ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2622
بازدید: 467
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۱۳ ساعت: 10:25:09 AM

آشنایی با پرورش ونگهداری خوکچه هندی

خوکچه هندی از خانواده جوندگان خونگرم می‌باشد. دارای پاهای کوتاه، گردن کوتاه و سر بزرگ و بدون دم می‌باشد. به طور کل نیمی از پستانداران کره زمین را جوندگان تشکیل می‌دهند.

آشنایی با پرورش ونگهداری گينه پيک

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ خوکچه هندی از خانواده جوندگان خونگرم می‌باشد. دارای پاهای کوتاه، گردن کوتاه و سر بزرگ و بدون دم می‌باشد. به طور کل نیمی از پستانداران کره زمین را جوندگان تشکیل می‌دهند.

دارای خلق وخویی سرگرم‌کننده و آرام است. خوکچه هندی به علت رفتار آرام و مطیع، عادت‌های تمیز، عدم گاز گرفتن و چنگ انداختن به یک حیوان خانگی معروف تبدیل شده است. معمولاً اگر از کودکی آنها را دست‌آموز کنید در بزرگسالی از بغل شدن نخواهند ترسید. معمولاً دو نر در کنار هم حالت تهاجمی پیدا می‌کنند. اگر خوکچه خود را تنها نگهداری می‌کنید قفس آن را در مکان شلوغی قرار دهید تا رفت و آمدها را ببیند و صداها را بشنود.

اندازه طول: حدود ۱۵-۳۰ س.م، ارتفاع: ۱۳ س.م، وزن:۸۰۰ گرم تا ۱ ک.گ.

محل نگهداری گینه پیگ

می‌توان آنها را در داخل قفس و یا آکواریوم نگهداری کرد. نباید میله‌های قفس ازهم آنقدر باز باشد که سر حیوان بین آنها گیر کند. باید کناره‌های قفس چند سانتی‌متر بالا بیاید تا خوکچه نتواند فضولاتش را به بیرون پرتاب کند. اگر از آکواریوم استفاده می‌کنید باید آن را همیشه تمیز کنید و ادرار حیوان را بشوئید تا بوی بد نگیرد. می‌توان بستر را با خورده کاغذ پوشانید، خاک اره به دلیل دخول در مجرای ادراری نرها پیشنهاد نمی‌شود.

باید محل نگهداری خوکچه را به صورت هفتگی تمیز نمود، ادرار را شست و جای مانده ادارا آن را با سرکه و یا سایر مواد شوینده غیرسمی تمیز نمود.

قفس خوکچه هندی

آراستن خوکچه هندی

باید ناخن‌ها را کوتاه نگه داشت در غیراین‌صورت بلند شده و به صورت برعکس به داخل گوشت حیوان می‌رود. خوکچه‌های مو کوتاه و متوسط نیاز چندانی به آراستن ندارند اما نوع مو بلند نیاز به برس کشیدن منظم دارد تا موهای بلندش به صورت گره خورده در نیاید. خوکچه مو بلند به طور طبیعی در حیات وحش وجود ندارد. موهای خوکچه‌های پرورشی مو بلند همانند موی انسان بلند و بلندتر می‌شود و دارای طول مشخصی نمی‌باشد. به شست وشو نیاز ندارد مگر مواردی که بسیار کثیف است و یا اسهال گرفته، زیرا شست وشو باعث ازبین رفتن چربی طبیعی پوست می‌شود. خوکچه‌ها معمولاً به تمیز کردن خود و اطرافشان (حتی پا و دست انسان‌ها) علاقه دارند.

بیشتر بدانیم:

مراقبت از دندان در جوندگان

آموزش نگهداری از همستر

تغذیه خوکچه هندی

تقریباً به خوردن انواع میوه‌ها و سبزیجات علاقه دارد. خوکچه‌ها نمی‌توانند ویتامین ث خود را بسازند بنابراین باید در تغذیه آنها از میوه‌های سرشار از ویتامین ث و یا مولتی ویتامین استفاده نمود. باید همه غذاها را قبل از سرو کردن به خوبی شست. دقت کنید تا خوکچه شما اضافه وزن پیدا نکند. باید همیشه آب تازه در اختیارش قرار دهید. دندان‌های جلویی خوکچه همیشه در حال رشد است و اگر شی‌ای در اختیارش برای جویدن قرار ندهید از حد طبیعی بلندتر شده و باعث ایجاد مشکل در خوردن می‌شود.

فعالیت بدنی خوکچه

به بیرون آمدن و آزاد بودن علاقه زیادی دارد. هنگامی‌که آن را آزاد می‌کنید زیر نظرش داشته باشید تا مانع از گم شدن حیوان و یا جویدن اشیاء قیمتی، گیاهان و سیم برق شوید.

طول عمر حدود ۴-۸ سال. برخی تا ۱۰ سال نیز عمر می‌کنند.

مشکلات سلامتی گينه پيک

اسهال به دلیل چرک و باکتری‌ها و غذاهای فاقد ارزش. گرمازدگی، چرک تنفسی که غالباً منجر به مرگ حیوان می‌شود. بیماری‌های پوستی، کمبود ویتامین ث و سرطان دندان قابل ذکر می‌باشد.

بارداری و زایمان خوکچه‌ها در فصول گرم سال اتفاق می‌افتد. دوران حاملگی ۹ هفته می‌باشد که در مقایسه با سایر جوندگان زیاد است. بر خلاف موش‌ها نوزادان خوکچه با مو به دنیا می‌آیند و ۲-۳ روز بعد از به دنیا آمدن شروع به خوردن غذا می‌نمایند. حدود ۲-۳ هفته شیر می‌خورند. تعداد بچه‌ها ۱-۴ عدد می‌باشد. سن بلوغ در خوکچه ۶۰-۷۰ روز است.

منشأ موطن اصلی آنها جنوب آمریکا می‌باشد. در آنجا خوکچه را Cavies می‌نامند. خوکچه‌ها ۲۰۰۰سال قبل از میلاد دست‌آموز گشتند و حدود سال ۱۵۰۰ به اروپا وارد شدند. از خوکچه بعنوان یک منبع غذایی استفاده می‌شده است و حتی امروزه در آمریکا بعنوان منبع پروتئین اقدام به خوردن این حیوان می‌نمایند. هنوز هم در آمریکا برخی از آنها به صورت وحشی در گروه‌های ۵-۱۰ تایی زندگی می‌کنند. نوزاد این حیوان می‌تواند بدود وقتی فقط ۳ ساعت عمر دارد. بعضی از خوکچه‌های وحشی طولی معادل ۱ متر دارند. امروزه از آنها بیشتر در آزمایشات علمی استفاده می‌شود.

منبع: سایت دامپزشکان


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی