طب سوزنی در حیوانات

به گزارش «سرویس آموزشی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ به نقل از فرادید؛ مرکز درمان و بازپروری حیوانات در شانگهای از طب سوزنی برای درمان بیماری و دردهای حیوانات استفاده می‌کند؛ طب سوزنی که قرن‌ها است برای انسان مورد استفاده قرار می‌گیرد اکنون بر روی حیوانات نیز کاربرد دارد.

 محققان قدمت طب سوزنی برای حیوانات را همپای طب سوزنی انسانی می‌دانند. در نوشته‌های قدیمی 3‌هزار سال پیش که به تازگی در سریلانکا کشف شده است در مورد درمان فیل‌ها توسط این طب اشاره شده است و نیز تصاویر کنده‌کاری شده بر روی سنگ که نشان‌دهنده سربازانی است که اسب‌های خود را به وسیله تیرهایشان پیش از نبرد سوزن کاری می‌نمودند.

مدارکی وجود دارد که دامپزشکان در چین از قرن هفتم قبل از میلاد گاو، اسب، خوک، سگ و طیور را درمان می‌کردند. دامپزشکان اروپایی بالغ بر دو قرن است که با طب سوزنی آشنا شده‌اند. نمونه‌هایی از درمان سگ‌های مبتلا به اختلالات مختلف از جمله استوماتیت، آلبومینوری، اگزما، استفراغ و بی‌اشتهایی با این روش گزارش شده است.

در درمان حیوانات با این روش نوع حیوان، سن حیوان، نوع سوزن، جنس سوزن، ناحیه بدن، تعداد جلسات سوزن درمانی، زاویه فروکردن سوزن، مدت زمان ماندن سوزن، میزان فروکردن سوزن و نحوه بیرون کشیدن سوزن‌ها اهمیت دارد.

طب سوزنی
سوزن
درمان سگ با طب سوزنی
طب سوزنی سگ
انواه طب سوزنی
طب سوزنی گربه
طب سوزنی در شانگهای
مرکز طب سوزنی
دامپزشکی با طب سوزنی