سگ پامرانیان

به گزارش «سرویس حیوانات خانگی» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ پامرانیان سگ کوچک، پشمالویی است با گوشهای کوچک و نوک تیز و صورتی شبیه به روباه. انواع کوچک این نژاد با خصلت مطیع بودن و روحیه سر زندگی به همراه جثه خاص، آنها را بعنوان یکی از مهمترین حیوانات خانگی و دست‌آموز مطرح ساخته است. سر در مقایسه با بدن دارای نسبت خوبی است. چشم‌ها براق، به رنگ مشکی و دارای اندازه متوسطی است.

نژاد سگ موردنظر خود را بیابید.

 گردن کوتاه است و قاعده آن به خوبی با شانه‌ها اتصال می‌یابد. موها حالت مضاعف دارند. پوشش زیرین کوتاه، نرم و ضخیم است و موهای سطح بلند و زبر می‌باشد. دم نیز توسط موهای زیادی پوشیده شده. در انواع رنگ‌ها شامل قرمز، نارنجی، کرم و مشکی، قهوه‌ای و خاکستری گزارش شده است.

خلق و خوی نژاد پامرانیان

خلق و خوی نژاد پامرانیان

رفتار آمرانه‌ای دارد. باهوش و زیرک می‌باشد. پامرانیان سگ سرزنده، باهوش، مشتاق برای آموختن، بسیار باوفا و شجاع است و غالباً با سایر سگها و حیوانات به خوبی کنار می‌آید. اما بعضی از آنها فکر می‌کنند که جثه بزرگتری نسبت به آنچه هستند، دارند و اقدام در حمله به سگ‌هایی بزرگتر می‌نمایند. صدای بلندی دارند و دیده‌بان بسیار خوبی است. اگر می‌خواهید در هنگام صدای درب و زنگ تلفن پارس نکند باید از سنین کم مورد آموزش‌هایی جدی قرار گیرد. برای کودکان پیشنهاد نمی‌شود.

وزن و ارتفاع

وزن در نرها: (6-9) ک.گ، در ماده‌ها: (6-8) ک.گ 

ارتفاع در نرها: (18-30) س.م، ارتفاع در ماده‌ها: (18-30) س.م

مشکلات سلامتی سگ پامرانیان

مشکلات سلامتی سگ پامرانیان

برخی از انواع پامرانیان دارای مشکل کشکک پا هستند. بیماری‌های قلبی، مشکلات پوستی و عفونت چشم نیز شایع می‌باشد. بهتر است در تغذیه آن از غذاهای خشک بهره گرفت تا از بروز مشکلات لثه جلوگیری شود و دندانها در حالت سالم و خوب باقی بماند. ماده‌های کوچک اکثراً برای زایمان به سزارین نیاز دارند.

شرایط نگهداری پامرانیان

برای زندگی آپارتمانی مناسب می‌باشد. اصولاً در داخل خانه فعال است و نیازی به حیاط ندارد بهتر است در فواصل گرما به خنک کردنش اقدام کنید تا دچار گرما زدگی نشود.

شرایط نگهداری پامرانیان

فعالیت بدنی

از پیاده روی لذت می‌برد و خودش به تنهایی می‌تواند موجبات تفریح و بازی خود را فراهم کند ترجیحاً بهتر است یک حیاط کوچک در هنگام بازی در اختیارش قرار دهید.

طول عمر

در حدود 15سال.

آراستن سگ پامرانیان

موی بلند مضاعف او نیاز به آراستن و شانه زدن روزانه دارد. بهتر است شانه زدن را از قسمت سر شروع کرده، موها را به چند تکه تقسیم و بصورت برعکس شانه کنید. استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. پامرانیان یک یا دوبار در سال ریزش مو دارد. گوشها و چشم‌ها را بصورت روزمره تمیز کنید و بصورت منظم به دامپزشک مراجعه کنید. ریزش مو در این نژاد زیاد می‌باشد.

تاریخچه سگ‌های پامرانیان

نژاد پامرانیان از سگ‌های سورتمه نواحی ایسلند و لامپلند مشتق شده است. البته نام این نژاد از منطقه پامرانیا گرفته شده است و احتمالاً اصلاح نژاد و کاهش اندازه این نژاد در این منطقه است. این نژاد برای اولین بار در اواسط قرن 19 میلادی در انگلستان مورد توجه قرار گرفت.

تاریخچه سگ‌های پامرانیان

گروه

سگ‌های عروسکی.

گردآوری و ترجمه: تانیا مهرآرا