علائم خطری که نشان می دهد سگ به دامپزشک نیاز دارد

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ هنگامی که سگی را به‌عنوان عضوی از خانواده خود می‌پذیرید، باید برای سلامت، آسایش و امنیت او تمام تلاش خود را بکنید. علاوه بر واکسیناسیون و معاینات دوره‌ای موارد دیگری نیز هستند که باید به آنها توجه کنید. پیش ازینکه سگ بسیار بیمار شده و حال وخیمی پیدا کند، باید باتوجه به نشانه‌هایی که از خود بروز می‌دهد متوجه مشکل شده و به دامپزشک مراجعه کنید.

به این 10 علامت هشداردهنده توجه کنید و با دیدن آنها با دامپزشک مشورت نمایید:

1- تغییر در رژیم غذایی

هرگونه تغییر در رژیم غذایی و خوراک سگ نشان‌دهنده‌ی ضرورت مراجعه به دامپزشک می‌باشد. اگر سگ شما از غذای معمولی روزانه‌ی خود روی برگرداند می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات گوارشی یا حتی انسداد جدی در روده باشد که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

2- نوشیدن زیاد یا خیلی کم آب

عدم نوشیدن آب به اندازه کافی یا ادرار نکردن می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات گوارشی باشد. همچنین اگر بیش از حد آب نوشید و ادارار کرد نیز باید ازنظر مشکلات دیابتی و کلیوی، توسط دامپزشک معاینه شود.

3- تنفس سریع یا دشوار

همه‌ی سگ‌ها در روزهای گرم یا بعد از فعالیت نفس‌نفس می‌کند، اما بعد از زمان کوتاهی استراحت یا خنک شدن دوباره به حالت عادی برمی‌گردند. سگی که دائماً نفس‌نفس می‌کند ممکن است فقط سرماخورده باشد یا به چیزی آلرژی داشته باشد، اما ممکن است مشکلات جدی‌تری نیز داشته باشد که باید توسط دامپزشک تشخیص داده شود.

4- استفراغ یا تغییرشکل مدفوع

اگر استفراغ یا اسهال سگ یکبار بروز کرده و تکرار نشود و به عارضه‌ای مزمن تبدیل نشود، جای نگرانی نیست و خطری حیوان را تهدید نمی‌کند. با این‌حال تغییرات مداوم در مدفوع می‌تواند نشانه التهاب‌های گوارشی، انسداد، آلرژی جدی یا بیماری باشد. استفراغ نیز می‌تواند به معنی مسمومیت در سگ باشد.

بیشتر بدانیم بیشتر بدانیم:
چرا سگ ها دور خود چرخیده و دمشان را دنبال می کنند؟
دلایل پزشکی که منجر به مدفوع خواری سگ می شود
سگ ها تا چه حد سرما را تحمل می کنند؟

5- کمبود انرژی یا بی حالی

این نگرانی بیشتر در توله سگ‌ها و سگ‌های جوان اهمیت دارد، بی‌حالی و کمتر شدن فعالیت بدنی نسبت به قبل، می‌تواند نشانه بیماری یا مشکلات جسمی در سگ باشد.

6- عدم تعادل یا ناتوانی در حرکت

هر زمان تغییری در حرکت سگ شامل لنگش، عدم تعادل یا انجام دشوار حرکات عادی مشاهده شد باید فوراً به دامپزشک مراجعه نمود. لنگش ممکن است علامت شکستگی یا کشیده شدن تاندون باشد، همچنین مشکلات تعادلی یا نامنظمی در حرکت ممکن است نشان‌دهنده بیماری‌های عصبی باشد.

7- چشم های قرمز، اشک‌آلود یا ملتهب

عفونت و عوامل تحریک‌کننده می‌توانند ظاهر چشم‌های سگ را تغییر دهند. اگر چشم‌ها دچار قرمزی یا آبریزش بیش ازحد هستند باید توسط دامپزشک معاینه شوند. ممکن است این عوارض به‌دلیل خراش یا آسیب‌دیدگی قرنیه به‌وجود آمده باشد.

8- تغییر حالت پوست و مو یا وجود جوش یا التهاب روی پوست

بااینکه بسیاری از بثورات پوستی، خشکی و یا آشفتگی موها می‌تواند بخاطر رژیم غذایی نامناسب یا آلرژی‌ها به‌وجود آید اما هرگز نباید از خارش‌ها و تحریکات پوستی سگ که تمامی ندارد و باعث رنجش او می‌شود، به‌سادگی گذر کنید. دامپزشک می‌تواند با تشخیص علت خارش به کاهش و رفع آن کمک کند.

9- لرزیدن، زوزه کشیدن یا ناله کردن

هرسه این رفتارها نشانگر شکلی از درد بر اثر آسیب‌دیدگی یا بیماری در سگ می‌باشد. اگر سگ هنگام نوازش ازدست شما فرار کرده، ناله یا غرش می‌کند متوجه خواهید شد که مشکلی پیش آمده است. ممکن است به عکسبرداری از استخوان و معاینات دقیق نیاز داشته باشد.

10- رفتارهای پرخاشگرانه یا غیرمعمولی

هر زمان که بدرفتاری از سگ دیدید، نشانه اینست که مشکلی وجود دارد. درست مانند انسانی که در زمان بیماری یا حال بد، رفتار تندی از خود نشان می‌دهد سگ‌ها نیز همین واکنش را دارند. تصور نکنید که افزایش ناگهانی واق زدن، غرش کردن، قدم زدن یا سایر رفتارهای تهاجمی و ناآرام، یک عارضه‌ی رفتاری است. با دیدن این بدرفتاری‌ها اولین کاری که می‌کنید باید به دامپزشک رفته تا حیوان را ازنظر بیماری و آسیب‌دیدگی معاینه کنند.


ممکن است تصور کنید سگ‌ها حیواناتی مقاوم و آسیب‌ناپذیر هستند، درست است که بطور غریزی درد و بیماری خود را کمتر بروز می‌دهند اما این به معنای سلامت آنها نیست و کوچک‌ترین تغییر در آنها نشانه‌ی اینست که درد و رنج بسیاری را تحمل می‌کنند. 


منبع: tandcvets

ترجمه: مهسا احمدزاده