غذاهای مناسب خرگوش

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ غذای مناسب و لذیذ خرگوش‌ها را راضی و خوشحال می‌کند. ترکیبی از علف، سبزیجات، پلت و آب تازه برای داشتن خرگوشی سالم و پرنشاط لازم است. درادامه به بررسی مواد غذایی مناسب برای خرگوش و نیازهای غذایی این موجودات دوست داشتنی می‌پردازیم .

علف

علف تازه بیشترین حجم رژیم غذایی خرگوش را تشکیل داده و باید همیشه در دسترس باشد. خرگوش بالغ می‌تواند علف سبزه و سبوس جو بخورد درحالی که خرگوش‌های کوچک‌تر باید یونجه بخورند. یونجه به دلیل میزان بالای پروتئین و قند برای خرگوش بالغ توصیه نمی‌شود. علف غذای اصلی و مهمی برای خرگوش‌ها به شمار می‌رود زیرا فیبر مورد نیاز برای هضم و گوارش و در نتیجه سلامت او را تامین می‌کند. همچنین علف سلامت دندان‌های خرگوش، که مرتباً در حال رشد هستند، را تضمین می‌کند. قراردادن علف در یک سمت جعبه زباله (جعبه خاک) موجب ترغیب خرگوش به منظور استفاده از جعبه زباله می‌گردد زیرا این موجودات به طور همزمان هم غذا می‌خورند و هم مدفوع خود را دفع می‌کنند.

علف خرگوش

هنگامی‌که می‌خواهید علف تهیه کنید به بو و ظاهر آن توجه داشته و از تازه بودن آن اطمینان حاصل کنید. علفی را انتخاب کنید که به رنگ قهوه‌ای یا پلاسیده نباشد و بوی تازگی بدهد. علف باید در جای خشک و دارای جریان هوا نگهداری شود تا پلاسیده نشود. برای صرفه‌جویی در هزینه می‌توانید علف را از کشاورزی در نزدیکی خود خریداری کنید که این کار نسبت به خرید مقدار زیادی علف از فروشگاه حیوانات مقرون به صرفه‌ترخواهد بود.

سبزیجات

در رژیم غذایی خرگوش باید انواع مختلفی از سبزیجات گنجانده شود و این سبزیجات باید تازه و فاقد آفت‌کش باشند. به یاد داشته باشید همیشه قبل از دادن سبزی به خرگوش خود، آن را با دقت بشویید. سبزیجات را در مقدار کم به خرگوش بدهید تا با واکنش خرگوش نسبت به آن‌ها آشنایی یابید. سبزیجات خانگی را به آن‌ها ندهید چرا که ممکن است برای خرگوش سمی باشند. خرگوش شما ممکن است به برخی از این سبزیجات علاقه نشان دهد:

ریحان

کلم برگ چینی

کلم بروکلی (ریشه و بالای کلم بروکلی باعث نفخ در خرگوش می‌شود)

هویج (هویج منبع غنی کلسیم است و باید در مقدار کم به خرگوش داده شود)

کرفس

گشنیز

شبدر

برگ کلم

برگ قاصدک

شوید

کلم پیچ (مقدار کم)

برگ کاهو- کاهوی معمولی یا با برگ‌های تیره (کاهوی یخ کوهی و کلم پیچ مد نظر نیست)

نعنا

سبزی خردل

جعفری

شاهی

بیشتر بدانیم:

همه چیز در مورد پرورش خرگوش‌ها

مصرف آب در خرگوش

آب تازه باید همیشه در دسترس خرگوش باشد. اگر او را در قفس نگه می‌دارید یک بطری آویزان به قفس، گزینه مناسبی است. در یک روز گرم می‌توانید یک یا دو تکه یخ نیز درون ظرف آب خرگوش قرار دهید. اگر خرگوش آب کافی نمی‌نوشد، از سبزیجات خیس شده برای تامین آب مورد نیاز بدن او استفاده کنید.

پلت خرگوش

این مواد نیز هنگام خرید باید تازه باشند زیرا خرگوش‌ها پلتی که مانده باشد را تشخیص داده و از خوردن آن اجتناب می‌کنند. پلت‌هایی تهیه کنید که فیبر بالا و پروتئین کمی داشته و میزان مصرف آن را با توجه به سن خرگوش خود تعیین کنید. پلت‌هایی که پروتئین بالایی دارند سبب چاقی و دیگر مشکلات سلامتی می‌شوند.

از پلت‌هایی که با خوراکی‌های تنقلاتی (ذرت خشک و غیره که برای تشویق به کار می‌روند) مخلوط شده‌اند استفاده نکنید. این مواد افزودنی به هیچ عنوان برای خرگوش سالم نبوده و مشکلات گوارشی را برای او در پی خواهند داشت.

جایزه و تنقلات

همه ما گاهی اوقات از خوردن تنقلات و خوراکی‌های این چنینی لذت می‌بریم، با این حال برای اطمینان از سلامت خرگوش تنها گاهی اوقات باید به او خوراکی‌های از این دسته را بدهید. همچنین مواد حاوی کربوهیدرات بالا از قبیل نان، کلوچه، پاستا، بیسکوییت نمکی، کیک، چیپس یا غلات صبحانه برای خرگوش مناسب نیستند.

بسیاری از خوراکی‌های تجاری خرگوش، چربی و قند بالایی دارند. توجه داشته باشید که اینگونه خوراکی‌ها را به خرگوش نداده و نکته‌ی مهم دیگر این است که مراقب باشید خرگوش هیچگاه شکلات نخورد زیرا این ماده برای او مانند سم است. بهترین خوراکی برای خرگوش میوه می‌باشد، با این حال به علت قند موجود در میوه، مقدار آن باید رعایت شود. ترجیحاً از میوه‌های طبیعی و ارگانیک استفاده کنید زیرا عاری از آفتکش‌ها هستند و در ضمن میوه‌ها باید کاملاً شسته شوند.

بعضی از میوه‌هایی که خرگوش علاقه زیادی به آنان دارد:

توت فرنگی

تمشک

موز

آناناس

سیب درختی (بدون هسته)

همیشه خرگوش سالم، خرگوشی است که به تغذیه او توجه کرده و مواد لازم در اختیار او قرار دهید. توجه دقیق به رژیم غذایی حیوانات خانگی، یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌ها در نگهداری از آنهاست.

منبع: petha


برچسب ها: