راه‌های درمان عفونت ادراری UTI در گربه‌ها

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ در هنگام بروز عفونت مثانه بایستی به گربه کمک کرد تا یک جریان طبیعی ادرار را داشته باشد و مواد مغذی مناسبی را برای بهبود سلامتی‌اش به او داد. همانطور که تصور می‌کنید این موضوع بسیار مهم است. اگر سلامت ادرار گربه‌تان را نادیده بگیرید ممکن است بیماری او به سرعت به نوعی دیگر از عفونت ادراری بدل شده و یا دچار بیماری دیگر مربوط به گربه‌ها شود.

معالجه سریع عفونت ادراری گربه‌ها خیلی حایز اهمیت است زیرا این بیماری می‌تواند تبدیل به عفونت کلیه شده و منجر به پیچیدگی‌های بیشتری شود. استفاده از داروهای Homeopathic که تجویز آن برای گربه شما بسیار آسان می‌باشد از سیستم ادراری آن‌ها حمایت می‌کند.

اگرچه درمان این بیماری آسان است اما در صورتی که درمان نشود می‌تواند منجر به نارسایی کلیه و حتی مرگ گربه شود.

بیشتر بدانیم:
بیماری‌های عفونی گربه
راه‌های رفع یبوست بچه گربه

درمان عفونت مثانه در گربه‌ها به روش‌های ساده و خانگی 

روش‌های طبیعی زیادی برای درمان عفونت مثانه در گربه‌ها وجود دارد که به برخی از آن‌ها در ادامه اشاره می‌کنیم.

مصرف آب

برای درمان هرگونه مشکل مثانه، از جمله سیستیت، چه در انسان‌ها و چه در حیوانات باید میزان مصرف آب افزایش پیدا کند. آب‌رسانی مناسب برای سلامت مثانه گربه‌ها حیاتی است.

کاسه آب حیوان را همیشه در نزدیکی او قرار دهید. برای تشویق حیوان جهت مصرف آب، کمی آب موجود در کنسرو ماهی تن در آب را به کاسه آب اضافه کنید. اگر حیوان آب شیرین دوست ندارد از سایر مایعات برای تغذیه او استفاده کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب درمان موثری برای وجود هر نوع مشکل در مثانه گربه است. این ماده می‌تواند به سرعت التهاب مثانه را حل کند و باعث تقویت سیستم ایمنی حیوان خانگی شما شود.

½ قاشق چای‌خوری سرکه سیب فیلتر نشده را به کاسه آب گربه اضافه کنید.

روش دیگر

¼ قاشق چای خوری سرکه سیب را به مواد غذایی گربه خود اضافه کنید.

دوبار در روز این کار را انجام دهید.

روش دیگر

¼ قاشق چای خوری سرکه سیب و ¾ قاشق چای خوری آب را مخلوط کنید.

این محلول را در سرنگ ریخته و ۲ یا ۳ بار در روز از آن به حیوان بدهید.

آب ذغال اخته

آب ذغال اخته حاوی ترکیباتی است که باعث جلوگیری از رشد باکتری‌ها در دیواره‌های مثانه و همچنین بافت‌های دستگاه ادراری می‌شود. به علاوه، ماهیت اسیدی این ماده، به حفظ سطح pH ادرار کمک می‌کند.

چند قاشق چای‌خوری آب ذغال اخته را به آب آشامیدنی گربه اضافه کنید.

ذغال اخته تازه یا خشک شده را نیز می‌توانید به مواد غذایی مصرفی گربه اضافه کنید.

مواد غذایی مرطوب

به غیر از آب، تغذیه حیوان با مواد غذایی مرطوب نیز می‌تواند به اضافه کردن مایعات به رژیم غذایی حیوان کمک کند. می‌توانید این مواد غذایی را از فروشگاه‌های مخصوص محصولات حیوانات خانگی تهیه کنید.

تغذیه گربه با کمک رژیم غذایی ضدالتهابی که شامل برنج، ذرت و گندم است نیز می‌تواند در مدیریت بیماری موثر باشد. می‌توانید از مواد غذایی کنسروی برای تغذیه حیوان استفاده کنید. هنگام خرید این مواد غذایی نوعی از آن‌ها را انتخاب کنید که منیزیم کمی دارند. این غذاها آسان هضم می‌شوند، باعث می‌شوند که ادرار اسیدی شود و بدن حیوان مایع بیشتری دریافت کند.

از مواد غذایی خشک که حاوی پرکننده‌ها، دانه‌ها، رنگ‌های خوراکی و سایر مواد شیمیایی هستند اجتناب کنید. این مواد برای سلامت بدن حیوان مضر هستند.

عصاره استخوان (آب قلم)

عصاره استخوان، که با پختن استخوان قلم در آب به مدت طولانی تهیه می‌شود، دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی مهمی است که می‌تواند برای حیوان خانگی بیمار بسیار مغذی باشد. در واقع، آب قلم یک نوشیدنی سبک و مغذی است که اکثر گربه‌ها نوشیدن آن را دوست دارند.

علاوه بر این، این ماده نقش مهمی در آبرسانی بدن حیوان دارد و باعث می‌شود سیستم گوارش او به درستی کار کند. شما می‌توانید به صورت روزانه ۱ تا ۱٫۵ فنجان سوپ عصاره استخوان به گربه خود بدهید. هنگام تهیه سوپ، فقط باید از آب تمیز و فیلتر شده استفاده کنید.

ابریشم ذرت

یکی دیگر از روش‌های مناسب برای درمان عفونت مثانه در گربه‌ها استفاده از ابریشم ذرت است. ابریشم زرد رنگی که روی ذرت وجود دارد حاوی پلی‌ساکارید‌ها بوده و به این ترتیب می‌تواند درد و التهاب همراه با سیسیت را کاهش دهد.

علاوه بر این، مصرف این ماده خروجی ادرار حیوان خانگی شما را افزایش می‌دهد. این عامل برای حفظ سلامت مثانه بسیار مفید است. برای درمان سیسیت در گربه‌ها، عصاره حاوی ابریشم ذرت یا پودر این ماده را پس از توصیه دامپزشک به حیوان بدهید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل غنی از خواص ضدالتهابی است که به کاهش التهاب در مثانه کمک می‌کند. همچنین روغن نارگیل برای سلامت بدن حیوانات خانگی بسیار مغذی است.

¼ تا ½ قاشق چای خوری روغن نارگیل را هر روز به وعده‌های غذایی گربه اضافه کنید.

گزینه دیگر این است که روغن نارگیل را روی پنجه گربه بمالید تا با لیس زدن پنجه روغن وارد بدن حیوان شود.

Couch Grass

Couch Grass گیاهی است که حاوی خواص ضدالتهابی است و می‌تواند به کاهش درد ناشی از درد سیسیت در طول ادرار کردن کمک کند. همچنین خواص دیورتیک این گیاه باعث آسان شدن دفع ادرار در گربه‌ها می‌شود. تکرر ادرار برای درمان عفونت مثانه در گربه‌ها بسیار مفید است. زیرا هرچه ادرار بیشتر شود، دوره نقاحت نیز کوتاه‌تر می‌شود.

گربه‌ها عاشق خوردن Couch Grass هستند. اگر این گیاه در محل زندگی شما موجود است، باید آن را به تغذیه گربه اضافه کنید.

همچنین می‌توانید این علف را در آب جوشانده و محلول به دست آمده را به حیوان بدهید.

کاهش استرس

پزشکان معتقدند که شرایط استرس‌زا به ایجاد عفونت مثانه در گربه‌ها کمک می‌کند. بنابراین باید سعی کنید سطح استرس گربه خود را کاهش دهید. توجه و مراقبت می‌تواند سطح استرس حیوانات را کاهش دهد. برای این کار کافی است با او بازی کرده و نوازشش کنید تا احساس امنیت و آرامش کند.

همچنین، مکان‌های مخفی برای گربه خود در اتاق‌های مختلف ایجاد کنید. این کار باعث می‌شود که گربه احساس امنیت داشته و استرسش کم شود. حتی مالیدن بدن حیوان نیز می‌تواند به کاهش سطح استرس کمک کند.

استراحت کردن

گربه‌ها هنگامی که از التهاب مثانه رنج می‌برند، احساس خستگی و بی‌حالی زیادی دارند. در این شرایط برای حیوان مهم است که تا آنجا که ممکن است استراحت کند. استراحت کردن کمک خواهد کرد که بدن سریع‌تر بهبود یابد.

حیوان خانگی خود را در خانه نگه دارید و یک روز کامل با او بازی نکنید. زیرا بازی کردن سطح انرژی حیوان را کاهش می‌دهد. او را تشویق کنید که برای مدت کوتاهی در خانه بماند. در عین حال، محل زندگی حیوان خانگی خود را تا حد ممکن تمیز و نرم نگه دارید.

سایر نکات در مورد درمان عفونت مثانه در گربه‌ها

- تشخیص زودهنگام، درمان بهتر را تضمین می‌کند. بنابراین پس از مشاهده نشانه‌های سیسیت در گربه او را در اسرع وقت نزد دانپزشک ببرید.

- اگر دامپزشک آنتی‌بیوتیک تجویز کرده است، همه دوزهای دارو را مصرف کنید.

- محل زندگی حیوان را همیشه تمیز نگه دارید.

- اضافه کردن غذاهای پروبیوتیک به رژیم غذایی گربه تاثیر مثبتی بر روی عملکرد مثانه دارد.

- محل خواب و ظرف غذای حیوان را تمیز نگه دارید.

- بدن گربه را به طور منظم بیارایید و آلودگی‌ها را پاک کنید.

می‌توانید مکمل‌های گلیکواسامینوگلیکان را به تغذیه گربه خود اضافه کنید تا اثربخشی لایه محافظی مثانه افزایش پیدا کند. قبل از اضافه کردن هرگونه مکملی به تغذیه حیوان خانگی خود همیشه با دامپزشک مشورت کنید.

منبع: Payamesalamat