سگ نژاد نرویجین الکهاند

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ الکهاند نروژی (Norwegian Elkhound) سگی است دلیر با جثه‌ای متوسط، از سگ‌های گونه اشپیتز. سگی است قوی هیکل به شکل چهار گوش که دارای استقامت زیادی می‌باشد و می‌تواند چندین روز تمام وقت به شکار بپردازد.

دارای پوشش دو لایه به رنگ خاکستری و خاکستری کم‌رنگ در زیر می‌باشد. پوزه، گوش‌ها و نوک دم مشکی رنگ می‌باشند. دارای سری پهن و سه گوش است. آرواره‌های او بسیار قوی هستند. چشم‌ها قهوه‌ای تیره، دوستانه و باهوش می‌باشند. دم در پشت حیوان پیچ‌خورده است. بدن نسبتاً کوتاهی دارد. دارای سینه عمیق و نسبتاً پهنی است. دست‌های جلویی صاف و موازی یکدیگر هستند. دارای پنجه‌ای کوچک و کلفت می‌باشد. الکهاند مشکی نیز وجود دارد که بعنوان نژاد دیگری شناخته شده است. اما فقط مطالب کمی راجع به این نژاد در بیرون از اقامتگاهش، نروژ آشکار شده است.

خلق و خوی سگ الکهاند نروژی

خلق و خوی سگ الکهاند نروژی

الکهاند نروژی نترس است و رفتار دوستانه‌ای دارد. اما برخی از آنها ممکن است تا حدی با غریبه‌ها محتاط باشند. او با خانواده و دوستانی که می‌شناسد با اشتیاق رفتار می‌کند. آنها همراهانی قابل اطمینان، پر انرژی و با کودکان گوش به زنگ هستند و می‌توانند سگ‌های نگهبان معقولی باشند.

آنها تمیز و مطیع، خونگرم و باوفا، سرگرم‌کننده و حساس هستند. مانند سایر نژاد سگ‌های شمالی الکهاند نروژی مستقل است. او ممکن است تاحدی به طور پایدار به آموزش فرمانبرداری کردن احتیاج داشته باشد. بسیار مهم می‌باشد که با این سگ سفت و سخت رفتار شود اما به او مهربانی و عاطفه هم نشان دهید. باید با توله‌های این نژاد سفت و سخت با تربیت کردن ملایم رفتار کرد. با لطافت کافی این نژاد را تربیت کنید. شما با تنبیه کردن نامنسفانه می‌توانید او را برای مدت زمان طولانی ناراحت کنید.

آنها برای نگه داشتن شکار پرورش داده شده‌اند. آنقدر پارس می‌کند تا شکارچی برسد. برخی از الکهاندهای نروژی به میزان بسیار زیادی پارس می‌کنند. آنها همچنین علاقه به پرسه زدن دارند. بهترین راه برای بستن سگ‌های سورتمه، گذاشتن آنها بصورت جفت (یک نر، یک ماده) است. اگر هر دو با هم افسار شده باشند، سگ نر گرایش بیشتری به جنگیدن پیدا می‌کند. همچنین آنها ممکن است که با هم جنس خود در یک خانه پرخاشگری کنند. در برخی از منابع آمده است که الکهاند نروژی معمولاً با سایر حیوانات رابطه خوبی دارد اما برخی دیگر می‌گویند که آنها غیرقابل اطمینان هستند و باید محتاط بود.

وزن و ارتفاع

زن در نرها: (27-23) ک.گ ، در ماده‌ها: (25-18) ک.گ

ارتفاع در نرها: (53-48) ک.گ ، در ماده‌ها: (51-46) س.م

شرایط نگهداری نژاد نروجین الکهاند

مشکلات سلامتی

رشد غیرعادی کفل، اماس پوست. از دادن غذای زیاد به این نژاد خودداری کنید، زیرا گرایش زیادی در فربه شدن دارند.

شرایط نگهداری نژاد نروجین الکهاند

الکهاند نروژی برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد به شرطی که به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته باشد. بطور مساعد در خانه فعال است و یک محوطه آزاد بزرگ برای او عالی می‌باشد. الکهاندها آب و هوای خنک را ترجیح می‌دهند.

فعالیت بدنی

الکهاند نروژی سگی است بسیار پرانرژی. حداقل یک ساعت در روز احتیاج به فعالیت بدنی دارد. او علاقه زیادی به دویدن درکنار دوچرخه شما دارد اما به یاد داشته باشید که این نژاد به پرسه زدن علاقه دارد. اگر به مشامش بوی قابل توجهی بخورد ممکن است به شما، درحالی که دارید او را صدا می زنید بی‌توجهی کند.

طول عمر

حدود 15-12 سال.

شرایط نگهداری نژاد الکهاند نروژی

آراستن

آراستن پوشش زمخت، سخت و ضد آب او آسان می‌باشد. او باید مرتباً برس کشیده شود. احتیاج به مراقبت بیشتری در فصول ریزش مو دارد. وقتی سگ ریزش مو دارد موهای مرده تبدیل به موهای جدید می‌شوند. موهای مرده باید با پرزگیر، برس یا شانه چوبی که دارای دو ردیف، دندانه‌های آهنی است از روی بدن سگ گرفته شوند.

فقط در مواقع ضروری حمام شود زیرا باعث می‌شود چربی طبیعی پوست آنها ازبین برود، درست مانند دیگر سگ‌های شمالی. موی بدن آنها مانند دیگر سگ‌ها بو نمی‌دهد. پوشش آنها در مقابل آب و خاک مقاوم است. در فصل‌های ریزش مو این نژاد ریزش موی زیادی دارد.

تاریخچه سگ نروجین الکهاند

الکهاند نروژی یکی از نژادهای باستانی می‌باشد که قدمت او به هزاران سال می‌رسد. این نژاد از زمانی که انسان‌ها با سنگ‌انداز شکار می‌کردند کنار آنها بوده است. اسکلتی شبیه به الکهاند نروژی امروزی متعلق به 4000 تا 5000 سال قبل از میلاد مسیح یافت شده است. در تاریخ آمده است از این نژاد در اسکاندیناوی بعنوان شکارچی گوزن شمالی در مسابقات بزرگ استفاده می‌شده است.

این سگ می‌تواند بوی شکار را از کیلومترها دورتر تشخیص دهد. او شکار را پیدا کرده و با پارس کردن جلب توجه شکارچی را به شکار جلب می‌کند، سپس تا زمانی که شکارچی برای کشتن شکار بیاید او را نگه می‌دارد. قرن‌ها است که الکهاند با موفقیت به شکار گربه وحشی (lynx)، شیر کوهی، خرس، گرگ، گوزن شمالی و حتی خرگوش پرداخته است. او همچنین سگ سورتمه خوبی است. در سال 1923 کلاب الکهاند ساخته شد و این نژاد به رسمیت توسط British Kennel Club شناخته شد. انجمن الکهاند نروژی در آمریکا توسط AKC در سال 1930 شناخته شد. برخی از استعدادهای الکهاند عبارتند از: شکار، ردیابی، تشکیل گروه‌های بزرگ، نگهبانی، دیدبانی، سورتمه راندن و چالاکی.

گروه

سگ‌های شمالی. سگ‌های شکاری.

تاریخچه نژاد الکهاند نروژی

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا