سگ یورکشایر

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ سگ تریر یورکشایر (Yorkshire Terrier) موی بسیار بلند، زیبا و ابریشمی دارد که از دو سوی بدن آویزان است. توله‌هایی که از بالغین خالص به دنیا می‌آیند کاملاً سیاه همراه با لکه‌های برنز هستند. با آنکه سگی ناز پرورده می‌باشد اما موجودی است شجاع که درواقع خلق‌و خوی تریرها را حفظ کرده است. بدن تو پر، خوش فرم و دارای نسبت‌های مناسبی است. سر کوچک و پهن و بینی سیاه دارد. چشم‌ها دارای اندازه متوسط، تیره رنگ و نافذ بوده و حالت بیرون زده آن شدید نیست گوشها  vشکل و حالت افراشته دارد.

نژاد سگ موردنظر خود را بیابید.

خلق و خوی سگ تریر یورکشایر

بر خلاف جثه کوچکش سگ شجاعی است. پر انرژی، باهوش و سرزنده. نسبت به صاحبش باوفا است اما به غریبه‌ها اعتماد نمی‌کند. نسبت به سایر سگ‌ها و حیوانات حات تهاجمی دارد و بطور کلی خلق‌و خوی تریرها را حفظ کرده است. این نژاد به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد. یورکشایر تریر سگ شیرینی است و به واق‌واق کردن علاقه زیادی دارد که البته می‌توان به راحتی او را از این کار منع کرد.

سگ یورکشایر

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (2-3) ک.گ، وزن در ماده‌ها: (2-3) ک.گ 

ارتفاع در نرها: (15-17) س.م، ارتفاع در ماده‌ها: (15-17) س.م

برای آشنایی با دیگر گونه‌های تریر کلیک کنید:

آشنایی با سگ‌های تریر

مشکلات سلامتی یورکشایر

برخی از آنها در سنین پایین دچار پوسیدگی دندان می‌شوند. مشکل در هضم غذا، فرم غیرطبیعی استخوان جمجمه که در آن اندازه جمجمه از 20 س.م کمتر می‌شود. معمولاً ماده‌ها زایمان مشکلی دارند در تغذیه آنها از غذای خشک استفاده کنید تا دندانهایشان سالم و تمیز باقی بماند. باید بطور منظم برای چک کردن به دندان پزشک مراجعه کرد تا از عفونت و ریختن دندانها جلوگیری شود.

نگهداری سگ یورکشایر

شرایط نگهداری سگ یورکشایر

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد. در خانه فعال و پر جنب و چوش است ونیازی به حیاط ندارد. نسبت به هوای سرد حساس می‌باشد و مکانهای گرم را ترجیح می‌دهد.

فعالیت بدنی

این نژاد به فعالیت بدنی زیادی نیاز ندارد اگرچه برخی تمرین‌ها و بازی‌های منظم آنرا خوشحال و سرحال نگاه می‌دارد.

طول عمر

در حدود 10-15سال.

توله سگ یورکشایر
توله سگ یورکشایر

آراستن

شانه و برس کشیدن روزانه و منظم ضروری می‌باشد. موهای بالای سر را معمولاً با یک روبان می‌بندند. دندانها باید بطور منظم تمیز شوند. ریزش مو در این نژاد کم و بسیار کم می‌باشد.

تاریخچه سگ یورکشایر

این نژاد سگی دست آموز و شیک است که از زمان ملکه ویکتوریا و یا حتی قبل از آن شناخته شده است. برای اولین بار در سال 1861 در انگلستان و تحت عنوان Broken Haird Scotch Terrier به معرض نمایش درآمد . در سال 1870 نام یورکشایر بر آن اطلاق گردید. اعتقاد بر این است که این نژاد در اثر آمیختگی نژادهای اسکاتلندی و انگلیسی در قرن 19 به وجود آمده است. اولین بار در سال 1872 در آمریکا به معرض نمایش گذاشته شد.

گروه

سگ‌های عروسکی، تریر.

یورکشایر

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا