مدیریت پرورش در آب و هوای گرم

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ مرغ‌های تخمگذار در آب و هوای گرم به درجات بالا عکس‌العمل نشان می‌دهند که ممکن است منجر به کاهش تولید شود. با مدیریت درست می‌توان این اثر را کاهش داد البته به شرطی که فیزیولوژی پرنده را بشناسیم.

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه پرورش‌پرندگان طبق روش‌های قدیمی و هزینه‌بردار صورت می‌گیرد. پیش‌بینی می‌شود که حدود ۸۰ درصد این گونه تولیدات با سوددهی پایین انجام می‌شود.

معمولا استرس گرمایی یک مشکل عادی در این‌گونه کشورها است. درجات بالای دما برای مرغ‌های تجاری و گوشتی می‌تواند اثر تخریبی داشته باشد. اگر دمای بالا به همراه رطوبت بالا باشد، می‌توان گفت اثر آن دو چندان می‌شود.

استرس گرمایی آسایش پرنده را به‌هم زده و تولید را کاهش می‌دهد. در مدتی که پرنده در هوای گرم است مجبور است که سیستم تنظیم دمای بدن را با هوای گرم تنظیم کند تا از تلف شدن جلوگیری کند، درنتیجه تمام پتانسیل ژنتیکی پرنده نمی‌تواند بروز کند.

دفع گرمای زیاد بدن

دمای بدن پرنده در طول روز بین ۴۰ تا ۴۲ درجه تغییر می‌کند. همچنین این تغییر به نوع پوشش پر، دمای محیط و سیستم خنک‌کننده بستگی دارد.

 

تابش آفتاب و افزایش دمای لانه

از دست دادن گرمای بدن به اختلاف دما بین سطح بدن پرنده و محیط اطراف بستگی دارد. عایق‌کاری ضعيف وسقوف گرم در روزهای آفتابی باعث افزایش دمای لانه و استرس گرمایی می‌شود، این اتفاق در پرنده‌هایی که به‌صورت فری‌رنج نگهداری می‌شوند مثل تابش مستقیم آفتاب بر آنها می‌باشد.

 

انتقال گرما

گرمای بدن پرنده با افزایش دمای محیط زیاد می‌شود. با حرکت دادن هوای اطراف پرنده می‌توان دمای بدن را کاهش داد.

 

انتقال

گرما می‌تواند از سطحی به سطحی دیگر انتقال یابد، مثلا هنگامی‌که پرنده‌ها روی لوله‌های آب سرد می‌ایستند یا روی بستر خنک می‌نشینند.

 

تبخیر

چون پرنده‌ها غدد تعریق ندارند تبخیر ازطریق نفس‌نفس زدن صورت می‌گیرد. اگر رطوبت بالا نباشد این کار می‌تواند موثر باشد. آب و هوای گرم و مرطوب به مراتب استرس‌زاتر از دمای بالا می‌باشد برای ازدست دادن یک میلی‌لیتر آب جوجه‌ها ۵۴۰ کیلوکالری مصرف می‌کنند که این مصرف انروزی باعث کاهش تولید به شکل معنی‌داری می‌شود.

 

دمای بدن طیور و محيط

نرخ ازدست دادن دمای بدن از طرق تابش و انتقال گرما با بالا رفتن دما کاهش می‌یابد و پرنده‌ها برای دفع گرمای زیادی فقط می‌توانند به تبخیر از طریق تنفس بسنده کنند. دمای ایده‌آل محيط برای پرنده بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است.

اگر دما تا ۳۰ درجه بالا برود پرنده‌ها می‌توانند دمای بدن را تنظیم کنند اما هنگامی‌که دمای محیط به ۴۰ درجه برسد دمای بدن پرنده نیز به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد.

هنگامی‌که دمای محیط به 30 درجه می‌رسد پرنده غذای کمتری می‌خورد درنتیجه تخم‌های کمتری با اندازه کوچک تولید می‌شوند. وقتی دمای محیط از 30 به ۳۸ درجه می‌رسد، کیفیت پوسته تخم خراب شده و تخم‌های شکسته زیاد می‌شوند در دمای بیشتر از ۳۸ درجه پرنده فقط می‌تواند ازطريق نفس‌نفس زدن از گرمای زیادی رهایی یابد، که این امر الكالوز تنفسی را به‌دنبال دارد.

آلکالوز تنفسی ازطریق افزایش pH خون با کاهش Co2 صورت می‌گیرد. متعاقب این عمل تعادل اسید باز به‌هم می‌خورد و کلسیم و بیکربناتی که برای تولید پوسته‌ای محکم لازم است که می‌شوند، درنتیجه تخم‌هایی با پوسته شکننده تولید می‌شوند.

از دمای ۴۱ درجه به بعد خطر مرگ وجود دارد و کارهای عملیاتی باید صورت بگیرد. بالا رفتن دما باعث می‌شود پرنده کمتر خوراک بخورد و بیشتر آب بنوشد. نسبت مصرف آب به خوراک در دمای ۱۵ تا ۳۵ درجه 1.82/1 می‌باشد در حالی که این نسبت در دمای ۳۰ تا ۳۵ درجه به 4.9/1 افزایش می‌یابد.

جدول شماره یک تاثیر افزایش دما را بر تولید، اندازه تخم و ضریب تبدیل خوراک نشان می‌دهد.

جدول 1- اثر دمای سالن بر تولید تخم‌مرغ، متوسط وزن تخم‌مرغ و ضریب تبدیل در مرغان تخمگذار
جدول 1- اثر دمای سالن بر تولید تخم‌مرغ، متوسط وزن تخم‌مرغ و ضریب تبدیل در مرغان تخمگذار

مرغ‌های تخمگذاری که از دوران جوانی در آب و هوای گرم پرورش یافته‌اند تاحدودی می‌توانند با این شرایط سازگاری پیدا کنند و به سطوح تولیدی بالا برسند. این مرغ‌ها ازنظر ظاهری دارای شانه‌هایی پهن هستند. بعلاوه این مرغ‌ها چربی و پوشش پر کمتری نیز دارند.

ترجمه و تدوین: ایمان منصوری - کارشناس دامپروری