ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 677
بازدید: 2281
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۳/۳۰ ساعت: 2:31:15 PM

تشکیل کمربند ایمنی برای مقابله با لامپی اسکین در زنجان

رییس دامپزشکی شهرستان خدابنده گفت: با ورود بیماری لامپی اسکین از مرزهای غربی کشور و در راستای واکنش سریع به مقابله با این بیماری که جمعیت گاوی را تهدید می‎کند، کمربند ایمنی در این شهرستان تشکیل شده است.

تشکیل کمربند ایمنی برای مقابله با لامپی اسکین در زنجان

"مهدی حیدری" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، اظهار کرد: از اواسط خردادماه سال‌جاری شاهد ورود بیماری لامپی اسکین از مرزهای غربی کشور بودیم که این بیماری مشترک انسان و دام نیست، ولی با وارد آوردن خسارت به گله دام‎های سنگین، زمینه ضرر و زیان دامداران و فعالان این حوزه را فراهم می‎کند.

وی افزود: علایم این بیماری در گله‎های گاوی شامل بروز تب، بی‎حالی دام، ترشحات بینی و حلق، آبریزش چشم، بی‎اشتهایی و کاهش تولید شیر است که تا دو روز بعد، این علایم باعث بروز زخم‌های جلدی در جمعیت گاو‎ها می‌شود.

حیدری تصریح کرد: انتقال این بیماری از طریق جابه‌جایی دام و حتی از طریق پشه و اجسام و لوازم آلوده به ویروس این بیماری امکان‎پذیر است و مگس‎های خون خوار نیز در گسترش مکانیکی آن نقش مهمی دارند.

این مسئول تاکید کرد: واگیری این بیماری تا 90 درصد و میزان تلفات آن 5 تا 85 درصد است و با توجه به میزان بالای خسارت، استان زنجان نیز به تبعیت از کل کشور در همه شهرستان‎ها با تشکیل تیم واکنش سریع در آماده‌باش کامل بوده و به صورت شبانه‌روزی اقدامات لازم را در دستور کار دارند.

حیدری با اشاره به اقدامات صورت گرفته در شهرستان خدابنده، گفت: با ایجاد کمربند ایمنی در شهرستان واکسیناسیون جمعیت گاوی در معرض خطر، از طریق مراقبت فعال و سرکشی به روستاها و گاوداری‎ها صورت گرفته است.

وی افزود: طی سه روز 93 واحد روستایی و دامی تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند و با اطلاع‌‎رسانی گسترده از طریق سامانه پیام کوتاه و نصب بنر و چاپ و توزیع بروشور بین فعالان حوزه دامداری به ویژه گله‎های گاو، دامداران اطلاعات لازم را کسب کردند که از آن جمله از تبادل و جابجایی دام با استان‎های غربی که در معرض تهدید این بیماری هستند، پرهیز کنند.

حیدری خاطرنشان کرد: این استان‎ها شامل کردستان، ایلام، کرمانشاه و آذربایجان غربی هستند که تا کنترل کامل بیماری، دامداران باید از جابجایی دام بین این استان‎ها خودداری کنند، هم چنین توجه جدی به سم‎پاشی واحدهای دامی به صورت هفتگی داشته باشند.


برچسب ها:

لامپی اسکین

نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*