ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1923
بازدید: 4707
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۱۲ ساعت: 9:54:14 AM

کولیک (Colic) یا دل درد شدید در شتر

کولیک معمولاً در شترهایی دیده می‌شود که مقادیر زیادی دانه کپک زده ویا گندیده مصرف کرده باشند، همچنین این حالت در بچه شترهایی که پس از شیر‌گیری مقادیری زیادی غذا را در یک وعده مصرف می‌کنند دیده شده است.

کولیک در شتر

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ کولیک معمولاً در شترهایی دیده می‌شود که مقادیر زیادی دانه کپک زده ویا گندیده مصرف کرده باشند، همچنین این حالت در بچه شترهایی که پس از شیر‌گیری مقادیری زیادی غذا را در یک وعده مصرف می‌کنند دیده شده است. در مواردی دیگر تغذیه بر مراتعی که در کنار شن‌زار واقع شده و شتر همراه علوفه مقادیری شن تناول کند نیز علت بروز بیماری است.

گاهی اوقات دل درد به صورت روزانه وچندین بار در روز اتفاق می‌افتد وممکن است که این حالت برای سه تا چهار ماه ادامه یابد. در این عارضه پوست دچار خراش و زخم شده و در ناحیه دنده هفتم و یا مفصل خرگوشی زخم‌هایی پدید می‌آید که علت بروز این زخم‌ها فشار دادن آن ناحیه بر روی زمین است.

عارضه دل درد با دردهای شدید ناحیه شکمی همراه است که در چنین حالتی شتر بر روی زمین دراز می‌کشد و اندام‌های حرکتی خود را به داخل می‌کشاند وگاهی نیز از شدت درد به خود می‌پیچد و بر روی زمین غلت می‌زند ویا این که اقدام به لگد پراکنی می‌کند. در چنین حالتی نبض وسرعت تنفس دام افزایش می‌یابد ودام فریاد وناله سر می‌دهد ودمای بدن در چنین حالتی طبیعی بوده و یا از حالت طبیعی نیز پایین‌تر خواهد بود.

گاهی اوقات نیز دل درد همراه با استفراغ است که چنین حالتی معمولاً در جابجائی شیردان مشاهده می‌گردد. در بعضی اوقات علت درد مربوط به دستگاه گوارش نیست که در چنین حالتی به آن دل درد کاذب می‌گویند ومعمولاً چنین دردی همراه با پریتونیت Peritonitis وتب می‌باشد وبرای درمان دام بیمار، باید در مرحله نخست علت دل درد را پیدا نموده و آن را بر اساس علت بیماری درمان نمود. درمان دل درد حقیقی با خوراندن یک کیلوگرم سولفات منیزیم همراه با مقدار کافی آب صورت می‌گیرد و باید نصف این دز دارویی را در روزهای بعد وبه مدت چندین روز دیگر تجویز نمود. همچنین باید برای تخفیف شدت درد از داروهای مسکن وآرامش‌بخش نیز استفاده کرد.

بیشتر بدانیم: بیماریهای درونی شتر

 نویسنده : دکتر احسان مقدس


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:0
انتشار یافته:5
اسلام بامری ایرانهر
۱۳۹۹ شنبه ۶ ارديبهشت 3:54:09 AM
سلام شترام دوراطرف چشم هاشون مگس ریزی هستن باعث عفونت وکورشون شده لطفاراهنماییم کنید
حسین علیزاده ۰۹۳۸۹۹۲۷۱۷۶
۱۳۹۶ سه شنبه ۱۹ دي 8:24:31 PM
خواهشمندم راهنماییم کننین
حسین علیزاده
۱۳۹۶ سه شنبه ۱۹ دي 8:22:22 PM
سلام ببخشین بچه شترمن هنگام مطفوع خیلی فشاربهش میاد ومیخوابه زمین ولگد میزنه چکنم داروداره یا خودش خوب میشه
ناشناس
۱۳۹۶ يکشنبه ۱۶ مهر 12:53:36 PM
شترمن دل درد شدید داره و شکمشو به زمین غلط میده چکار کنم
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۶ يکشنبه ۱۶ مهر 1:11:47 PM
با سلام... می‌توانید از حوله داغ و پتوی گرم جهت پيچيدن دور شکم و پهلوها استفاده کنید تا درد را کاسته و عمل روده را تحريک و تسريع کنید. از خوراندن دارو به اسب يا معالجات ديگر بدون نظر دامپزشک جداً پرهيز کنید. پس از معالجه کامل حيوان بايستی مدت 24 تا 48 ساعت از خوراندن غذای کامل به حیوان خودداری نمود، البته اين مدت بستگی به شدت و ضعف شکم درد دارد. سبوس خيسانده گرم برای يکی دو وعده غذا پيشنهاد می‌شود. به تدريج به مقدار غذا افزوده تا به اندازه جيره کامل روزانه برسد.

عناوین اصلی