ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2662
بازدید: 1195
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۲۸ ساعت: 12:42:30 PM

پایش بیماری سالمونلوز در طیور قزوین آغاز شد

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور دامپزشکی قزوین گفت: طرح ملی پایش بیماری سالمونلوز در مزارع اجداد و مادر تخمگذار استان امسال آغاز شد.

پایش بیماری سالمونلوز در طیور قزوین آغاز شد

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از ایرنا؛ رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور دامپزشکی قزوین گفت: طرح ملی پایش بیماری سالمونلوز در مزارع اجداد و مادر تخمگذار استان امسال آغاز شد.

وحید ابراهیم نژاد حمیدی افزود: اولین مرحله این برنامه با مراجعه به مزارع فعال مرغ اجداد و مادر تخمگذار و اخذ و انجام آزمایش نمونه‌ها بر اساس جدیدترین دستورالعمل‌های بین‌المللی صورت گرفت که موردی از بیماری در مزارع تحت پوشش استان در نتایج آزمایشگاهی تشخیص داده نشد.

این مسئول، هدف از اجرای این طرح را تعیین میزان شیوع سالمونلوز در بین گله‌های اجداد و مادر تخمگذار صنعتی و در مراحل بعدی تعیین فراوانی سروتیپ‌های موجود و تعیین میزان شیوع آلودگی به این بیماری برحسب نژاد، سن و فصول مختلف سال ذکر کرد.

بیشتر بدانیم:

مرغ‌های خام آلوده به باکتریهای خطرناک هستند

به گفته وی، این بیماری به علت انتقال از طریق مصرف گوشت و تخم‌مرغ آلوده طیور، یکی از شایع‌ترین عوامل مسمومیت‌های غذایی به شمار می‌رود.

وی افزود: بیماری سالمونلوز در طیور علاوه بر انتقال افقی، به صورت عمودی نیز باعث آلودگی تخم‌مرغ‌های نطفه دار و نهایتاً جنین جوجه می‌شود که به دلیل مزمن بودن بیماری می‌تواند منجر به خسارات اقتصادی در طول دوره پرورش و حتی تولید شود.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی