی آماده شده را یا در یخچال  2 تا 8 درجه سانتیگراد تا مدت 5  روز و یا در درجه 15 تا 25 درجه سانتیگراد (دمای اتاق) حداكثر تا 12 ساعت نگهداری نمایید. محلول آماده شده استریل به صورت یخ زده تا 8 هفته قابل نگهداری است. محلول یخ زده ر ابتدا زیر شیر آب گرم بگیرید تا یخ آن ذوب شود و محلول شفافی به دست آید سپس طبق دستور آن را مصرف نمایید. لازم به ذكر است كه دارو را بیش از یك بار از حالت منجمد خارج نكنید.

موارد منع مصرف سفتی پرین

استفاده از دارو در دام‌هایی كه نسبت به سفالوسپورین‌ها به ویژه سفتیوفور حساسیت دارند ممنوع می‌باشد.

بسته‌بندی: پودر استریل سفتی پرین در ویال 1 گرمی‌عرضه می‌شود.

سفتیوفور
بسته بندی و نام سابق این محصول

نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*