ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2515
بازدید: 53081
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۶/۳ ساعت: 10:09:46 AM

مدفوع خواری در عروس هلندی و طوطی

ممکن است تابحال با این صحنه مواجه شده باشید که طوطی شما مخصوصاً عروس هلندی مدفوع خود را می‌خورد و این سوال در ذهن شما ایجاد شود که دلیل این رفتار چیست و برای جلوگیری از آن چه کاری باید انجام داد؟

مدفوع خواری در عروس هلندی و طوطی

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ ممکن است تابحال با این صحنه مواجه شده باشید که طوطی شما مخصوصاً عروس هلندی مدفوع خود را می‌خورد و این سوال در ذهن شما ایجاد شود که دلیل این رفتار چیست و برای جلوگیری از آن چه کاری باید انجام داد؟

مدفوع خواری (Coprophagous) رفتاری است که به موجب آن طوطی از مواد دفع شده خود یا سایر پرندگان تغذیه می‌کند. این رفتار در تمام گونه‌های جانوران غیرمعمول نیست و معمولاً به علت نوع رژیم غذایی و مسایل رفتاری اتفاق می‌افتد. برای مثال، خوردن مدفوع در خرگوش، یک فرآیند طبیعی است و در واقع مواد مغذی خاصی را برای خرگوش فراهم می‌کند. اما پرندگان، به ندرت مدفوع خود را می‌خورند و این رفتار در آنها، رفتاری غیرطبیعی به شمار می‌رود. مدفوع خواری بیشتر در طوطی‌های ماده که اغلب طوطی‌های کوچکتر، مانند باجریگار و عروس هلندی هستند اتفاق می‌افتد و احتمالاً دلیل آن سوء تغذیه وکمبود تغذیه‌ای (فقدان مواد مغذی و یا فقط نبود مواد غذایی خاص) می‌باشد.

پژوهش‌های کمی که در این‌باره انجام شده است نشان می‌دهد چند دلیل ممکن است باعث مدفوع خواری در طوطی، مخصوصا عروس هلندی شود:

1. واضح‌ترین دلیل این است که آنها فقط به دنبال پیدا کردن مواد غذایی هستند، در اکثر پرندگان (نه فقط کاکاتیل) طبیعی است که در محیط اطراف خود به جستجوی غذا بپردازند و ممکن است از روی کنجکاوی با مدفوع خود بازی کرده و گاهی اوقات آن را بخورند. در حیات وحش، پرندگان به فضای خیلی زیادی دسترسی دارند، از این‌رو برای جستجوی غذا، به ندرت با مدفوع مواجه می‌شوند بنابراین مدفوع خواری در حیات وحش رخ نمی‌دهد.

2. یکی دیگر از دلایل، ممکن است این باشد که طوطی خسته شده است و اینکار به نوعی یک فعالیت برای آنها محسوب می‌شود. این اتفاق اغلب برای طوطی‌هایی رخ می‌دهد که در اسارت هستند و فقط در یک قفس نگهداری می‌شوند، در نتیجه بر روی زمین زیستگاه خود به دنبال غذا می‌گردند، اگر این رفتار ناشی از خستگی باشد، در نهایت ممکن است به عنوان یک عادت بد ادامه پیدا کند. به نظر می‌رسد که این مشکل مربوط به طوطی‌هایی است که در اسارت هستند.

3. دلیل نگران‌کننده این است که عروس هلندی ممکن است از نوعی کمبود بیوشیمیایی رنج ببرد و یا کمبودی داشته باشد که تلاش کند این کمبود را با خوردن مدفوع جبران کند یعنی تغذیه آنها فاقد برخی مواد معدنی و یا ویتامین‌ها است که فضولات، هنوز حاوی بعضی از این مواد هستند. عروس هلندی تنها گونه‌ای از طوطی‌سانان است که به علت کمبود مواد مغذی، مدفوع خود را می‌خورد. مدفوع عروس هلندی حاوی ویتامین B، ویتامین C، کولین و اسیدهای آمینه است. فقدان هریک از این‌ها می‌تواند به مدفوع خواری عروس هلندی منجر شود.

4. طوطی‌ها و مخصوصاً عروس هلندی مستعد ابتلا به انگل‌های مختلف هستند و متاسفانه گاهی تشخیص سخت خواهد بود. حتی اگر شما در اشکال مختلف در حال ارائه مکمل به طوطی هستید این انگل‌ها می‌توانند باعث کمبود مواد معدنی و ویتامین‌های خاص شده و مانع از جذب آنها شوند در نتیجه طوطی مایل است که بار دیگر آنها را به دستگاه گوارش خود برگرداند. انگل‌های داخلی، مانند انگل تک یاخته‌ای ژیاردیا، یا انگل هگزامیتا (Hexamita)، می‌تواند باعث از دست دادن عناصر غذایی کم مصرف (یا ریز مغذی) شود.

کرم‌ها، از جمله آسکاریس (کرم‌های گرد) و کاپیلاریا (capillaria) نیز ممکن است مواد مغذی را از دستگاه گوارش طوطی دریافت کنند. تشخیص وجود این موجودات در طوطی با توجه به سرعت عبور آنها از دستگاه گوارش می‌تواند مشکل باشد، بنابراین اگر این موجودات باعث کمبودهای تغذیه‌ای در طوطی شده باشند ممکن است به آزمایش‌های بیشتری نیاز باشد.

5. استرس ، تغییرات در محیط و یا رژیم غذایی، و پرریزی (تو لک رفتن) نیز برخی از دلایل مدفوع خواری در عروس هلندی هستند. استرس‌هایی نظیر فروش و ورود به یک خانه جدید می‌تواند باعث دفع مقادیر بیشتری از ویتامین‌های محلول در آب و برخی از مواد مغذی شود. این گروه از مواد مغذی شامل ویتامین B، کولین، و ویتامین C می‌باشد. با وجود اینکه رژیم غذایی طوطی حاوی این مواد است اما در شرایط استرس‌زا، بدن مقدار بیشتری از این مواد را دفع می‌کند و کاکاتیل برای جبران این کمبود، به مدفوع خواری روی خواهد آورد. چون بدن این مواد را تولید و حفظ نمی‌کند، مدفوع خواری در عروس هلندی راهی برای بازیافت این مواد است. 

بیشتر بدانیم:

نکاتی درمورد آموزش کوکاتیل‌ها (عروس هلندی)

پاسخ 10 سوال متداول درباره کوکاتیل‌ها (عروس هلندی)

چگونه کوکاتیل (عروس هلندی) شاد و سلامتی داشته باشیم؟

خطرات مدفوع خواری در عروس هلندی:

این سوال در ذهن صاحبان طوطی ایجاد می‌شود که آیا بر اثر خوردن مدفوع، امکان مرگ طوطی وجود دارد؟ کوتاه‌ترین جواب این است: خیر. تا زمانی که از نداشتن انگل مطمئن هستید این رفتار مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما اگر این رفتار به طور روزانه انجام شود، طبیعی نیست و تحقیقات نشان داده است که آنها می‌توانند با خوردن مدفوع به عفونت‌های باکتریایی دچار شوند که می‌تواند به عوارض بیشتری منجر شود. برخی از انگل‌ها و باکتری‌های داخلی خاص می‌توانند باعث مرگ طوطی شوند.

راه حل جلوگیری از مدفوع خواری در طوطی:

اگر عروس هلندی خود را در حال خوردن مدفوع دیده‌اید و به نظر می‌رسد که هیچ مشکلی ندارد، ساده از این اتفاق نگذرید چراکه این رفتار ممکن است ناشی از مشکلات داخلی و نشان‌دهنده فقر غذایی در پرنده باشد.

* بهترین راه حل این است که ابتدا به یک دامپزشک متخصص پرندگان مراجعه کنید. تا خون و مدفوع مورد بررسی قرار گیرد. همچنین یک بررسی کلی از وضعیت پرنده انجام شود. دامپزشک متخصص علاوه بر معاینه کامل فیزیکی، آزمایش خون و آزمایش انگل مدفوع، باید رژیم غذایی طوطی را به منظور تعیین کمبود تغذیه‌ای ارزیابی کند. آزمایش‌های بسیار کمی برای تعیین کمبود‌های غذایی در طوطی‌ها وجود دارد بنابراین، ارزیابی سوابق طوطی و رژیم غذایی او، اطلاعات بهتری در اختیار دامپزشک قرار خواهد داد. معاینه فیزیکی نیز ممکن است شواهدی از کمبود‌های تغذیه‌ای را نشان دهد. پس رفتار عمومی طوطی خود را زیر نظر داشته باشید و هرگونه رفتار شک برانگیز را به دامپزشک متخصص گزارش دهید.

*مواد غذایی تازه و حاوی مواد مغذی به رژیم غذایی طوطی خود اضافه کنید.

*برای جلوگیری از دسترسی طوطی به مدفوع، اولین کاری که شما باید انجام دهید این است قفس را به طور روزانه تمیز کرده و از نبود مدفوع خشک شده بر روی چوب نشیمن یا میله‌های قفس اطمینان حاصل کنید.

*یک سطح میله‌ای در پایین قفس قرار دهید تا پرنده به آسانی به مدفوع خود دسترسی نداشته باشد.

ممکن است جلوگیری کامل از تماس طوطی با مدفوع غیرممکن باشد، اما می‌توان آن را به حداقل رساند و این رفتار خیلی خطرناک نیست جز در مواردی که طوطی و مخصوصاً کاکاتیل از انگل‌های روده‌ای و یا برخی عفونت‌ها رنج می‌برد (که دامپزشک می‌تواند تشخیص دهد.)

ترجمه: سپیده 

منبع:  parsipet.ir


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:4
انتشار یافته:22
مجتبی جهان تیغ
۱۴۰۰ شنبه ۱۹ تير 7:34:10 AM
سلام ممنون از راهنمایی هاتون در زمینه نگهداری عروس هلندی میخواستم بدونم چرا عروس هلندیه من در حین بازی سرش را می‌چرخاند آیا چرخاندن سر نشانه ای از بیماری میباشد یا خیر؟
حسن رحمانی
۱۴۰۰ جمعه ۲۴ ارديبهشت 2:03:59 PM
سلام دوستانی که پرنده دارند سرکه سیب طبیعی گیر بیارین از عطاری ها موقعی که مشاهده خواب الودگی یا بیحالی در پرنده ها دیدین دوقطره سرکه سیب در اب پرنده (اب خوری ) بچکانید سرلاکی ها یک هطره داخل سرلاک پرنده دیگر عفونت نمیگیرد من روی شش پرنده تست کردم بیشتر از دوقطره ندهید نهایت دوقطره
امید
۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۶ ارديبهشت 2:39:20 PM
سلام خسته نباشید یک سوال غذا سوپر استار زیر دستا پا جوجه مرغ ها ریخته و مدفوع کردن مخلوط بشه اگر بذارم آفتاب و سرند کنم بعد هم بدهم بخورند مشکلی نداره مریض نمیشوند؟
الهام
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲ ارديبهشت 4:37:45 PM
طوطی ملنگویی خریداری کردم تقریبا ۵ روزه اویل خیلی خوب غذا میخورد و مدفوعشم خوب بود خیلی مراقبش بودم تا ظرفاشم استریلیزه می کردم و .... امروز متوجه شدم هم مدفوعش رو میخوره هم قسمت شکمیش متورم شده (نزدیک مخرجش) و دیگه غذا نمیخوره چیکارش کنم تورو خدا کمکم کنید درضمن میترسم بهش دارویی بدم چون خیلی کوچیکه و پر هاش به طور کامل در نیومده(ملنگوی سرلاکی هستش) میترسم داروهایی که میدم خیلی قوی باشه و ... و از روزی که گرفتمش خیلی خوابالو بود همش می خوابید این طبیعیه؟؟
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱ بهمن 1:55:47 AM
سلام وقتتون بخیر ما یک عروسی هلندي داریم که هر وقت مدفوع میکنم بعدش می خورد من خیلی برای این مسعله نگران هستم می شه راهنمایی کنید 💥🌹🌷🌷
سجاد
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۹ دي 7:23:46 PM
سلام من یه طوطی کتوله ماده دارم که بیشتر وقت ها کف زمین مدفوع میخوره البته
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۱ دي 10:02:00 PM
برای ملنگو هم بگین
(=^・ω・^=)
۱۳۹۹ شنبه ۱۲ مهر 8:01:36 PM
ما چهار تا عروس هلندی داریم مامان و بابا و دو بچه که مامان باباشون اشتی نیستن بچه هاشون اشتین ولی روی قفس نوک میزنن لطفا بگین چیکار کنم
طهورا
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ شهريور 3:47:29 PM
سلام میخواستم بدونم که عروس هلندی ها کی میتونن بدون مادرشون دان بخورن الان یه عروس هلندی میخوان بدن به من ولی من دوست دارم بدونم که کی میتونن به من بدنش کی مستقل میشه لطفا زودترجواب بدین ممنون میشم
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد 6:33:45 AM
سلام و عرض ادب ببخشید من دوتا لوتینو جفت دارم همش مدفوع میخورن حتی قفس رو طور زدن مدفوع ها زیر سورن ولی تو لونه باز مدفوع میکنه میخوره غذاسون ..کلم .انکور.ازن .گندم نرم.گیلاس.خیار.
علی
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۶ اسفند 9:44:34 AM
۳ ماه عمرش بشه خوبه
آرین حاتمی
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير 6:23:17 PM
سلام من یه عروس گل باقالی دارم که حدودا سی روزه هستش و هنوز دون خور نشده از جایی شنیدم که از یه ماهگی به بعد میتونم غذا های نرم در اختیارش بزارم. این خبر تا چه حد درسته و اینکه از چند روزگی به بعد میتونم دونه در اختیار عروس هلندی و بزارم؟ خواهش میکنم کمک کنید. مررررسی !
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۸ ارديبهشت 8:26:47 PM
سلام من يك عروس هلندي وايت فس دارم أما نميدونم نر يا مادست لطفا بگيد
امیر
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۱ فروردين 4:18:07 PM
سلام عروس هلندی من تادیروزغروب خیلی حالش خوب بود جیغ میکشیداما ازدیشب یهوحالش بدشدهی سرشوتکون میداد بعد۱ساعت کلادرحال مردن بودن ازش ناامیدشدم گذاشتم توقفس ک مردنشونبینم صبخ دیدم بهترشده میایسته روپاهاش ولی اصلامیل ب غذانداره بزورتودهنش سرلاک میریزم همشم دماغش صدامیده وعطسه میکنه واینکه همش چرت میزنه اماازدیشب بهتره ممنون میشم کمک کنین
طهورا فتحی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ شهريور 3:44:17 PM
شاید سرما خورده و رفته تو لک از نظر من ببر دامپزشکی
آنا هیتا
۱۳۹۹ جمعه ۲۸ آذر 4:58:50 PM
ممکنه معدش عفونت داشباشه
کاربر قدیمی
۱۳۹۹ دوشنبه ۸ دي 10:31:19 PM
سلام خدمت شما اقا امیر این علائمی که میگید عروستون داره صد درصد سرما خوردگی هست چون علائم سرماخوردگی عبارتند از خش خش در تنفس و صدا دادن چرت زدن اب ریزش بینی گنده شدن چشم ها که اگه عروس سرما خورده باشه ممکنه به اسهال هم دچار بشه برای درمان سرما خوردگی توی خونه به هیچ عنوان بهش دست نزنین و از قفس بیرون نیاریدش دمای اتاقی که پرنده توش هست رو بالا ببرید نگذارید طوطی تون مایعات سرد بخوره یک قطره روغن زیتون یا کرچک رو یا درون ابش بریزید یا با سورنگ بهش بدید( پیشنهاد میکنم در اب پرنده نریزید چون اثر دارو کم میشه) و بعد از این که بهش روغن دادید بیسکوییت ساده رو پودر کنید و بهش بدید اگر نخورد دونش رو بردارید و جایگزینش بیسکوییت بگذارید تا کمی گسنه بشه و بخوره بعد که کمی خورد دوباره دانه در دسترس پرنده بگذارید و این کار رو ادامه بدید تا سه روز اگر این کار هارو انجام دادید و خوب نشد سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.
ناشناس
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۹ آذر 1:44:45 AM
سلام من یک عروس هلندی نردارم ویک عروس ماده بااینکه عروس ماده آماده جفتگیری است اما عروس نرتحویل نمیگیره چکارکنم ممنونم
رضا جواهریان
۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ فروردين 12:28:37 AM
با سلام و عرض ادب خدمت کارشناس محترم.وتبریک سال نو.میبخشید بنده یک جفت عروس آلبینو صددرصد مولد یعنی از یکی از آشناها خریداری کردم و جوجه دادن سری قبلشو دیده بودم.وبعد که با خودم آوردم خانه و تو قفس کردم و جا تخمی گذاشتم چند روز اول همه چی عالی بود ومرتب میرفتن تو لونه و چندین بار جفت گیری شونو با چشم دیدم اما یکباره ماده کتش آویزون شد و مدفوعش شل شد و کمرش باد کرد و کسل شد ولی غذا هنوزم خیلی میخوره.خلاصه بعد از یکماه هنوز تخم نکرده ولی با همین حالش بازم با نره جفت میخوره.لطفا بفرمایید که چه باید بکنم.کلی هزینه کردم ولی متاسفانه خیلی ناراحتم.سپاسگذارم از همه شما بزرگواران.
امیر
۱۳۹۷ يکشنبه ۹ دي 11:04:49 AM
سلام و ممنون از اطلاعات دقیقتر من یه هفته هست که 3 تا جوجه عروس دوماهه گرفتم و مشاهده کردم که مدفوع خوشک شدشو میخوره الان قفسو جوری کردم که نتونن بخورند الان سوال من اینه که کی میتونم قفسو به حالت اول برگردونم تغذیشونم :کاهو،کتان،تخمه،سبزی،داری،تخم مرغ،میوه است ممنونم از توضیحاتتون
علی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ خرداد 4:08:38 PM
کاهو نباید بخورن داداش
ناشناس
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد 6:37:21 AM
کاهو خوبه بده منن میدم ولی خیلی ریز گندم تو آب بزار نرم که شد بهشون بده قوی میکنه دیگه دور ازجون بیمار بشن قوی هستن منم میدم

عناوین اصلی