ماهی تیرانداز

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ ماهی تیرانداز (Archer Fish) با نام ماهی راه‌راه تیرانداز نیز شناخته می‌شود. زیستگاه این ماهی رودخانه‌های کوچک و جوشان آسیا است. این ماهی دارای بدنی مثلثی به رنگ نقره‌ای است که لکه‌هایی به رنگ سیاه و زرد، به طور منظم بر روی رنگ نقره‌ای قرار گرفته‌اند.

ماهی راه‌راه تیرانداز

ماهی تیرانداز دارای یک توانایی منحصر به فرد است. این ماهی قادر است که آب را از دهان خود به سمت حشره‌هایی که در بالای سطح آب هستند پرتاب کند و حشرات را شکار نماید. دقت ماهی در انجام این کار بسیار بالا است و می‌تواند آب را تا فاصله ۵۰ سانتی‌متر پرتاب نماید.

ماهی راه‌راه تیرانداز

آکواریوم ایده‌آل برای این ماهی آکواریومی با حداقل حجم ۳۷۸ لیتر همراه با درپوشی محکم می‌باشد. وجود گیاه در آکواریوم این ماهی الزامی است. اما باید توجه داشت که حریم گیاهان به سطح آب تجاوز نکند. چراکه این ماهی پرشگر ماهری است و باید فضای زیادی برای شنای ماهی در سطح آب وجود داشته باشد. همچنین برای این منظور لازم است که فضایی خالی بین سطح آب و درپوش آکواریوم وجود داشته باشد. دمای ۲۰ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد و پی‌هاش ۷ تا ۸ برای این ماهی مساعد است. ماهی تیرانداز در آب شور نیز قادر به زندگی است.

نگهداری ماهی راه‌راه تیرانداز

این ماهی از انواع غذاهای پروتئینی همچون حشرات زنده، کرم گوشتی و پلانکتون منجمد تغذیه می‌کند. بهتر است که غذا را بر روی سطح یک کاهوی شناور روی آب قرار دهید.

این ماهی با ماهی های پوفر و اسکات سازگاری دارد.

شکار ماهی راه‌راه تیرانداز

منبع: mahieman