ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1907
بازدید: 3067
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳ ساعت: 9:48:29 AM

بیماری كوری در شتر

كوری در شتر یكی از عوارض شایع در برخی از گله‌های شتر است. علت این بیماری می‌تواند فلج عصب بینایی باشد.

کوری در شتر

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ كوری در شتر یكی از عوارض شایع در برخی از گله‌های شتر است. علت این بیماری می‌تواند فلج عصب بینایی باشد. البته علت فلج عصب مذكور ناشناخته است وبرخی از موارد این نوع بیماری با تجویز ویتامین B1 و یا نوكس و میكا Nux vomica درمان می‌شود. برخی نیز پیشنهاد می‌كنند كه پشت گوش شتر را داغ سوزنی نمایند تا این كار باعث تحریک عصب مذكور گردد.

اما در خصوص شب كوری باید گفت كه این عارضه نیز با تجویز ویتامین A قابل درمان است. معمولاً عوارض فوق‌الذكر در هنگام خشكسالی، قحطی وكمبود شدید علوفه سبز روی می‌دهد.

زخم قرنیه Corneal opacity نیز یكی از عوارض شایع در بین شترانی است كه به بیماری سورا (تریپانوزومیاز) مبتلا می‌شوند، گاهی اوقات این عارضه در اثر ضربه‌های وارده به سر دام، فرورفتن تیغ وخار درچشم ویا آلودگی مزمن به كرم تیلازیا Thelazia lessei روی می‌دهد.

علت بروز این عارضه اگر بیماری سورا باشد، باید اقدام به درمان این بیماری كرد. به هرحال پاشیدن كمی از گرد داروهای سولفانامیدی در چشم می‌تواند برخی از عفونت‌های حاصله را درمان كند. در تورم حاد قرنیه چشم بهتر است كه شتر بیمار در معرض تابش شدید آفتاب قرار نگیرد وچشم با محلول رقیق سلفات مس ویا اسید بوریک شستشو داده شود وپس از آن داروی هیدروكورتیزون Hyrocortisone و پنی‌سیلین تجویز گردد. در صورت آلودگی به انگل‌های چشمی بهتر است كه با پارچه‌ای تمیز اقدام به خارج نمودن انگل از چشم شترهای بیمار نمود.

بیشتر بدانیم: بيماريهای درونی شتر

نویسنده : دكتر احسان مقدس


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 

عناوین اصلی