گوسفند نژاد دورست هورن

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ گوسفند نژاد دورست هورن (Dorset Horn) یکی از متمایزترین نژادهای گوسفند در جهان است زیرا هم میش و هم قوچ این نژاد دارای شاخ می‌باشند. البته گونه بدون شاخ نیز از این نژاد وجود دارد. این گونه‌ها در سال 1951 در گوسفندان مورد آزمایش متعلق به دانشکده ایالتی کارولینای جنوبی به واسطه عمل موتاسیون یا جهش ناگهانی متولد شدند که بعداً موجب پیدایش گونه بی‌شاخ دورست هورن شدند.

ویژگی‌های گوسفند دورست هورن

چند سده پیش پس از ورود ارتش اسانیا به کشور انگلستان، تعدادی گوسفند مرینوس توسط اسپانیایی‌ها به جنوب غربی انگلیس برده شد. این گوسفندان با گوسفندان نر شاخ‌دار بومی این منطقه آمیزش کرده و نژاد دورست هورن را بوجود آوردند. پس از مدت کوتاهی این نژاد به مناطق درست، سامرست، دوون و ولز بده شد و مورد پرورش قرار گرفت.

دورست گوسفندی مقاوم و سخت‌جان بوده و در بیشتر مناطق دنیا قابلیت پرورش دارد، با اینحال در مراتع بهتر عمل می‌کند. بسیار مطیع و رام بوده و به‌راحتی با تغذیه دستی کنار می‌آیند. میش‌ها تا سن 10-12 سالگی قابلیت تولیدمثل دارند. قدرت بره‌زایی دائمی این گوسفند باعث می‌شود گله‌ی بسته‌ای داشته و مجبور به خرید گوسفند از گله‌های مختلف نباشیم، که در این‌صورت احتمال بیماری‌ها کاهش می‌یابد.

هرچند این نژاد یک نژاد گوشتی محسوب می‌شود اما یکی از نژادهای شیری مشهور انگلستان نیز می‌باشد. این نژاد بومی جنوب انگلیس در مناطق دورست و سامرست است که بیشتر در دشت و جلگه زندگی می‌کنند.

با مدیریت صحیح میش‌ها می‌توان به‌صورت منظم و مداوم در تمام طول سال بره‌های گوشتی تولید کرد. قوچ‌ها نیز در تمام طول سال قابلیت بارور کردن دارند. همچنین مصرف شیر و نرخ رشد خوب این نژاد از مزایای دیگر آن است.

رنگ: این نژاد صورت و گوش‌های سفید و عاری از هرگونه پشم دارد. پوست بدن غالباً زرد رنگ و پشم آن سفید رنگ است.

ویژگی‌های ظاهری گوسفند دورست هورن

وزن در هنگام بلوغ: قوچ نژاد دورست هورن در هنگام بلوغ 85 تا 125 کیلوگرم و گوسفند ماده آن وزنی در حدود 60 تا  85 کیلوگرم دارد. بره‌ی دورست هورن در 10 هفتگی با وزن 16-20 کیلوگرم به کشتارگاه فرستاده می‌شود. معمولاً لاشه بره‌های ماده با وزن زیاد دارای چربی زیاد است.

ویژگی‌های بارز گوسفند دورست هورن

یکی از ویژگی‌های بارز این نژاد توانایی جفت‌گیری در تمام فصول است برخلاف گوسفند مرینوس که فصل طبیعی جفت‌گیری خاصی دارند. درصد بره‌زایی در گله‌های دورست هورن زیاد بوده و تقریباً 150 تا 160درصد است. در واقع احتمال دوقلوزایی برای یک میش دورست هورن بیش از احتمال تک‌زایی است.

گوسفند دورست هورن

ویژگی‌های ظاهری گوسفند دورست هورن

سر: پهن و پر و پوشیده از پشم در ناحیه پیشانی

گوش: نازک و متوسط

گردن: کوتاه و گرد و در قوچ‌ها بسیار عضلانی و قوی

سینه: پر، عمیق و به سمت جلو آمده

زیر شانه: پر و ممتد با شانه

پشت و کمر: پهن و دراز

کپل: پر، پهن، عمیق و عضلانی

دنده‌ها: قوس‌دار با انحنایی متناسب

بخش دم: پهن، عضلانی و پهن

ساق‌ها: دارای ساق‌هایی مستقیم با طول متوسط و پوشیده از پشم تا زیر مفصل خرگوشی

پشم: پشم‌های متراکم و محکم

هر راس گوسفند این نژاد سالیانه 2.25 تا 4 کیلوگرم تولید می‌کند که دارای 50 تا 70 تا درصد خلوص می‌باشد. رشته‌های پشم این نژاد 6 تا 10 سانتی‌متر طول و 27 تا 32 میکرون قطر دارد. یکی از عیوب گوسفندان این نژاد وجود لکه‌هایی در پوست یا پشم و موهای زبر در ساق است. این نژاد از جمله نژادهای گوسفند دارای پشم نسبتاً ظریف است.

گوسفند دورست هورن

نام نژاد دورست هورن
هدف پرورش معمولاً گوشت
نکات ویژه زیبایی ظاهری، قدرت بدنی بالا، تحمل شرایط سخت،
قابلیت پرورش در اقلیم‌های مختلف، مطیع و رام،
قابلیت بره‌زایی بالا، کیفیت بسیار خوب پشم
ابعاد بزرگ
وزن قوچ بالغ بین 100-120 کیلوگرم
میش بالغ بین 70-90 کیلوگرم
شاخ دارد
مقاومت اقلیمی تقریباً همه‌ی اقلیم‌ها
رنگ سفید
گستردگی متداول
منشا انگلستان

منبع: livesheep