رونمایی از اولین سامانه دامپزشکی ایران

به گزارش «سرویس دامپزشکی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از گسترش نیوز؛ «دامپزشک» سامانه مشاوره دامپزشکی آنلاینی است با این امکان که کاربران با تماس تلفنی و متنی از هرکجای کشور و در هر زمان قادرند با متخصصین دامپزشک در تماس بوده و از خدمات آنها استفاده کنند.

مشکلات متعددی زیادی بر سر راه حوزه دامپزشکی کشور است و در این بین دامپزشکان نیز به دلایل گوناگون قادر به پاسخگویی درباره همه نیازهای درمانی حیوانات خانگی و حوزه دام نیستند. به همین دلیل جای خالی سامانه‌ای که بتواند خدمات مربوط به این زمینه را در بستر اینترنت فراهم کند به شدت احساس می‌شد.

سایت «دامپزشک» سامانه مشاوره دامپزشکی آنلاینی است با این امکان که کاربران با تماس تلفنی و متنی از هرکجای کشور و در هر زمان قادرند با متخصصین دامپزشک در تماس بوده و از خدمات آنها استفاده کنند.

برای دریافت جزییات بیشتر درباره عملکرد و قابلیت‌های این سامانه گفتگویی را با علیرضا گائینی طراح این سامانه خواهید خواند.

در ابتدای گفتگو گائینی اظهار داشت: کسانی که از مرکز ایران دور هستند به دامپزشک های کاردان و آگاه دسترسی ندارند و برای دسترسی تلفنی نیز باید مراحل سخت و طولانی را پشت‌سر می‌گذاشت. این مشکلی است که سال‌ها در سیستم دامپزشکی کشور با آن روبرو هستیم.

وی افزود: ازطرفی دامپزشکان بسیاری به‌خاطر مشغله‌ای که دارند از پاسخ به این تماس‌ها اجتناب می‌کردند. در همین راستا لازم دانستیم برای اولین بار با استفاده از سیستم‌های پیشرفته اینترنتی این دو گروه را به یکدیگر متصل کنیم.

به این ترتیب که از سراسر ایران با تعدادی از دامپزشکان قراردادهایی بسته شده و این دامپزشک‌ها به‌صورت شبانه‌روزی ازطریق اپلیکیشن دامپزشک، پاسخگوی نیازهای درمانی مخاطبینشان خواهند بود.

ثبت سوابق دامپزشکی حیوانات

طراح سامانه دامپزشک در ادامه با بیان اینکه درطول سال‌های گذشته کمبودهایی در مسیر این پروژه وجود داشت، عنوان نمود: تحقیقات میدانی و پیاده‌سازی این سیستم حدود ۱۰ ماه طول کشید.

در این مدت مشخص شد که متاسفانه در کشور پرونده الکترونیک واحد در بخش‌های مختلف دامی مخصوصا حیوانات خانگی وجود ندارد. بنابراین ما برای اولین بار در کشور سیستم EHR  که در واقع ثبت سوابق دامپزشکی هر حیوان است را به‌صورت الکترونیک پایه‌گذاری نمودیم.

این سیستم به تمام دامپزشکان ما در سرتاسر دنیا این امکان را خواهد داد که به‌راحتی به سوابق درمانی حیوان یا دام بیمار دسترسی داشته باشند. این موضوع نیز برای اولین بار در کشور اجرا خواهد شد.

نوبت دهی آنلاین کلینیک های دامپزشکی در سامانه دامپزشک

به گفته گائینی؛ یکی دیگر از قابلیت‌های مهم سامانه دامپزشک نوبت‌دهی آنلاین است که از مهمترین مباحث دنیای پزشکی این روزها به‌شمار می‌رود.

متاسفانه در کلینیک‌های دامپزشکی ما هنوز هم سیستم سنتی نوبت‌دهی اجرا می‌شود و نوبت‌دهی‌ها ازطریق تلفن انجام می‌شود. ما در سامانه دامپزشک این فرایند را نیز الکترونیک کردیم.

باوجود این قابلیت دیگر احتیاجی نیست که برای نوبت‌دهی تماس تلفنی انجام شود و تمام فرآیندهای این کار در بستر اینترنت انجام خواهد شد. لازم به ذکر است که در این سامانه نوبت‌دهی و مشاوره آنلاین برای تمام متقاضیان از داخل و خارج کشور ممکن خواهد بود.

بیشتر بدانیم:
نگاهی به جایگاه متزلزل پخش های استانی داروهای دامی
آشنایی با سایت VETCPD و دوره های آنلاین دامپزشکی
معرفی تبلیغات ماکی دام

خدمات سرپایی دامپزشکی در منزل

ایشان با اشاره به شیوع ویروس کرونا و پیامدهای آن در بخش‌های مختلف کشور، یادآوری کرد: به‌سبب شیوع این ویروس صاحبان حیوانات گوناگون (مخصوصا حیوانات خانگی) امکان مراجعه به کلینیک‌ها را ازدست دادند. از همین‌رو سیستمی را به‌صورت پایلوت در استان‌های قم و تهران تعریف کردیم تا تمام خدمات سرپایی مرتبط با دامپزشکی در منازل انجام شود.

علاوه بر این واکسیناسیون، انگل‌تراپی و مواردی از این قبیل برای حیوانات در منزل انجام خواهد شد.

طراح سامانه دامپزشک افزود: ما برای ارائه خدمات بهتر به مخاطبین خود باشگاهی را به نام وت کلاب نیز راه‌اندازی کرده‌ایم. این باشگاه برای اولین بار در کشور به‌صورت الکترونیک خدمات رفاهی به دامپزشکان و صاحبان پت و دام که از سامانه استفاده می‌کنند ارائه خواهد کرد.

گائینی گفت در ابتدا خود ما سرمایه‌گذار این پروژه بودیم، بعد از گذشت یک سال با سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر که اصطلاحا سرمایه‌گذار طلایی نامیده می‌شود قرارداد همکاری امضا کردیم و این سرمایه‌گذار با سرمایه‌ای بالغ بر ۵ میلیارد تومان هزینه‌ها را تامین خواهد کرد.

با تلاشی که خواهیم کرد، می‌توانیم تا پایان امسال ۵ درصد از بازار استان تهران و قم را از آن خود کنیم. طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده‌ایم در سال دوم تا ۱۵ درصد و در سال سوم نیز به حدود ۴۰ درصد از سهم بازار خواهیم رسید.

تجاری سازی سامانه دامپزشک

طراح سامانه دامپزشک با اشاره به اینکه سال‌های سال ایده ایجاد چنین سامانه‌ای را در ذهن می‌پروراندم، گفت: یکی از بزرگترین مشکلی که دامپزشک‌ها با آن روبرو هستند این است که در طی روز به‌صورت مکرر با تماس‌های متعدد صاحبان دام و پت روبرو می‌شوند.

اولین ایده‌های ایجاد این سامانه جایی به ذهن ما رسید که بتوانیم آن را تجاری‌سازی کنیم. به‌عبارتی دامپزشک می‌تواند با دیدگاه تجاری به این سامانه نگاه کند.

در سراسر دنیا سه سامانه وجود دارند که چنین فعالیتی انجام می‌دهند اما آنها نیز در این ابعاد نیستند و سامانه دامپزشک ایران بسیار فراتر از نمونه‌های خارجی خود عمل می‌کند.

گائینی اضافه کرد: درحال حاضر مشغول آماده‌سازی ۲ نسخه عربی و انگلیسی این سامانه هستیم و پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال ۲۰۲۳ به بخش‌هایی از بازارهای عربی و بازارهای جهانی دست پیدا کنیم. اگر چنین اتفاقی رخ دهد به‌طور قطع ارزآوری چشمگیری برای کشور خواهد داشت.

وی با بیان اینکه امروزه قانون‌گذاری، یکی از بزرگترین مشکلات و چالش‌های پیش روی فعالیتشان به‌شمار می‌رود، اظهار داشت: متاسفانه در حوزه دامپزشکی کشور هنوز قوانین مدون وجود ندارد.

ما برای پایه‌گذاری این سامانه ۱۰ماه زمان صرف کردیم و این در صورتی است که اگر مشکلاتی که بخش‌های قانون‌گذار برای ما ایجاد کردند وجود نداشت مطمئناً زمان کمتری برای ایجاد این سامانه صرف می‌شد.

سامانه دامپزشک با حضور حسین دماوندی‌نژاد سرپرست معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی، علی صفر ماکنعلی رییس سازمان دامپزشکی و قاسم سالاررضایی مدیر برگزاری نمایشگاه دام و طیور رونمایی شد.

در انتها طراح سامانه دامپزشک گفت: انتظار می‌رود قوانینی جامع و مدون با حضور فعالان این حوزه ایجاد شود. اگر این اتفاق رخ دهد فعالیت در این حوزه نیز چارچوب خاصی پیدا خواهد کرد و همین موضوع در دراز مدت اطمینان خاطری برای فعالان این حوزه ایجاد خواهد کرد.