ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 3532
بازدید: 42934
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۲۳ ساعت: 10:26:10 AM

راهنمای مدفوع سالم در خرگوش

این نوشته شما را با مدفوع خرگوش‌های سالم و مشکلاتی که ممکن است نشانی از بیماری در خرگوش‌ها باشد، آشنا می‌کند. اگر خرگوش شما در 24 ساعت گذشته مدفوع نکرده است خیلی فوری به دامپزشک مراجعه کنید.

راهنمای مدفوع سالم در خرگوش

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ این نوشته بطور خلاصه شما را با مدفوع خرگوش‌های سالم و مشکلاتی که ممکن است نشانی از بیماری در خرگوش‌ها باشد، آشنا می‌کند. همیشه قبل از تغییر رژیم غذایی خرگوش‌ها با دامپزشک مشورت کنید. اگر خرگوش شما در 24 ساعت گذشته مدفوع نکرده است خیلی فوری به دامپزشک مراجعه کنید. از شمایی که به سلامت خود، همدم خانگی‌تان و محیط زیست اهمیت می‌دهید سپاسگزاریم.

مدفوع خرگوش

خرگوش‌ها بطور متوسط روزانه 200-300 فضله می‌اندازند، که درصورت سلامت، باید یک‌اندازه و یک‌شکل، یعنی کاملاً گرد و به اندازه یک نخود باشند. بزرگی یا کوچکی خرگوش‌ها به سایز فضله آنها ربطی ندارد.

مدفوع خرگوش

مدفوع سالم

مدفوع سالم منسجم و ترد است، بدین معنی که شکل ثابتی دارد اما اگر آنرا با انگشتان فشار دهید، همانطور که در تصویر می‌بینید، تبدیل به چیزی شبیه به خاک‌اره خواهد شد. فضله خشک شده خرگوش بسیار سفت و سخت است و این آزمایش را باید با فضله‌های تازه انجام داد.

مدفوع سالم خرگوش

محتویات یک فضله سالم

هنگامی که مشغول آزمایش فضله سالم هستید، پس از خورد شدن مدفوع باید ذرات یونجه جویده‌شده را درون آن ببینید. آزمایش منظم فضله‌ها به شما کمک می‌کند تا از مناسب بودن خوراک و سلامت خرگوش مطمئن شوید.

محتویات یک فضله سالم

رنگ

تیرگی مدفوع نشانه‌ی مرطوبت بودن آن است که نتیجه‌ی وجود پروتئین زیاد در رژیم غذایی‌شان است. مدفوعی که در پایین سمت چپ تصویر می‌بینید متعلق به خرگوشی است که از چمن باغچه (یونجه غنی) تغذیه کرده است، و فضله‌هایی که در بالا سمت راست تصویر می‌بینید پس از تغییر رژیم غذایی همان خرگوش به علف تیموتی است، که درعرض 24 ساعت به این شکل درآمده است. پس از 48 ساعت یونجه‌های جویده شده‌ی بیشتری در فضله به‌چشم می‌خورد و رنگ آن روشن‌تر و بزرگ‌تر می‌شود. 

رنگ مدفوع

سکوتروپ (خوشه‌ای از پشکل‌ها) (Cecotropes)

این نوع مدفوع کاملاً طبیعی بوده و معمولاً خرگوش‌ها سکوتروپ‌ها را می‌خورند تا از دریافت مقدار کافی پروتئین و ویتامین‌های گروه B در رژیم غذایی خود اطمینان حاصل کنند. این نوع فضله اغلب زمانی دفع می‌شود که حیوان استرس دارد یا مقدار زیادی قند از رژیم غذایی‌اش دریافت کرده است. تا زمانی که مقعد حیوان آلوده به مدفوع نباشد (با نشستن بر روی فضولات)؛ دیدن این خوشه‌های پشکل مرطوب طبیعی است و معمولاً این اتفاق نمی‌افتد اما اگر اینطور شد باید رژیم غذایی حیوان را تغییر دهید.

سکوتروپ ، خوشه‌ای از پشکل‌ها

سکوتروپ‌ها

گاهی این فضولات خوشه‌ای شکل، توسط خرگوش‌ها ازهم جدا می‌شوند. حال شما باید آنرا از روی بافت و شکل بهم‌ریخته (کاملاً گرد نیست) و سطح براقش بشناسید. همچنین بویی که پس از درهم شکستن غشای بیرونی پشکل‌ها شدت می‌گیرد.

سکوتروپ Cecotropes

فضله‌هایی که با رشته‌های مو بهم متصلند

این فضولات با موهایی که از بدن خرگوش ریخته است بهم وصل می‌شوند. این یک مشکل نیست، و نشان‌دهنده اینست که روده خرگوش به‌درستی کار کرده و موها را همراه با دیگر الیاف طبیعی خورده شده، دفع می‌کند. پیشنهاد می‌شود که از سبزیجات بیشتری (علاوه بر یونجه) در خوراک خرگوش استفاده کنید، تا مواد هضم شده را مرطوب نموده و به دفع راحت‌تر آن کمک کند. اما درکل این نوع مدفوع نشان می‌دهد که خرگوش سالم بوده و از سیستم گوارشی خوبی برخوردار است.

فضله‌هایی که با رشته‌های مو بهم متصلند

پشکل‌های دوتایی و تکی

فضولات دوتایی مانند آنچه در بالای تصویر می‌بینید، وقتی اتفاق می‌افتند که روده حیوان به هر دلیلی کند می‌شود و دو فضله درحین شکل‌گیری باهم برخورد می‌کنند و یک فضله‌ی دوبل را می‌سازند. این اتفاق اغلب در اثر استرس یا سن بالا رخ می‌دهد. اگر خرگوش شما بیشتر از دو یا سه فضله‌ی دوتایی در روز دفع می‌کند وقتش رسیده که با دامپزشک مشورت کرده تا با تجویز یک محرک به بهبود سرعت فعالیت روده خرگوش کمک کنید. پشکل‌های خرگوش باید مانند آنچه در پایین تصویر می‌بینید هم‌شکل و اندازه و جدا ازهم باشند.

پشکل‌های دوتایی و تکی

فضولات بزرگ و تخم‌مرغی‌شکل

این فضله‌ها نباید با پشکل‌های دوتایی و سه‌تایی یا فضولات نرمالی که ابعاد بزرگتری دارند، اشتباه گرفته شوند. پشکل‌های بزرگ و تخم‌مرغی‌شکل ممکن است ناشی از انبساط روده بزرگ (megacolon) باشد، این یک اتفاق نادر است که معمولاً برگرفته از ژنتیک (En En) بوده یا گاهی پس از تروما (ضربه، جراحت یا شوک) رخ می‌دهد. بااینکه چنین فضله‌ای بسیار کم دیده شده است اما اگر گمان کردید که خرگوش شما به آن مبتلاست حتماً برای مراقبت‌های طولانی‌مدت و مناسب اورا نزد دامزشک ببرید.

فضولات بزرگ و تخم‌مرغی‌شکل

فضله‌های گرد و کوچک

این شکل از فضولات به هر دلیلی ممکن است تشکیل شوند؛ استرس یکی از متداول‌ترین آنهاست. یک صدای عجیب وغریب یا یک تجربه‌ی استرس‌زا ممکن است بطور موقت، موجب کوچک شدن فضولات گردد، دراین‌صورت پس از چند ساعت به حالت طبیعی اولیه برمی‌گردند. اگر دفع فضولات ریز بصورت طولانی‌مدت تکرار شود ممکن است نشان‌دهنده‌ی دردهای مزمن، باریک شدن روده یا انسداد جزئی آن باشد که حتماً به معاینه و معالجه دامپزشک نیاز خواهد بود.
فضله‌های گرد و کوچک

بیشتر بدانیم:
مراحل آموزش دستشویی رفتن به خرگوش
نکته هایی در نگهداری از خرگوش
آشنایی با نژادهای خرگوش

فضولات ناقص و بدشکل کوچک

فضولات ناقص و بدشکلی که اندازه‌ای کوچک دارند به این معنی است که خرگوش شما به اندازه کافی غذا نمی‌خورد. این اتفاق ممکن است پس از جراحی رخ دهد، یا وقتی دندان حیوان آسیب دیده یا هر دلیل دیگری که میل به غذا را در حیوان کم می‌کند. اگر پس از عمل جراحی رخ دهد، می‌تواند نشانه‌ی خوبی از درست کار کردن دستگاه گوارش حیوان باشد، تنها مسئله اینست که غذای زیادی درون معده‌ی حیوان نمانده است. درغیر این‌صورت باید به دامپزشک مراجعه کنید.

فضولات ناقص و بدشکل کوچک

فضولات پوشیده در مخاط

معمولاً آغشتگی فضولات به موکوس پس از یک دوره مصرف آنتی‌بیوتیک رخ می‌دهد، اما ممکن است توسط هرچیزی که پوشش داخلی روده را تحریک کند، ایجاد شود. در این تصویر، خرگوش برای اولین بار جعفری خورده که بنظرش آنقدر خوشمزه آمده است که فراموش کرده آنرا بجود. درموارد مشابه سایر توده‌های محرک خوراک، ممکن است آغشته به موکوس از حیوان دفع شوند.

فضولات پوشیده در مخاط

وجود مخاط در فضله

مخاط می‌تواند نشانه‌ی حضور انگل‌ها یا سایر اختلالات جدی مانند گرفتگی و انقباض روده کور (cecal impaction) باشد. درصورت مشاهده مخاط ضخیم رشته‌ای در مدفوع خرگوش، توصیه می‌شود با دامپزشک مشورت کنید.

وجود مخاط در فضله

دیس بیوسیز روده‌ای (Cecal Dysbiosis)

در دیس‎بیوسیز روده‌ای مدفوع کاملاً شک نگرفته و به‌صورت خمیری و بسیار بودار است. این عارضه می‌تواند در اثر استرس، بیماری یا رژیم غذایی که چربی، نشاسته یا قند فراوانی داشته باشد، ایجاد گردد. نباید این نوع فضولات را با پشکل‌های معمولی‌ای که زیرپای خرگوش له شده‌اند اشتباه گرفت! اگر شک دارید باید به‌دنبال خرگوش بپلکید تا متوجه شوید فضولات بصورت پشکل‌های منظم بهم‌چسبیده (سکوتروپ‌ها) دفع می‌شوند یا بصورت مدفوعی بی‌شکل و به‌هم چسبیده (دیس بیوسیز روده‌ای). با دیدن این نوع فضولات، به‌دنبال نشانه‌های بیماری در خرگوش باشید. دیس بیوسیز در خرگوش‌های پیر می‌تواند فقط به‌خاطر درد در مفاصل یا دستگاه گوارش فرسوده، رخ دهد. برای تشخیص وجود عفونت در بدن خرگوش، دمای بدن را اندازه بگیرید. اگر دیس‌بیوسیز ادامه پیدا کرد یا با کاهش استرس و اصلاح رژیم غذایی، بهبود نیافت باید به دامپزشک مراجعه کنید.

• به کاهش تنوع زیستی باکتری‌های مفید روده و افزایش باکتری‌های بیماری‌زا، دیس‌بیوسیز گفته می‌شود.

دیس بیوسیز روده‌ای Cecal Dysbiosis

اسهال خرگوش

اسهال در خرگوش‌ها بسیار نادر است و می‌تواند زنگ خطری باشد. خرگوش‌های مبتلا به اسهال ممکن است به انگل‌های کشنده‌ای آلوده شده یا درمعرض سموم قرار گرفته باشند. بچه خرگوش‌هایی که مدفوع آبکی دارند ممکن است قبل از درمان بمیرند. صرف‌نظر از سن خرگوش مبتلا به اسهال، رساندن سریع آنها به دامپزشک، ضروری است. اگر امکانش وجود داشت مقداری از مدفوع آبکی را نیز برای آزمایش نزد دامپزشک ببرید.

اسهال خرگوش

آیا باید نگران ابتلا به بیماری ازطریق تماس با فضولات خرگوش‌ها باشیم؟

حتماً متوجه شده‌اید که نویسنده درمورد لمس فضولات خرگوش نگرانی‌ای ندارد، جز درمواردی که خرگوش مبتلا به انگل‌هاست. سیستم ایمنی خرگوش‌ها نسبت به سیستم ایمنی انسان بسیار ضعیف‌تر است و به‌ندرت عوامل بیماری‌زای خرگوش بر روی انسان تاثیر می‌گذارد، مگر اینکه به‌شدت کمبود ایمنی داشته باشند (مانند بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی هستند).

چطور باید لانه خرگوشمان را تمییز کنیم؟

ازآنجایی که خرگوش‌ها به مواد شیمیایی بسیار حساس هستند، ضدعفونی محل زندگی آنها می‌تواند سخت باشد. خبر خوب این است که با یک صابون ساده (آنتی‌باکتریال نباشد)، سفیدکننده (رقیق شده در آب به نسبت 1-10%)، سرکه و نور خورشید (گرما، خشک شدن و اشعه ماوراءبنفش) بهترین گزینه‌هایی هستند که می‌توان به کمک آنها اکثر لکه‌ها، آلودگی‌ها و عوامل بیماری‌زا را ازبین برد، بدون اینکه به خرگوش یا خود شما آسیبی برسد.

منبع: bunssb

نویسنده: Christie Taylor (محقق و مربی انجمن خرگوش‌‌های خانگی، دارای دکترای بیوشیمی و زیست‌شناسی مولکولی از دانشکده پزشکی دانشگاه میامی.)

ترجمه: مهسا احمدزاده


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:0
انتشار یافته:65
Hasti
۱۴۰۰ شنبه ۱ آبان 8:56:08 AM
الان سه روزه که آوردمش همش جیش کرده و دفع نداشته و وقتی برای انگل تراپی بردمش دامپزشک گفت مشکلی نداره ولی هیچ دفع نکرده، چکار کنم؟ هیچکدوم از مشکلات بالا رو هم نداره و غذاش هم میخوره خواهش میکنم راهنمایی کنید
Hasti
۱۴۰۰ شنبه ۱ آبان 8:43:08 AM
سلام من دو سه روز یه خرگوش رو نزدیک خونمون پیدا کردم ولی فقط جیش میکنه و دفع نداره یعنی تا الان نداشته پیش دامپزشک هم بردم انگل تراپیش هم کرد و گفت از لحاظ دفع مشکل نداره، الان چکار کنم؟
نمگم دوست ندارم
۱۴۰۰ دوشنبه ۱۲ مهر 2:02:41 PM
هیچی نفهمیدم
Aida
۱۴۰۰ شنبه ۲۰ شهريور 12:58:24 AM
سلام خرگوش من خیلی کوچولو هستش ماده هست اما خیلی مدفوع میکنه مدفوعشم گرد و کوچولو هست میشه کمک کنید
Mahya
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ شهريور 1:13:03 AM
هیچ مشکلی نیست کاملا طبیعیه .. اگر مدفوعش گرد و گوگولی هست ایرادی نداره نگران نباشید
Sahargh
۱۴۰۰ دوشنبه ۸ شهريور 6:11:33 PM
خرگوش من برای اولین بار داخل مدفوعش کرم بوده خطرناکه!برای درمانش چی کار کنم؟
Mahya
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ شهريور 1:13:38 AM
حتما به دامپزشک مراجعه کنید
یاسمین
۱۴۰۰ شنبه ۲۳ مرداد 6:08:25 PM
میخاستم بپرسم خرگوش من ماده هستش و چند وقته ک مدفوعش بوی بدی میده ☹️نمی‌دونم بخاطر چیه شما فکر میکنین علتش چی می‌تونه باشه ؟
رضا
۱۴۰۰ دوشنبه ۱۸ مرداد 9:55:56 AM
الان مدتی شده خرگوشم وقتی یدفعه جست وخیز که میکنه ادارش به اطراف پاشیده میشه ،حالا نمیدونم ادار هست یا چیز دیگه زرد رنگ هم هست توباغچه یدفعه ادارش رو میریزه رو پا یا اعضای شخص ، ایا مریض هست
Mahya
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ شهريور 1:14:25 AM
به خاطر خورد و خوراکشه بر طرف میشه مشکلی نیست..
ناشناس
۱۴۰۰ يکشنبه ۱۷ مرداد 2:06:15 AM
سلام من ۵روز خرگوش خریدم برادرم اسموالرژی داره ممکن خرگوشم بهش اسیب بزنه
Vero
۱۴۰۰ يکشنبه ۱۳ تير 12:33:59 PM
سلام من خرگوشم مدفوعش دارای یونجه هست و وقتیم میارم بیرون هی میپره و سرحاله اما وقتی تو قفسه پاهاشو باز میکنه میخوابه خرگوشم سالمه؟؟؟؟
مهدیار
۱۴۰۰ جمعه ۲۸ خرداد 1:36:42 PM
ایا خرگوش دستشویی ابکی دارد
هلیا
۱۴۰۰ شنبه ۹ مرداد 1:25:44 AM
سلام خیالت راحت مشکلی نداره خرگوش لوپ هست مال منم این جوریه همه ی پول های خرگوش از قفس خوششان نمیاد بهتره توی قفس رو چمن مصنوعی بزاری بازی کنه منم این کارو کردم
رضا
۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۹ خرداد 9:17:42 PM
سلام ممنون بابت مطالب عالیتون ببخشید خرگوش من نر هست . الان امروز متوجه شدم که مدفوع خروگوشم با اینکه خشکه ولی به بدنش میچسبه مکان دستشویی شم جوری نیست که با مدفوعش برخورد داشته باشه آیا مشکلی داره ؟
مبینا افتخاری
۱۴۰۰ شنبه ۸ خرداد 9:41:14 PM
سلام خرگوش من تازه خریداری شده از اون موقعی که خریداری شده تازه فرداش ادرار کرد و فقط 2 یا 3 بار ادرار کرد اصلا مدفعوع نکرد و من خیلی نگرانشم و خیلی هم غذا میخوره ولی اصلا مدفعوع نکرده خیلی نگرانشم که شاید بیماری یا مشکلی براش بیش اومده باشه لطفا کمکم کنید
Hanie
۱۴۰۰ جمعه ۱ مرداد 5:53:16 PM
من ۴. ۵ ماهه که خرگوشمو خریداری کردم و اکثر اوقات همینطوریه و تا الان مشکلی پیش نیامد
ناشناس
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ شهريور 1:15:47 AM
جای نگرانی نیست اگر ۲ الی ۳ روز مدفوع نکرده حتما به دامپزشک مراجعه کنید
سلام
۱۴۰۰ سه شنبه ۴ خرداد 2:51:00 PM
سلام من چهار روزه که یه خرگوش ماده خریدم همش بهش هویج و کاهو و نعنا دادم ولی توی این چهار روز اصلن مدفوع نکرده اگه مشکلی داره لطفا همراهیم کنید؟
inam
۱۴۰۰ چهارشنبه ۶ مرداد 2:21:55 PM
بهش باید یونجه بدی کاهو و خیار و میوه های خ ابکی براش سمه.. تو گول رژیم غذایشو بخون
ناشناس
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ شهريور 1:16:15 AM
شما حتماً باید به دامپزشک مراجعه کنید
فاطیما
۱۴۰۰ شنبه ۲۵ ارديبهشت 9:45:53 AM
ببخشید دوباره پیام میدم ولی یه سوال داشتم دوست من که خودش یک خرگوش داشت میگفت که باید بهش یونجه بدم تا دندان هایش ساییده شود تا نرود تو چشمش ایا درست میگه واینکه من برای ادرار شماره دو شل خرگوشم باید چه کار کنم من همیشه بهش کاهو کلم و علف خشک شده میدم ایا به خاطر زیاد بودن کاهو در وعده روزانشه یا دلیل دیگه ای داره
ناشناس
۱۴۰۰ شنبه ۱ خرداد 1:44:12 PM
غذا فقط باید یونجه بدی اینجوری میکشیش. یکم مطالعه کن .خرگوشت مریض شده. احتمال داره در اثر اسهال بمیرهوببر دکتر سرم بزن
هستی
۱۴۰۰ يکشنبه ۲ خرداد 7:38:27 PM
مدفوع که شل شد سریع ببردامپزشک چون خیلی کم پیش میاد وزاعث مرگش میشه اگه اسهال بگیره.یونجه خشک بدین دندوناش ساییده شه چون دائم دندوناش درحال رشده واگر ساییده نشه نمیتونه غذابخوره میمیره
Sd
۱۴۰۰ يکشنبه ۱۳ تير 1:03:52 AM
فقط پونجه
Sd
۱۴۰۰ يکشنبه ۱۳ تير 1:04:47 AM
فقط یونجه خشک
احسان
۱۴۰۰ يکشنبه ۱۰ مرداد 1:45:13 AM
یعنی واقعا یه سرچ‌گوگل‌اینقد سخته که بلد نیستین انجام بدین؟؟؟ هر سایتی بری گفته کاهو نده سواد نگهداری ندارین نخرین کی‌مجبورتون کرده... واقعا شماها کی هستین
فاطیما
۱۴۰۰ شنبه ۲۵ ارديبهشت 9:37:34 AM
سلام ببخشید خرگوش من از امروز صبح که بیدار شودم همه دستشویی های شماره دوش شل است و باعث کثیفی زیر دمش میشه چه کار باید بکنم نگرانم براش
ناشناس
۱۴۰۰ شنبه ۱ خرداد 1:42:25 PM
ببرش دامپزشکی اسهال باعث مرگ کیشه باید حتما سرم بزنه
محمد
۱۴۰۰ يکشنبه ۱۲ ارديبهشت 2:43:54 PM
خرگوش من بعضی اوقات ادرارش رنگ سفیذ میگیرد این امکان داره خطر ناک باشه؟
هستی
۱۴۰۰ يکشنبه ۲ خرداد 7:39:40 PM
رنگ ادرار سفید عفونت قارچی دامپزشکی ببرقرص یا آمپول میزنه خوب میشه زیرشو زودبه زودتمیزکن که عفونت نگیره
ارمیتا
۱۴۰۰ چهارشنبه ۱ ارديبهشت 7:20:19 PM
خرگوش من نره و دوماهشه این عادیه که زیر قفسش پره مدفوعه؟ تازه مدفوع هاش خیلی کوچیکن
fatima
۱۴۰۰ شنبه ۲۵ ارديبهشت 11:33:52 PM
سلام خرگوش منم.تو متن بالا نوشته بود اندازه نخود. منم خیلی ترسیدم لطفا به این سوال جواب‌بدین . خرگوش من تمام مشخصات خرگوش ایشون رو داره نره دو ماهه . و اینکه مثلا دستشویی نمیکنه نمیکنه یهو میکنه 50 تا باهام میکنه
ناشناس
۱۴۰۰ شنبه ۱ خرداد 1:47:03 PM
خرگوشتون سالمه
ناشناس
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۸ شهريور 1:17:55 AM
شما باید همیشه تمیز کنه قفسش رو و اینکه اگر طولانی شد به دامپزشک مراجعه کنید
مهسا
۱۳۹۹ شنبه ۳۰ اسفند 2:47:14 PM
خرگوش من همش داره جیش میکنه فک کنم هر ۱۰ ۲۰ دقیقه ی بار جیش میکنه چش چشده اگه مشکل داره بگید لطفا
ناشناس
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۷ بهمن 8:22:42 PM
یک تجربه شخصی که خودم بهش رسیدم رو اینجا برای همه اونایی که میخان پاهای خرگوششون موقع چیش کردن کثیف نشه و مخصوصا برای خرگوش های نر اینه که در ظرف چیشش از زیر کاغذ یا روزنامه بزارید و روی آن تکه ایی از شانه تخم مرغ رو قرار دهین دقیقا مثل توالت فرنگی عمل می کنه هیچ جایی کثیف نمیشه
زهرا
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۶ بهمن 4:02:00 PM
خرگوش من ۴ماهشه تقریبا روزی یک وعده بهش سبزیجات تازه میدم و بقیش یونجس امروز یه تیکه کوچولو بهش سیب دادم از بعد اون مدفوعش که تقریبا ترد بود حالت آبکی گرفته علتش چیه؟؟!
ناشناس
۱۴۰۰ شنبه ۱ خرداد 1:45:38 PM
نباید بدی ،اسهال شده، ببر دکتر سرم بزن اگر نه می میره
N
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ بهمن 3:31:11 PM
سلام ببخشید خرگوش من همون مدفوع خوشه ایی که گفتین زیاد تولید میکنه این براش بدع؟
ناشناس
۱۴۰۰ جمعه ۱ مرداد 5:58:55 PM
بهش یونجه خشک بده تا چند روز فقد بعدش یک وعده بونجه تازه و بیشتر یونجه خشک بده خرگوش من اینطوری حالش خوب شد
برفی
۱۳۹۹ شنبه ۴ بهمن 4:20:49 PM
خرگوش من از صبح بی حال شده و همراه مدفوع چیزی بهش چیشبده بگم من خیلی کاهو بهش میدم با کلم الانم کم اشتها شده بهش نصف قرص کلداکس با اب قاتی کردم دادم اما جنب جوشش از صبح از دست داده و فقط میره یک گوشه وایمیشه خودشو لیس میزنه
مهسا
۱۳۹۹ يکشنبه ۵ بهمن 10:03:55 AM
کلداکس بهش دادی؟!!! واقعا ممنون که در نگهداری حیوانات اینقدر مسئولیت پذیری!!!!!!!! دیگه شما که دکتری خودت برو حلش کن، نظر چرا میپرسی؟
غزال
۱۳۹۹ دوشنبه ۴ اسفند 3:00:42 AM
واااای به خرگوش کلداکس دادی!!!خیلی بهش کاهو میدی؟؟؟قبل اینکه حیوون بیاری برو تحقیق کن ۸۰درصد غذای خرگوش یونجه اس !!!!
یلدا
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۴ اسفند 8:28:18 PM
تو که هیچ اطلاعاتی درباره ی موجودی که میخوای بیاری نگه داری نداااااری به چه حقی میخریش !! مگه اون ادمه که بهش قرص دادییییییییی!!! حیوون بیچاره رو کلی اذیت کردی .ادم بی مسیولیتی هستی .خیلی خیلی .بیچاره اون حیوون
Sevin
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲ ارديبهشت 7:15:58 AM
واقعا تاسف اوره ,امثال شما بیشتر حیوتم ازارید,کلداکس دادی به خرگوش؟اینم بگی کاهو وکلم زیاد میدی؟اخه مگه مجبورید وقتی اطلاعی از نحوه نگهداری ندارید این زبان بسته ها روازار میدین,وقاحتم حدی داره با افتخار هم به جنایتی که درحق این مخلوق خدا مرتکب میشی افتخار میکنی
فریماه
۱۴۰۰ چهارشنبه ۹ تير 11:47:29 AM
قرص ما با اونا فرق داره اینو بفهم
احسان
۱۴۰۰ يکشنبه ۱۰ مرداد 1:49:50 AM
وای خدای من خدای من تو گاوییییییی تو خسلی گاویییییییی تو گاوییییییییییییی حیواننننننننننن نفهممممممممممممممممم شماها آدمینن؟ اصلا‌گوشی و اینترنتو این‌چیزا حتی بلد نیستین استفاده‌کنین؟ یه سرچ‌ساده هر‌خری میدونه نباید کاهو بده بعد برداشتی بهش کلداکس دادی؟؟؟؟ حیوان احمق. تورو قران‌کامنتمو پاک نکن تاییدش کن
اردستانی
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۹ دي 10:57:27 PM
سلام خرگوشم چند ساعته مدفوع نمیکنه من بهش ساقه شوید دادم دوتیکه متوسط آیا برای خرگوشم ضرر داره لطفا کمکم کنید ممنونم
فاطیما
۱۳۹۹ شنبه ۶ دي 9:11:36 AM
سلام دو روزی هست روی مدفوع خرگوشم چیزای سفیدی هست علتش چی میتونه باشه توی این عکسا چیزی ندیدم دامپزشکم چیزی متوجه نشد اگ علتو و راه درمانشو میدونید بگید اگ ن کسی دامپزشک خوب در اصفهان میشناسه بمن معرفی کنه ممنون🥺
سارا
۱۳۹۹ يکشنبه ۷ دي 2:42:09 AM
کلینیک دامپزشکی آپادانا،توی چها راه آپادانا،خیابون آپادانا دوم،عالیه منم خرگوشمو اونجا بردم
فاطیما
۱۴۰۰ شنبه ۲۵ ارديبهشت 11:38:37 PM
چرا عزیزم تو عکس بود گفت اگه چیز سفیده چسبیده بود نشون میده اون انگل هست
خرگوش
۱۳۹۹ شنبه ۲۲ آذر 11:45:50 AM
سلام ممنون از زحماتتون ببخشید میشه لطفاً راه درمان هر کدوم از این مورد ها رو هم بگید لطفاً ممنون
پایگاه خبرگزاری ماکی دام
۱۳۹۹ شنبه ۲۲ آذر 3:49:54 PM
همینطور که در متن خبر گفته شده برای تشخیص دقیق و صحیح هرکدوم از موارد نیاز به معاینه بالینی توسط دامپزشک خواهد بود، لطفا از هرگونه درمان خودسرانه بپرهیزید.
فی فی
۱۳۹۹ شنبه ۲۲ آذر 11:41:33 AM
سلام من میخواستم خرگوش بگیرم اما نمی‌دونم نر بگیرم بهتره یا ماده میشه لطفاً راهنمایی کنید ممنون
بامبی
۱۴۰۰ پنج شنبه ۹ ارديبهشت 11:09:50 AM
نر بگیر ماده خونریزی داخلی داره
هلیا
۱۴۰۰ شنبه ۹ مرداد 1:37:50 AM
نر بهتره
نازی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۹ آذر 5:55:18 AM
سلام خرگوش نر هست . چند وقته موهاش داره میریزه از سرش شروع شد الان پشت گردنش کچل شده و اسهال گرفت پیش دامپزشک بردمش بدتر شد.غذاهاشم دیگه نمیخوره راه تجربی کسی ک تجربشو داشته چیه؟
معصومه
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۸ دي 12:40:35 PM
واسه خرگوشت زنگوله ای اگه بستی بازش کن یه مقدار کاهو بیشتر بهش بده و حتما زودتر یه دامپزشک دیگه ببرش چون وقتی موهاش میریزه خودشو بیشتر لیس میزنه و این باعث میشه توی روده هاش گلوله مو جمع بشه
طناز
۱۳۹۹ شنبه ۲۴ آبان 3:29:01 PM
من یه خرگو‌ش نر 4 ماهه دارم که خیلی اقاست. خب این خانوادهی من یه خرگوش ماده ی 1ماهه برام گرفتن که خلاصه من خرگوش ماده رو میبرم پیش خرگوش نر خودم که خرگوش نر من باهاش جفت گیری میکنه لطفا راهنماییم کنید باید چیکار کنم. تازه خرگوش ماده هم یه پاش رو رو زمین نمیزاره
Ati
۱۳۹۹ پنج شنبه ۸ آبان 7:05:01 PM
سلام من خرگوشم نر هست و یک ماهشه امروز همراه مدفوعش یه مایع بی رنگ بود و همینطور با اینکه در قفسش همیشه بازه بیشتر میخوره و میخوابه تحرکش خیلی کمه میشه راهنمایی کنید؟
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۴ مهر 3:47:08 PM
سلام خرگوشم ۲ روزه بی اشتهاست و یه گوشه میخوابه رو دستاش مدل اردک دستشویی هم میره حدود ۴۰ دقیقه طول میکشه بیاد لطفا راهنمایی کنید مریضه چیکار کنم ؟؟؟؟؟؟
امل حمادی
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ شهريور 2:50:55 AM
سلام من خرگوش نروماده گرفتم تقریبا بیست روزی میشه میخواستم بدونم خیلی غذاخوردن براشون ضررداره چون خیلی میخورن مثلا چند وعده باید بخورند ممنون میشم راهنماییم کنین
هلیا
۱۴۰۰ شنبه ۹ مرداد 1:43:21 AM
سلام عزیزم اره زیاد غذا نباید بدی فقط سنگ‌کلیه میگیره و میمیرن و عزیزپ‌کاهو نباید بهشون بدی غذای سالن باید بدی ببینی یکم ینجه میزاری ۷تا پلیت برای هر خرگوشی زیادن ینجه نزار ۳ وعده غذا بهش بده اره خودشون غذا هرجی بدی میخورن اما از اون طرف دف میکنن و سنگ کلیه میگیرن و باعث مرگشون میشه
خرگوشمو میخواام
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۶ تير 12:24:09 AM
بابت مطلب آموزنده تون ممنون. متنهایی مشابه به همراه عکسها مفید مثل این راجع به کمکهای اولیه به خرگوشها در صورت دسترس نبودن دامپزشک حالا به هر دلیل، هم اگه ممکنه بذارید .مثل ضربه و زخمهای روباز گرمازدگی سقط جنین رنگ ادرار وسوختگی و چیدن مو یا ناخن به شکل مناسب مصرف داروهای مناسب خرگوش هم بگذارید .چون متنهایی که در اول صفحه ی بیماریهای خرگوش گذاشتید برعکس این متن آدم رو راحت راهنمایی نمیکنه.بازم خیلی ممنون بابت حسن سلیقه و سایت عالیتون.

عناوین اصلی