ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 3657
بازدید: 685
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۸/۳ ساعت: 9:32:27 AM

گرما بیش از آنچه گمان می کنید، به گاوها ضربه می زند

آستانه استرس اندکس (دما-رطوبت) جدید ۶۸ است در این آستانه شمار تنفس گاو از ۶۰ بار در هر دقیقه بالاتر می‌رود و افت تولید آغاز می‌گردد. دمای رکتوم گاوها به 38/5 درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد.

گرما بیش از آنچه گمان می کنید، به گاوها ضربه می زند

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ آستانه استرس اندکس (دما-رطوبت) جدید ۶۸ است در این آستانه شمار تنفس گاو از ۶۰ بار در هر دقیقه بالاتر می‌رود و افت تولید آغاز می‌گردد. دمای رکتوم گاوها به 38/5 درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد.

استرس ملایم تا متوسط را در اندکس (دما-رطوبت) ۷۲ تا ۷۹ ثبت گردیده است. در این مرحله، شمار تنفس گاوها از ۷۵ بار در دقیقه بیشتر می‌شود و دمای رکتوم از ۳۹ درجه سانتی‌گراد بالاتر می‌رود.

بیشتر بدانیم:
اثرات گرما و رطوبت بالا بر تولیدمثل گاو
کاهش تنش حرارتی گاوهای شیری با متعادل کردن جیره و خوراک دام
آیا گاوهای گله شما دچار تنش حرارتی هستند؟

استرس متوسط تا شدید در فاصله اندکس (دما-رطوبت) ۸۰ تا ۸۹ پیش می‌آید. در این منطقه، شمار تنفس گاوها بالای ۸۵ بار در دقیقه است و دمای رکتوم از ۴۰ درجه سانتی‌گراد افزون‌تر می‌شود. در این مرحله است که شمار تلفات روبه افزایش می‌نهد.

استرس شدید در اندکس (دما-رطوبت) بالای ۹۰ پدیدار می‌شود که شمار تنفس به بالاترین، یعنی ۱۲۰ تا ۱۴۰ بار در دقیقه می‌رسد و دمای رکتوم از ۴۱ درجه سانتی‌گراد هم بالاتر می‌رود. تولید بیش از 20% کاهش می‌یابد و شمار تلفات به‌شدت افزایش می‌یابد.


منبع: برگرفته از پوستر شرکت نیکو تک


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:2
انتشار یافته:1
مظفر ط
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۵ آبان 11:24:43 PM
خیلی ممنون از توضیح های خوبتون من با خوندن اینا تا حالا چند تا گاوای که دکترای سمت شهرستان فریدونشهر گفته بودن حرم می شن خودم خوبشون کردم مدیونن اونایی که اینارا الکی دکتر کردن

عناوین اصلی