سگ چاینیز کرستد

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ چاینیز کرستد (Chinese Crested) نژادی عجیب و غریب و دارای دو نوع متفاوت است: یکی نوع بی‌مو آن می‌باشد که فقط در نواحی سر، پاها و دم مو دارد که آنرا Hairless می‌نامند و دیگری دارای پوشش بلند ونرمی است که به آن Powder Puff می‌گویند. هر دو نوع در رنگهای متنوع یافت می‌شوند. چشم‌های سیاه و گوشهای برافراشته دارند و معمولاً توله‌های دو نوع در هنگام تولد شبیه بهم هستند.

سگ چاینیز کرستد

خلق و خوی سگ چاینیز کرستد

هنوز هم در نژاد چاینیز کرستد، نوع بی‌موی آن کمیاب است. این سگ، شیرین، سرزنده، بازیگوش و بانمک می‌باشد. آنها عاشق بغل شدن و لبخند هستند. نسبت به کودکان با محبت‌اند اما باید به کودکان تذکر داد که در هنگام بازی با آنها خشن برخورد نکنند چرا که این نژاد به دلیل نداشتن مو می‌تواند آسیب‌پذیر باشد. آنها دوستان سرگرم‌کننده‌ای هستند. باهوش و حواس جمع. باید آنها را در تولگی اجتماعی کرد و به صداهای بلند عادت داد تا در بزرگسالی برایشان مشکلی به‌وجود نیاید. به راحتی با سایر حیوانات خو می‌گیرد، عادت به واق واق کردن ندارد و عاشق پریدن و کندن زمین است. خیلی به صاحب خود عادت می‌کند و خو می‌گیرد آنقدر که به سختی می‌تواند صاحب جدیدی را بپذیرد.

نژاد چاینیز کرستد

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (4-5) ک.گ ، در ماده‌ها: (4-5) ک.گ

ارتفاع در نرها: (30) س.م ، در ماده‌ها: (30) س

مشکلات سلامتی

پوست آنها نیاز به مراقبت ویژه دارد تا از مشکلات و حساسیت‌های پوستی در امان باشند. نباید در معرض نور مستقیم آفتاب برای مدت طولانی قرار گیرد. بسیاری از آنها نسبت به پشم و نایلون آلرژی دارند. دندانهای آنها باید مرتبا چک و تمیز شود. نوع بی‌موی آن حتی در سنین جوانی امکان از دست دادن دندانهایش را دارد. از دادن استخوان به آنها باید خودداری کرد چرا که دندانهای نامنظمی خصوصاً در نوع Hairless دارند. نوع Powder Puff دندانهای سالمی دارد که پرورش‌دهندگان سعی در رشد این خصوصیت و انتقال آن به نوع بی‌مو را دارند. از غذا دادن زیاد به آن خودداری کنید چرا که استعداد زیادی در فربه شدن دارد.

نگهداری سگ چاینیز کرستد

شرایط نگهداری نژاد چاینیز کرستد

سگ مناسبی برای نگهداری در آپارتمان است و نیازی به حیاط ندارد. در هوای سرد باید لباس گرم تن آن کرد.

فعالیت بدنی

برای آنها همان فعالیت‌های روزانه کافی می‌باشد و علاقه زیادی به پیاده‌روی دارند.

طول عمر

حدود 10-12 سال.

آراستن

چاینیز کرستد سگ بسیار تمیزی است و کمتر به کک وشپش آلوده می‌شود. نوع Powder Puff آن نیاز به مراقبت و شانه کردن روزانه دارد. بعد از استحمام نوع بی‌مو، بهتر است کمی روغن یا کرم به پوست آن بمالید تا از خشک شدن آن جلوگیری شود. به هر حال سگ مناسبی برای افرادی است که به موی حیوانات آلرژی دارند.

تاریخچه سگ نژاد چاینیز کرستد

موطن این نژاد آفریقا است جایی که آن را African Hairless Terrier می‌نامیدند. همچنین در آفریقا آنها را برای خوردن پرورش می‌دادند! بعدها این نژاد به دلیل استعداد زیادش در شکار موش توسط کشتی‌هایی که به آفریقا رفت و آمد می‌کردند به دیگر نقاط جهان برده شد و آنها اسم چاینیز کرستد را برای او انتخاب کردند که این اسم ماندگار شد. این نژاد اولین بار در سال 1885 در غرب ظهور کرد و بعدها در سال 1979 در آمریکا به ثبت رسید.

سگ چاینیز کرستد

گروه

سگ‌های عروسکی – سگ‌های جنوبی.

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا