ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 3718
بازدید: 203
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۹/۱۵ ساعت: 12:06:26 PM

اثر افزودن روغن آفتابگردان بر جيره گاوهای شیری

هدف این مطالعه بررسی تاثیرات روغن آفتابگردان سلنيوم و ويتامين "ای" بر جیره‌های غذایی گاو و تاثیر آن بر روی شیر گاو و پارامتر‌های خون افراد استفاده‌کننده بود.

اثر افزودن روغن آفتابگردان بر جيره گاوهای شیری

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ هدف این مطالعه بررسی تاثیرات روغن آفتابگردان سلنيوم و ويتامين "ای" بر جیره‌های غذایی گاو شیری و تاثیر آن بر روی شیر گاو و پارامتر‌های خون افراد استفاده‌کننده بود.

دلایل مطالعه

امروزه مردم بطور جدی از اثرات اکسیدان‌ها بر سلامتی ابراز نگرانی می‌کنند و بدنبال راهی برای پیشگیری و غلبه بر پیری و بیماری‌هایی ازقبیل سرطان و ناراحتی‌های قلبی هستند. دو دسته از آنتی‌اکسیدان‌های مهم و طبیعی که در این مورد موثر شناخته شده‌اند ويتامين "ای" و سلنيوم‌اند.

نقاط متعددی از جهان و ازجمله برزیل با کمبود سلنيوم مواجهه‌اند و ضروری‌ست که این ماده به جیره غذایی افزوده شود. بدلیل بالا بودن ارزش غذایی شیر، افزودن این ترکیبات به شیر می‌توان مشکلات ناشی از کمبود را مرتفع ساخت.

شرح آزمایش

بیست و چهار گاو نژاد جرسی در چهار تیمار طبقه‌بندی شدند:

تیمار یک) شاهد

تیمار دو) افزودن روزانه 2/5 میلی‌گرم سلنيوم +۱۰۰۰واحد ويتامين "ای" در روز به ماده خشک جيره

تیمار سه) افزودن روزانه ۳درصد روغن آفتابگردان به ماده خشک جيره

تیمار چهار) افزودن روزانه 2/5 میلی‌گرم سلنيوم +۱۰۰۰ واحد ويتامين "ای" در روز به ماده خشک جیره + افزودن ۳درصد روغن آفتابگردان به ماده خشک جیره

این دوره تحقیقاتی دوازده هفته به طول انجاميد (بعلاوه چهارده روز جهت سازگاری یافتن با جیره)

گاوها دوبار در روز شیردوشی می‌شدند و هر هفته فاکتور‌های چربی، پروتئين ، لاكتوز و كل ماده خشک محاسبه و آنالیز می‌شد. همچنین در هفته ۴۰ و ۱۲سرم خون گاوها ازنظر سطح ويتامين "ای" و سلنيوم بررسی گشت.

شیر گاوهای تحت تیمار و جمع‌آوری شده و مورد تغذيه کودکان یک مدرسه ابتدایی قرار گرفت. (هر روز ۵۰۰ میلی لیتر در روز) و در طی این سه ماه از این کودکان نمونه خون گرفته و سطح سلنيوم و ويتامين "ی" نمونه‌ها بررسی شد.

بیشتر بدانیم:
کیفیت شیر به عواملی علاوه بر شیردوشی برمی گردد
پیش بینی ارزش غذایی جیره روزانه گاوهای شیری
میکروبیولوژی شیر و کاهش بار میکروبی آن

بحث و بررسی

بر طبق نتایج آزمایشات افزودن مکمل روغن باعث کاهش چربی شیر گردید و این تیمار تاثیری بر پروتئین شير و لاکتوز و كل ماده خشک نداشت. سطح سلنيوم شیر در گاوهایی که مکمل سلنيوم دریافت کرده بودند بیشتر بود.(0/038 میلی‌گرم بر لیتر برای گروه شاهد و 0/115 میلی‌گرم بر لیتر برای گروه در یافت‌کننده مکمل روغن و سلنيوم)

ویتامین ای در نمونه خون گروه دریافت‌کننده مکمل ویتامین "ای" افزایش داشته است. برای گروه شاهد سطح آن 4/93 میلی‌گرم بر لیتر و برای گروه دریافت‌کننده مکمل روغن و آنتی‌اکسیدان 6/58 میلی‌گرم بر لیتر بود.

سرم خون کودکانی که از شیر گاوهای گیرنده مکمل سلنيوم تغذیه کرده بودند از سطح سلنيوم بیشتری تا بیست و هشت و هشتاد و چهار روزگی برخوردار بود. (0/045 میلی‌گرم بر لیتر برای گروه شاهد و 0/118 میلی‌گرم بر لیتر پس از بیست و چهار روز).

کودکانی که از شیر گاوهای مکمل ویتامین "ای" استفاده کرده بودند نیز در نمونه‌گیری سرم خون سطح ويتامين "ای" بیشتری داشتند. (10/2 میلی‌گرم بر لیتر برای گروه دریافت‌کننده مکمل روغن ویتامین "ای" و 5/96 میلی‌گرم بر لیتر برای گروه شاهد تا بیست و هشت روزگی).

نتیجه‌گیری

بر طبق نتایج، روغن آفتابگردان در جيره گاو سبب کاهش چربی شیر گشته، سلنيوم و ويتامين "ای" در جیره غذایی گاو سبب افزایش ويتامين "ای" و سلنيوم در سرم خون گاو و سلنيوم شير گردید. همچنین جیره‌های غنی شده با سلنيوم و ويتامين "ای" سبب افزایش سطح مواد مغذی با اهمیت در بدن کودکان گردید.


ترجمه: میترا مزینانی (کارشناس علوم دامی)

منابع: AnnualIFAMA World ForumandSymposiumFrankfurt 2011 ES MAIHARA, V.A.; GONZAGA, I.B.; SILVA, V.L. Daily dietary


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*