شبه عسل

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از مهر، فرامرز حیدری درباره قیمت عسل طبیعی با بیان اینکه قیمت هرکیلوگرم عسل طبیعی با ۶ کوچ بیش از ۳۰ تا ۳۵هزار تومان برای تولیدکنندگان تمام می‌شود، ادامه داد: متاسفانه حجم عرضه عسل‌های تقلبی و دست‌ساز که بدون دخالت زنبور تولید می‌شوند در بازار زیاد است که ما باید این عسل‌ها را از چرخه بازار خارج کنیم.

وی ادامه داد: عسل‌هایی که قیمت آنها بین ۱۰ تا ۱۵‌هزار تومان است نمی‌توانند طبیعی باشند اینها شبه عسل و دست‌ساز هستند.

حیدری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برداشت عسل حدوداً از ۱۵ مرداد ماه در کشور آغاز شده است، اظهارداشت: شرایط تولید بسته به مناطق مختلف، متفاوت است.

پیش‌بینی افزایش تولید عسل در سال جاری

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود به طور کلی میزان تولید امسال نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کند، افزود: هنوز نمی‌توان آمار دقیقی را در این زمینه اشاره کرد اما در برخی استان‌ها مانند استان لرستان تولید در سال جاری بین ۱۰ تا ۱۵‌درصد افزایش دارد ضمن اینکه در استان‌های شمالی مانند مازندران نیز امسال وضعیت تولید مطلوب و با رشد همراه است.

نایب رئیس اتحادیه سراسری زنبورداران ایران اضافه کرد: سال گذشته به دلیل بروز پدیده ریزگردها ما شرایط خوبی از نظر تولید نداشتیم همچنین سال قبل سال کم بارشی هم بود اما امسال چند بارش خوب داشتیم.

بیشتر بدانیم:
بیماری واروآزیس در زنبورعسل
بیماری نوزما در زنبور عسل

حیدری گفت: به طور کلی بین زنبور و مرتع تعادل وجود ندارد و همچنین خشکسالی‌های پی در پی از جمله عوامل کاهش تولید هستند.

وی مشکلات پیش روی زنبورداران را مورد اشاره قرار داد و افزود: ما ماشین‌های مخصوص حمل زنبور نداریم که این یکی از اصلی‌ترین مشکلات حوزه است.

نایب رئیس اتحادیه سراسری زنبورداران کشور بیماری‌های زنبور عسل در کشور را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: پیشنهاد بنده این است که در برابر بیماری‌هایی مانند کنه واروآ و نوزوما؛ باید مبارزه همگانی صورت بگیرد یعنی در فصل شیوع بیماری به مدت یک هفته یا ۱۰ روز تمام زنبوداران کشور یا زنبوداران استان‌های همجوار به صورت مشترک علیه این بیماری اقدام به مبارزه کنند؛ بدین ترتیب شاید بتوانیم جواب خوبی بگیریم.


برچسب ها: