ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 2140
بازدید: 4605
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۹ ساعت: 12:57:32 PM

سگ دالمیشن (Dalmatian)

بدن سگ دالمیشن (Dalmatian) به طرز ویژه‌ای خالدار است. باوقار، قوی، عضلانی، فعال و از لحاظ رفتاری بدون خجالت و هوشیار است. تحمل بدنی او زیاد است و دارای سرعت قابل توجهی می‌باشد.

سگ دالمیشن

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ بدن سگ دالمیشن (Dalmatian) به طرز ویژه‌ای خالدار است. باوقار، قوی، عضلانی، فعال و از لحاظ رفتاری بدون خجالت و هوشیار است. تحمل بدنی او زیاد است و دارای سرعت قابل توجهی می‌باشد. دارای طول مناسب و فاقد پوست شل است. بالای جمجمه پهن است و دارای یک شیار کم‌عمق می‌باشد. دم در امتداد خط پشت قرار دارد و نباید خیلی پایین قرار گیرد و حات فر خورده ندارد. موها کوتاه، متراکم و نرم است. رنگ آن سفید است و لکه‌های بدن سیاه یا جگری رنگ هستند. معمولاً لکه‌های موجود بر سر، پاها و دم کوچک‌تر از لکه‌های بدن می‌باشند.

خلق و خوی سگ دالمیشن

دالمیشن برای شکار و دویدن در کنار اسب سواران پرورش یافته است. بازیگوش، شاد و بسیار باوقار می‌باشد و به همراهی و دوستی با انسانها نیاز دارد. عدم فعالیت بدنی کافی در روز او را به یک حیوان عصبی، کلافه و ناراحت تبدیل می‌کند. علاقه دارد تا تمامی اوقات را در کنار صاحبش بگذراند و به همین سبب برای نگهداری در حیاط و بصورت تنها مناسب نمی‌باشد. حافظه بسیار قوی دارد و خاطراتش را تا سالهای زیادی به یاد می‌آورد. به دویدن و بازی کردن علاقه زیادی دارد. معمولاً باسایر حیوانات به خوبی کنار می‌آید اما گاهی اوقات نسبت به سایر سگ‌ها و همچنین نرها نسبت به یکدیگر حالت تهاجمی دارند. می‌توان آنها را بعنوان سگ نگهبان تربیت کرد. دیده‌بان خوبی می‌باشد. تعداد توله‌ها در این نژاد زیاد است و گاهی به پانزده عدد نیز می‌رسد.

تولیدمثل سگ دالمیشن

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (25) ک.گ، در ماده‌ها: (25) ک.گ

ارتفاع در نرها: (50-60) س.م، در ماده‌ها: (50-55) س.م

مشکلات سلامتی

ناشنوایی در 10-12درصد از توله‌ها وجود دارد و باید قبل از خرید به این نکته توجه کرد که بهترین سن برای آزمایش آن شش هفتگی می‌باشد. توله‌های ناشنوا معمولاً برای آموزش مشکل دارند و رفتاری عصبی و ترسو پیدا می‌کنند. بیماری سنگ کلیه و حساسیت پوستی نیز قابل ذکر می‌باشد. میزان اسید اوره (Uric Acid) در این نژاد بیش از سایر نژادها دیده می‌شود بنابراین بهتر است در تغذیه آنها از میزان پروتئین کمتری بهره گرفت.

نگهداری نژاد دالمیشن

شرایط نگهداری نژاد دالمیشن

برای نگهداری در آپاتمان پیشنهاد نمی‌شود مگر آنکه در روز به او اجازه دویدن و فعالیت بدنی کافی داده شود. در داخل خانه جنب و جوش زیادی دارد و یک حیاط متوسط محل مناسبی برایش می‌باشد. این نژاد نباید در فصل سرما خارج از خانه نگهداری شود.

فعالیت بدنی

این نژاد بسیار پر انرژی است و به فعالت بدنی زیاد نیاز دارد. دالمیشن عاشق دویدن است.

طول عمر

حدود 10-12 سال.

خلق و خوی سگ دالمیشن

آراستن

دالمیشن دوبار در سال ریزش موی فصلی دارد. این نژاد بسیار تمیز است و برس کشیدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود.

تاریخچه سگ نژاد دالمیشن

هیچ نژادی همچون دالمیشن سابقه قابل توجه ندارد. زمان ایجاد این نژاد آنچنان قدیمی است که محققین بر سر منشأ آن به توافق نرسیده‌اند. احتمالاً تعداد این سگ‌ها در کشور رومانی زیاد بوده است. عده‌ای از مؤلفین نیز اعتقاد دارند که این سگ مربوط به ناحیه دالماشیا واقع در غرب یوگسلاوی است. منابعی وجود دارد که نژاد دالمیشن از اواسط قرن 18 وجود داشته و هیچ شکی وجود ندارد که دودمان آن کاملاً باستانی است.

گروه

سگ‌های غیر ورزشی، سگ‌های آموخته با تفنگ.

سگ نژاد دالمیشن

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی