ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2404
بازدید: 3215
تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱/۲۱ ساعت: 11:36:51 AM

نسل کشی ماهی سفید دریای خزر

جلوگیری از تخم‌ریزی ماهیان ماده در رودخانه‌ها توسط صیادین با نصب تور در مسیر آنها، باعث نسل کشی ماهی سفید دریای خزر شده است. این یک هشدار جدی است!

نسل کشی ماهی سفید دریای خزر

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew)؛ همه ساله از اوایل اسفندماه تا اواخر فروردین، ماهیان سفید ماده برای تخم‌ریزی از دریا خارج شده و وارد رودخانه‌ها می‌شوند. ماهی سفید ماده پس از ورود به رودخانه و تخم‌ریزی در لابه‌لای سنگ‌های رودخانه مجدداً به دریا بازمی‌گردد و بچه ماهی‌ها نیز پس از بیرون آمدن از تخم‌ها مسیر رودخانه را در پیش گرفته و وارد دریا می‌شوند.

طی چند سال اخیر درست در همین بازه زمانی گروهی از صیادان غیرمجاز با نصب تور در دهانه رودخانه‌ها ماهیان سفید ماده را که قصد وارد شدن به رودخانه را دارند صید می‌کنند.

تورها در ردیف‌های متعدد و با ابعاد مختلف تعبیه می‌شوند. تعداد و شیوه نصب این تورها در زیر آب به نحوی است که هیچ ماهی سفیدی قادر به عبور از بین دام‌ها و ورود به رودخانه نخواهد بود.

صید ماهی سفید

تصویر: نصب دام با تراکم بسیار زیاد و ردیف‌های مختلف درون دریای خزر در دهانه رودخانه نکارود کاملاً مشخص است.

این تورها درست به مانند تور والیبال به پایه‌هایی متصل شده و در زیر آب تعبیه می‌شود. قسمت زیرین تور با جسم سنگین در زیر آب و قسمت بالایی دام با چوپ پنبه یا اجسام سبک در روی آب شناور می‌شود.

به جرات می‌توان گفت که سال گذشته به ندرت ماهی سفیدی موفق به عبور از تورها و تخم‌ریزی درون رودخانه‌ها شده است.

بیشتر بدانیم:

آشنایی با ماهی سفید دریای خزر

آشنایی با صید ماهی سفید

تکثیر مصنوعی ماهی سفید

این نسل کشی و جنایت بزرگ باعث شده است که تولیدمثل طبیعی ماهی سفید در دریای خزر دچار اختلال شده و به همین دلیل تعداد ماهی سفید طی سال‌های اخیر در این دریا به شدت کاهش یافته است.

صیادان شمالی نیز خود به کاهش شدید تعداد ماهیان سفید در دیای خزر واقف بوده و اذعان دارند که شمار ماهیان سفید خزر نسبت به سال‌های گذشته قابل مقایسه نیست.

این عمل غیرقانونی و غیر اخلاقی سود سرشاری برای صیادان متخلف به همراه داشته و بر اساس اطلاعات دریافتی سود حاصل تا حدود روزی سه الی چهار میلیون تومان در این بازه زمانی برای هر صیاد متغیر است.

صید غیرقانونی ماهی سفید

تصویر: نصب دام درون دریای خزر در نزدیکی ساحل گوهرباران در محل تلاقی نکارود و دریای خزر

متاسفانه برخورد قاطعی نیز با این گروه از متخلفین صورت نمی‌گیرد و به همین دلیل صیادان غیرمجاز به راحتی نسبت به ایجاد تاسیسات و استقرار ادوات خود در ساحل اقدام نموده و تورهای نصب شده در دهانه رودخانه‌ها به راحتی در سرتاسر نوار ساحلی مازندران قابل مشاهده است.

با توجه به اینکه مدیریت مسائل مرتبط با صید ماهیان در دریا در حوزه وظایف شیلات است نیروهای محیط زیست اجازه دخالت چندانی در این امر ندارند و این موضوع نیز به بزرگ شدن ابعاد این فاجعه دامن زده است.

باتوجه به افزایش بیش از حد تقاضا برای خرید ماهی سفید در فصل بهار به دلیل سنت‌های رایج و همچنین سفر تعداد زیادی از مردم کشور به خطه شمال، ضروری است مسافران و هموطنان حتی‌المقدور از خرید ماهی سفید دریایی به خصوص نوع ماده در این فصل خودداری کنند تا با کاهش تقاضا برای خرید ماهی سفید ماده، صید و یا به عبارتی نسل کشی این ماهی ارزشمند به روش فوق کاهش یابد.

این هشداری کاملاً جدی است و مسئولان باید بدانند که با ادامه روند فعلی و عدم امکان تخم‌ریزی ماهی سفید، بطور حتم نسل ماهی سفید به عنوان شاخص‌ترین ماهی دریای خزر به مانند ماهی آزاد در این دریا منقرض شده و یا به تعداد بسیار اندکی کاهش خواهد یافت.


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی