ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1785
بازدید: 45646
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۸ ساعت: 9:37:41 AM

فلج زایمان گاو یا تب شیر (Milk fever) کاهش کلسیم خون

تب شیر، تخته بند یا فلج زایمان گاو (Post Parturition Paresis) بیماری متابولیکی است که معمولا 48 ساعت بعد از زایش رخ می‌دهد و غالباً در گاوهای پرتولید اتفاق می‌افتد (البته ممکن است بیماری چند هفته قبل تا چند هفته بعد زایمان دیده شود)

تب شیر در گاو

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ تب شیر، تخته بند یا فلج زایمان گاو (Post Parturition Paresis) بیماری متابولیکی است که معمولا 48 ساعت بعد از زایش رخ می‌دهد و غالباً در گاوهای پرتولید اتفاق می‌افتد (البته ممکن است بیماری چند هفته قبل تا چند هفته بعد زایمان دیده شود)

این بیماری که قبل از زایمان یا به هنگام زایمان اتفاق می‌افتد، با کاهش سریع غلظت کلسیم پلاسما مشخص می‌شود که به دلیل از دست رفتن نسبتاً سریع کلسیم پلاسما برای تشکیل آغوز ایجاد می‌شود. برای مثال گاوی که 10 لیتر آغوز تولید می‌کند، در حدود 23 گرم کلسیم را در یک دوشش از دست می‌دهد. این مقدار، 9‌برابر میزانی است که در مخزن پلاسمایی گاو وجود دارد.

کلسیمی که از مخزن پلاسمایی خارج شده است، بایستی با افزایش جذب روده‌ای یا آزادسازی کلسیم استخوانی یا هر دو جایگزین شود. در طول دوره خشکی، احتیاجات کلسیم گاو حداقل می‌باشد و شامل مصرف کلسیم توسط جنین و کلسیم اندوژنوسی در مدفوع است، که حدود 10‌-‌10 گرم در روز می‌باشد، لذا مکانیسم لازم برای جایگزین کردن کلسیم پلاسما غیرفعال است. لیکن، هنگام زایمان، گاو باید بیش از 30 گرم کلسیم را در روز به مخزن کلسیم وارد کند.

در نتیجه بیشتر گاوها متعاقب نیاز ناگهانی به کلسیم در هنگام زایمان، در روز اول بعد از زایمان تا زمانی که روده و استخوان به تقاضای کلسیم مورد نیاز برای شیردهی عادت کند، علایمی از هیپوکلسیمی را نشان می‌دهند. در بعضی از گاوها، مصرف کلسیم برای شیردهی موجب می‌شود که غلظت خارج سلولی و پلاسمایی کلسیم به حدی تنزل یابد که وظیفه عصبی - عضلانی آن مختل شده و موجب بروز علایم کلینیکی تب شیر شود.

تا هنگام عادت کردن گاوها به مکانیسم انتقال روده‌ای و استخوانی از کلسیم، از تزریق وریدی کلسیم (8 تا 10 گرم) استفاده می‌شود و اگر درمان صورت نگیرد، حدود 60 تا 70 درصد گاوها می‌میرند.

سبب شناسی بیماری تب شیر

کاهش کلسیم خون به هنگام آغاز شیردهی که منجر به تخلیه کلسیم یونیزه سرم می‌شود که در صورت عدم درمان کشنده خواهد بود.

فلج پس از زایمان در گاو

گونه‌های حساس

بیماری علاوه بر گاومیش در گوسفند و بز و حتی گاوهای گوشتی هم گزارش شده است (با شیوع خیلی کمتر) در امریکا حدود 6‌درصد گاوهای شیری سالانه مبتلا می‌شوند.

در زمان رخداد 75% موارد بیماری در 24 ساعت اول بعد از زایمان رخ می‌دهد.12% بین 24 تا 48 ساعت بعد از زایمان، 6% در هنگام زایمان و حدود 5% قبل زایمان

عوامل زمینه ساز برای ابتلا به تب شیر

الف) نژاد: بعضی نژادها مانند نژاد جرسی، سفید و قرمز سوئدی و جزیره کانال مانش به تب شیر حساس‌ترند.

نژادهای مستعد بیماری تب شیر

نژادهای جرسی و گرنزی حساس‌ترین‌اند بعد آنها هلشتاین و بران سوئیس و کمتر حساس‌ها ایرشایر و شورت هورن و نژادهای بومی

ب) سن: با افزایش سن گاو، وقوع تب شیر نیز افزایش می‌یابد.

میزان بروز در گاوهای بالای 5 سال (شکم سوم به بعد) افزایش می یابد که علت افزایش تولید است. هر چه تولید بالاتر باشد بیشتر از ظرفیت‌های بدن استفاده کرده و رخداد بیماری بیشتر است.

ج) جیره: امروزه مشخص شده است که دست‌کاری و تغییر میزان کلسیم و فسفر جیره بر وقوع تب شیر موثر است.

بیشتر بدانیم:
هیپوکلسمی زایمانی در گاو شیری
پیشگیری و درمان بیماری کتوزیس در گاوها
بیماری تب شیر در گوسفندان
آشنایی با نژادهای مختلف گاو

علائم بیماری تب شیر یا فلج زایمان گاو

واژه تب شیر اصطلاح صحیحی نیست زیرا در این بیماری، درجه حرارت بدن طبیعی بوده، و گاهی کمتر از حد طبیعی هم می‌باشد. عمده‌ترین علائم تب شیر شامل کاهش اشتها، کاهش فعالیت دستگاه گوارش، بی‌اعتنایی به محیط، حساسیت بیش از حد، تیرگی و فرورفتگی بیش از حد چشم‌ها و ضعف دست و پا می‌باشد. با پیشرفت بیماری، گاو قادر به ایستادن نبوده و روی جناغ سینه‌اش دراز می‌کشد، ستون فقرات گاو به شکل S در می‌آید و سرش را روی پهلویش قرار می‌دهد. یکی از علایم دیگر، سردی بیش از حد نوک گوش‌های گاو است که به ویژه برای اشتباه نگرفتن بیماری تب شیر با کتوز می‌تواند مفید باشد. از دیگر علایم آن عدم دفع ادرار و مدفوع است. لازم به ذکر است که درصورت عدم معالجه درصد بالایی از گاوها تلف می‌شوند. گاوی که از تب شیر رنج می‌برد در حالت گرفتگی عضلانی دراز کشیده، ماهیچه‌هایش تحلیل رفته و موجب ناتوانی او از برخاستن می‌شود و سرانجام رباط‌ها و تاندون‌ها قطع شده و در بعضی موارد شکستگی استخوان گزارش می‌شود که معمولا ناشی از کوشش حیوان برای برخاستن است.

نشانه‌های بالینی تب شیر رامی‌توان به سه مرحله قابل تمایز مستقیم کرد:

مرحله اول: دام هنوز حالت ایستاده دارد. علائم افزایش حساسیت و تحریک‌پذیری را نشان می‌دهد. حرکت سر، حرکت گوش و لرزش‌های ریز در نواحی پهلو و کمر ممکن است مشاهده شود. وقتی دام حرکت می‌کند تلوتلو می‌خورد. در حالت ایستاده دام ناآرام است اندام حرکتی را پا به پا می‌کند. نعره زدن، تنفس با دهان باز و بیرون آمدن زبان

مرحله دوم: کاهش کلسیم خون، دام توان ایستادن ندارد ولی در وضعیت جناغی زمین‌گیر می‌شود، افسردگی، بی‌اشتهایی، خشکی پوزه، کاهش درجه حرارت بدن همراه با سردی اندام‌های انتهایی بدن، افزایش تعداد ضربان قلب با کاهش شدت صداهای قلبی، فلجی عضلات صاف منجر به رکود دستگاه گوارش برخی اوقات همراه با نفخ، ناتوانی در دفع و فقدان تونیسته اسفنکتر مقعد، دام نمی‌تواند ادرار کند.

توقف زایمان یا جفت ماندگی به علت سستی رحم است مردمک متسع، در برابر نور دارای بازتاب تاخیری، زمین‌گیر، جناغی با به پهلو قرار دادن سر مشخصه گاوهای مبتلا به کاهش کلسیم خون است در صورتی که سر کشیده شود شکل s در گردن ممکن است جلب توجه نماید.

مرحله سوم: کاهش کلسیم خون تا حد اغماء، هوشیاری خود را از دست می‌دهد چنین دام‌هایی عضلات کاملا شل است و به محرک پاسخ نمی‌دهد و توان نگه داشتن خود را در حالت زمین‌گیری جناغی ندارد و از نفخ شدید رنج می‌برد برون‌ده قلب وخیم‌تر می‌گردد. ضربان ممکن است تا حد غیرقابل لمس پیش رفته و تعداد ضربان به 120‌ضربه در دقیقه برسد و گاوها در این مرحله از بیماری بیش از چند ساعت زنده نمی‌مانند.

بیماری تخته بند

یافته‌های کالبدگشایی تب شیر

ضایعات کالبد گشایی: ضایعات ویژه مشخص کننده تب شیر دیده نمی‌شود. شل شدگی عضله قلب به عنوان هیپوکلسمی عنوان شده است.

درمان تب شیر یا فلج زایمان 

1- تزریق وریدی محلول‌های کلسیم نظیر بروگلوکونات 23‌درصد کلسیم که برای هر گاو تزریق 400 تا 800 میلی‌لیتر رایج است. تزریق وریدی ترجیح داده می‌شود چون واکنش سریع‌تر می‌باشد. در صورتی که گاو هنوز بر روی پاهای خود ایستاده و نگرانی از ایست قلبی وجود داشته باشد می‌توان از تزریق زیرجلدی هم استفاده کرد. بهترین توصیه این است که نیمی از محلول به صورت تزریق وریدی و بقیه محلول به شکل زیرجلدی استفاده شود. به علاوه، در حدود 25‌درصد گاوهایی که بهبود می‌یابند دوباره مبتلا می‌شوند و نیاز به درمان دوباره دارند. همچنین گاوهایی که بهبود یافتند تولید کمتری دارند و به بیماری متابولیکی و عفونی حساس‌ترند.

2- دست‌کاری جیره و درمان هورمونی که همیشه قابل دسترس نیست.

3- تجویز دهانی مقادیر بالای نمک‌های کلسیمی نظیر کلرید کلسیم.

پیشگیری از تب فلج زایمان در گاو

در بین روشهای مختلفی که برای کنترل تب شیر استفاده می‌شود، بیشترین پیشرفت و بهبود با برنامه‌های مدیریت جیره غذایی حاصل شده است. حتی اخیراً تلاش‌هایی بر روی دستکاری سطوح کلسیم جیره برای کنترل تب شیر متمرکز شده است، لیکن نتایج حاصل از آن به جز در مورد جیره‌هایی با تراکم بسیار پایین کلسیم متفاوت بوده است (10 - 8 گرم در روز).

منابع: merckvetmanual.com و parsbiology


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:11
انتشار یافته:152
احمد
۱۴۰۰ يکشنبه ۱۰ مرداد 6:21:06 AM
سلام گاودارم ده روزپیش زایمان کرده الان همش ایستاده وپاهاش سست شده ولی خوردوخوراکش خوبه چکارکنم که بخوابه
امیر
۱۴۰۰ جمعه ۳۱ ارديبهشت 8:06:39 AM
سلام گاو دارم که دیروز دکتر اومد اسپرم سمینتال زدش والان ازدیروز تا الان نمیتونه بلند بشه پاهای عقبش جون ندارن لطفن کمک کنید
محمد
۱۴۰۰ شنبه ۱۸ ارديبهشت 1:22:12 PM
سلام خسته نباشین گاومون یک هفته مونده به زایمانش دوروزه خوابیده بلند نمیشه چیکار کنیم
ناشناس
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۶ فروردين 5:16:33 PM
سلام من یه گاو دارم واسه اولین بار زایمان کرده ولی الان پا نمیشه چکار کنم پا بشه راه حلی هست واسش
قلی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۹ بهمن 11:31:20 AM
سلام یه گاو دارم یک هفته مانده به زایمان امپول زایمان زدم گوساله سالم بدنیا امده گاو بلند نمیشه امپول کلسیم زدم غذا خوردن خوبه به نظر شما خوب میشه مرسی
وحید
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۶ بهمن 2:31:39 PM
سلام ببخشید گاو ما بومی شکم چهارم هست دوروز بعد زایمان نمیتونه بلندبشه خوراک هم نمیخوره یکبار بلند شد و بعد یک روز دوباره بلند نمیشه دیگ دکترهم آوردیم وکلای دارو و کلسیم و سرم بهش زد الان سه روزه اینطوره کمک کنید امیدی هست یا خطر تلف شدن داره لطفا؟؟؟
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۸ بهمن 7:13:28 PM
سلام دچار کمبود کلسیم شده بهش میگن تب شیر باید بهش دگستروز ۵۰درصد با ۱۰سی سی وویتامین ب۱ بزنی داخل وریدی کلسیم داخل وریدی به حسب نیاز که دچار ایست قلبی نشه و زیر جلدی بهش بزنی ۱۵سی سی ab3eداخل عضله از شربت گلوکنات استفاده کنی خوب میشه من بدتر ازاین داشتم خوبش کردم ازشمام خوب میشه فقط زود درمان بشه
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۱۷ بهمن 8:20:11 PM
سلام آقای دکتر خسته نباشین ، من یک گاو دارم شکم چهارم، هفت روز مونده به زایمانش، الان سه روزه دوتا پاهای جلوش حال بلند شدن نداره دومی روز دکتر آوردم دارو کلسیمافور و دی پیرون دکتر تجویز کرد و شبش بلند شد وبعد صبح باز خوابید خوردو خوراکش خوبه فقط از جاش بلند نمیشه احتمال بلند شدن رو دارد؟ واینکه زود زایمان کنه؟
احمدخندان فر
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱ بهمن 6:41:35 PM
سلام، من یه گاودارم 15روزبعد زایمان غذانمیخوره ولی سنگ نمک رومیخوادبشکنه وبخوره الان 45روزه که غذانمیخوره روز به روز لاغرترمیشه شیرش روهم کم کرده هردواودرمان هم انجام دادیم آمپول زردی روزدیم، آمپول اوفونت، هرچی سرم ودارو باشه دادیم الان 5الی 6دکترعوض کردیم ولی نتیجه ای نگرفتیم چیکارش کنیم میشه سریع تر جوابمو بدین هرچی سریع تربهتر موندیم تواین گاو.
میلاد حمدالهی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ دي 9:00:40 PM
باسلام خسته نباشید ی گاو داریم شکم ۷ الان خوابیده فلجه پاهای پشتش کلسیم هم زدیم الان چی میشه کرد لطفا کمک کنین.
نیلوفر بازدار
۱۳۹۹ جمعه ۹ آبان 10:47:08 PM
سلام وقت بخیر یه گاو 600کیلویی داریم شکم چهارمشه 2 روز بعد از زایمان دراز کشیده دیگه بلند نشد کلی آمپول و دارو مصرف کرده فقط یک بار بلند شد دیگه نشست الان 2روزه دراز کشیده گفتن یکی دو روز آینده میخوان بکشنش نظر شما چیه
مهدی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۶ شهريور 1:52:59 AM
سلام اقای دگتر یه گاو دارم العان هفت ماهه زایمان کرده به زور بلند میشه وتا هالا فحل نخواست چکار کنم
خلیل
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد 2:17:39 AM
سلام.گاوی داریم تب کرد الان دوهفته پای اولیش فلج شده الان پاهای عقبی سست شدن الان زمین گیرشده خودش یوری میخابه یبار سمت چب میخابونیم یبار سمت راست نشسته میخوره ولی نمیتونه بلند شه درد داره الانه هم پا دراز میکنه میخابه ایا امیدی داره خوب بشه بلند شه .؟
مجتبی
۱۳۹۹ جمعه ۳۰ خرداد 2:00:03 PM
سلام وقت بخیر اقا ما یک گاوهولیشتن ۸۰۰ کیلویی داریم ۲۴ساعت بعد از زایمان فلج شد دکتر اوردیم امپول کلسیم زدیم بلند شد ولی الان افسرده حال هست و کم خوراکی میکنم مارا راهنمایی کنید تا دوباره زمین گیر نشه با تشکر
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۹ شنبه ۳۱ خرداد 9:54:23 AM
در همین خبر «پیشگیری از تب فلج زایمان در گاو» را مطالعه فرمایید
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۵ خرداد 7:17:51 PM
سلام من یک گاو دارم زایمان کرده ولی غذا نمی خورد مشکلش چیه لطفا زود جواب بدهید
مریم،
۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ خرداد 1:26:50 PM
البته سعی به بلند کردنش کردیم با جرثقیل ولی هیچ فایدی نداشت یه جون بی جون رو زمین افتاده
مریم
۱۳۹۹ چهارشنبه ۷ خرداد 1:22:35 PM
سلام یه گاو داشتیم پنج ماه از زایمانش میگذشت همه چیز عادی بود تا موقعی که پیش ما هوا خیلی گرم شد و زبونش بیرون اومد و کنسانتره براش مصرف میکردیم بردیمش تو هوای خنک روزی ۶تا۷لیتر شیر داشت احتمال داشت۴۰روزی باشه که باردار شده باشه یه دفعه یک شب موقعی که بلندش کردیم شیرش رو بدوشیم نمیتونست ازجاش بلندشه و تا صبح کلن زمین گیر شد دکتر اومد سرم زد آمپول زد و پودر اشتها آور باریج داد ولی بعد دو روز کف کرد و یک ساعت بعدش زور زد مدفوع کنه ولی نتوست ودر آخر مرد میخوام بدونم و تجربه بشه علتش چی بود که یک دفعه زمین گیر شد
محسن کیانی
۱۳۹۹ يکشنبه ۴ خرداد 12:03:12 AM
درود بر دوستان ی گاو دارم که زایمان کرده بعد از زایمان زمین گیر شده کلسیم بعلاوه سرم و ویتامین هم استفاده کردم اما نتیجه نگرفتم لطفا راهنایی
ناشناس
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت 5:08:18 PM
سلام من یه گاو دارم دوبار در چها ر ماهگی گوسالهاشو انداخت وحالا زایمان سومش دو گوساله زاییده که یکیشون پاهان قدرت ندارن وان یکی بعد ده روز خیلی نفس نفس میزد ودهنش باز میکرد به دفع مرد ایا تشخیص شما چی هست متشکرم
نعمت
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت 8:20:36 AM
سلام گاوم یماه پیش زاید الان غذاشو کامل نمیخوره سابقه نداشت .شیرشم کم کرده . دستو پاهاشم یجوری تلو تلو راه میره گوشاشم سرده رفتم درمونگاه امپول دادن ویتامین ب زدم الان دو روز گذشته ولی بازم فایده نداشت کمرشم یجوری قوص گرفته
حسن صادقی
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۴ فروردين 4:32:53 PM
سلام وقت بخیر گاومون دو روزه که زاییده و اول زایمانشه گوسالش مورده خودش دوپای پشتش فلج شده تلاش میکنه بلند شه ولی نمیتونه باید چکارش کنیم ؟؟ رو خودش بایسته؟؟؟
اکبر صفری
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۴ فروردين 2:17:11 AM
سلام یه گاو بومی دارم‌ درحد۸ الی ۱۰ کیلو شیر از منطقه زنجان خریده شد و اومده استان اصفهان الان ۳ کیلو شیر میده نکته خیلی مهم اینکه صب ساعت۹ شیر میدوشم وتا ۹شب دیگه حتی یک استکان شیر نداره ولی صب مجدد۳کیلو شیر داره سوال اینجاس که چرا درطول روز تولید شیر نمیکنه ولی از۹شب تاصب ۳کیلو شیر داره درصورت امکان راهنمایی کنید ممنون میشم
جمال تقی نسب
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ فروردين 12:27:37 PM
سلام خسته نباشید من یه گاوی دارم که چهل روز به زایمان مونده تخته بند کرده دکتراوردم کلسیم سرم زد ولی تا بادست کمک نکنم نمیتونه بلند بشه کلسیم شربت هم خوراندن فرقی نکرده ایاست دوباره دکتربیارم سرم بزنند یانه خواهشمند راهنمایی کنین
حسین عسگرزاده
۱۳۹۹ جمعه ۸ فروردين 9:12:07 PM
سلام من یه گوساله دارم سه روز به دنیا اومده اصلا مدفوع خود را دفع نمیکنه؟ ولی ادار میکنه به دامپزشک هم بردم دست می ندازه میاد ولی بعدا نمیاد شیرم میخوره ولی نمیدونم
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۸ فروردين 12:37:00 PM
سلام من گاوم ۳ماه زایمان داشته خوراک خوب میخوره توی دو هفته دوبار نشسته و توی این دوبار در عرض یک ساعت سرپا شده ممنون میشم اگه راهنمای کنید چه داروی بهش تزریق کنم تا مشکلی پیش نیاد
سجاد
۱۳۹۹ پنج شنبه ۷ فروردين 11:26:36 AM
سلام یه گاو داریم که بعد زایمان دیگه پا نشد دامپزشک هم براش کلسیم زد و چند داروی دیگر با سرم اما بعد دو روز هنوز پا نشده تلاش میکنه اما پاهاش جمع نمیشن اما ظاهر سالم خوب هم میخورد شکم ششم هم هست ایا خوب میشود
حسن
۱۳۹۹ دوشنبه ۴ فروردين 12:46:31 PM
سلام یک گاو داریم هلشتاین شکم ۳بلا فاصله بعد زایمان دچار تب شیر شد به دستور دامپزشک ۵۰۰سی سی کلسیوم زیر جلدی ۵۰۰سی سی هم وریدی تزریق شد ۲لیتر شربت گلوکا خورانده شد سیس ی فسفر ب۲۵سیسی ویتامین ad3e۲۵ فلونکسین ۲۵سیسی تزریق شد گاو بلند شد ولی دوباره که خوابید زمین گیر شد کل دارو در۱۲ساعت تزریق شده الان تلاش میکنه ولی نمیتونه بلند بشه ممنون
الیاس
۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۹ اسفند 7:37:29 PM
نظر شما در مورد این گاو بعد از زایمان علوفه نمی خورد چیست نظر شما مشل چیه
ناشناس
۱۴۰۰ دوشنبه ۳ آبان 1:27:43 AM
داره تخته بند می شه
ناشناس
۱۳۹۸ جمعه ۲۳ اسفند 7:29:05 PM
سلام. گاوی که یه روزه زایمان کرده نمیزاره شیر ازش بدوشیم به نظرتون مشکل میتونه چی باشه.ممنون میشم پاسخ بدید.
ناشناس
۱۳۹۸ جمعه ۱۶ اسفند 5:07:06 PM
سلام خسته نباشید گاو ما 48 ساعت بعد زایمان زمین گیر شده و بلند نمی‌شود مقدار زیادی کلسیم و مکمل زایمان و تقویتی تزریق کردیم ولی بلند نمی‌شود خیلی هم تلاش می‌کند بلند شود اگر امکان دارد راهنمایی کنید
ناشناس
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۴ اسفند 2:16:21 PM
سلام.ی گاوداریم ک 5روزه زایمان کرده دوقلوزایده ولی غذانمیخوره فقط سبوس میخوره ب سختی.کلسیم خوراکی میریزیم توسبوس دیگ نمیخوره لطفا راهنمایی کنیدچیکارکنیم ایابچه هاش شیرشوبخورن بدترمیشه؟باتشکر
ناشناس
۱۳۹۸ يکشنبه ۴ اسفند 8:09:51 PM
سلام گاو ما ۸ماه آبستنی دارد و افتاده و نمی تواند روی پای خود بایستد نظر شما چیه؟؟
ارین
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۷ بهمن 9:15:16 PM
لطفا جواب منو بدید .منتظرم
آرین
۱۳۹۸ شنبه ۲۶ بهمن 2:40:48 PM
سلام...گاوی داریم ۳۶ روزه زایمان کرده گوسالش بعد ۱۸ روز مرد...گاو بعد زایمانش مریض شده دهن زخم گرفت از دهنش کف در میاد و بی حاله خوراکش کمه..چند بار دکتر آوردیم دارو و آمپول داد ولی خوب نشده .تازگیا همش دراز می کشه و میخوابه ...چشماش عفونت داره...راهنمایی کنید ممنون.
مصطفی
۱۳۹۸ جمعه ۲۵ بهمن 1:22:53 PM
سلام خسته نباشین یک گاو دارم به رنگ مشکی دوهفته ست زائیده اما گوساله ش تازه امروز بعد از دوهفته بلند شده البته با کمک دارو و دکتر گاوه جفتش رو بعد از دوروز انداخت هنوزم که هنوزه انگار دوباره میخواد بزاد البته بعد از ده روز بانظر دکتر تا چهار روز پنی سیلین و ad3e ویک 15 درجه مت کام تزریق کردیم از اون روز یه کم بهتر شده اما جلوی آفتاب تند تند نفس میزنه طوری که از بالای شکمش پیداست تند تند بالا و پایین میره حال ممنون میشم نظرتون رو بام ارسال کنید
میلاد
۱۳۹۸ جمعه ۲۵ بهمن 2:51:12 AM
سلام وخسته نباشید دکتر ما گاو هلشتین داریم یک هفته مونده بود بع زایمان بیحال بود کم اشتها شده بود بعد زایمان هم بی حال بود گوش هاش هم سرد بود که دکتر آمد تزریق کلسیم کرد خوب شد یکمی غذا خورد و حالش بهتر شد اما ۶ساعت بعد که گوسالش از شیرش خورد بازم بیحال و کم اشتها شد و گوش هاش سرد شد حالا هم نمیتونه مدفوع و ادرار کنه
مهدب
۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۷ بهمن 7:22:49 PM
سلام یک گاو دارم الان ۴۰روزه زایمان کرده بعداز زایمان رحمش عفونت کرده بعداز درماخوب شده ولی ازهمان روز اسهاله باید چکار کنم اشتهاش هم کمه
ناشناس
۱۳۹۸ چهارشنبه ۱۶ بهمن 12:09:57 AM
سلام ما یه گاو داریم زایده الان ای ۴روزه بلند نمیشه دکارم اوردیم براس هر دارویم بوده زدیم.غدام خوب میخوره ولی نمیتونه بلند شه امیدی هیت یا ن
میلاد
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۵ بهمن 11:59:18 PM
سلام اقای دکتر من یه گاو دارم که برای اماده شدن به تلقیح امپول عفونت زدم ولی جای امپول باد کرد بعداز ٣ روز جای پف کرده رو تخلیه کردم وهیچی باقی نموند تا چندروز پیش با کمک دارو ب١ وجک بلند میکردم وحتی راحت بلند که میشد راه میرفت اما دوروز که بلند میکنم پایی که امپول زدم رو زمین نمیذاره وتمایلی به بلند شدن چون تا الان حدودا ٢ ملیون خرج برداشته برام
ناشناس
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۵ بهمن 6:20:19 PM
سلام من یه بز دارم کاملا سرحال بود یک مرتبه شروع بیقراری کرد ازشب تاصبح هی پابه پا میکرد صبح خوابید بعد میخاست بلند بشه پاهاش بلند میکنه ولی روی دستاش روی زانو مایستند روی سم به زحمت میاد سریع هم میخوابه دو روزه دارم کلسیم زیر پوست میزنم روزاول ۴۰ ورز دوم ۲۰ سیسی نیاز کار دیگه انجام بدم چیکار کنم خوب بشه باتشکر فراوان
میلاد
۱۳۹۸ شنبه ۱۲ بهمن 5:37:31 PM
س اقای دکتر گاو ما ده روز مونده ب زایمانش الان افتاده نمیتونه پا شه خوراک ش کم میشه میخواد بلند بشه ولی نمتونه دکتر چن تا امپول زاده ولی بلند نشده هنوز نظر چیه
صالحی
۱۳۹۸ شنبه ۱۲ بهمن 1:06:27 PM
سلام ما یه گاو داریم، سه هفته است زایمان کرده، یه هفته بعد زایش یه بار هفته دوم همین طور و هفته سوم هم همینطور، چون دامپزشک در محل نبود تلفنی علایم گفتیم و براش کلسیم و به کمپلس و پودر معدنی تجویز کرد؟حالا سوالم اینه آیا برای درمانش همین کافیه؟ یا چیز دیگری هم نیازه و منع مصرف شیر برای انسان پس از تزریق کلسیم تا چند روزه؟
سیروس
۱۳۹۸ جمعه ۴ بهمن 10:40:32 PM
سلام مایه گاو داریم سمش بلند شد،دکتر اومد کوتاهش کن بی حسی زد بهش ،سمشو برید دیگه این گاو نتونست روپاش وایسه الان دوهفتس ،لطفا درصورت امکان راهنمایی کنید
امیرعلی
۱۳۹۸ دوشنبه ۳۰ دي 8:19:02 PM
سلام گاومادوروززایمان کرده اماغذانمیخوره کلسیم وویتامین هم تزریق کردیم امامیلی بغذا نداره مشکل چیه؟؟درضمن فلج هم نشده ومیتونه سرپابشه
علی
۱۳۹۸ شنبه ۱۴ دي 9:17:19 PM
سلام. بیماری تب شیر شامل بز هم می شود
رحمان نبی زاده
۱۳۹۸ جمعه ۶ دي 5:40:29 PM
سلام .ما یک گاو داریم ۲روز است زمین گیر شده ونمتواند بلند شود 2ماه آبستن هست چکار کنم ممنون میشم اگر راهنمایی کنید
ناشناس
۱۳۹۸ جمعه ۲۹ آذر 10:17:00 AM
سلام یه گاوی داریم زایمان کرده ولی زایمان بسیار سختی داشت گوساله اش هم مرد حالا گاو بلند نمیشه چه باید کرد آیا خوب میشه چه باید کرد.ممنونم
رضا دیناروند
۱۳۹۸ شنبه ۱۶ آذر 1:41:11 PM
گاوما دوگوساله آورده در دوسال متوالی.حالا زمینگیر شده آمپول و سرم های متعددی تزریق کردیم که بیشتر آنها برای کمبود کلسیم بوده که باکمک جرثقیل بلند شده و ساعتها می ایستد اما بعدکه میخوابد دیگر خودش بلند نمیشود.چطور بفهمیم که آیا پای گاو شکسته. آیا عفونت باعث زمینگیری گاو میشود؟
ناشناس
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۲ آذر 8:04:15 AM
گوسفندی من از پاهاش اوفتاده باید چیکار کنیم
ناشناس
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۲ آبان 11:13:45 PM
سلام علیکم...یه گاوداریم 2روز پیش زایدوحالا افتاده تا حالا4دکتراوردیم واسش چندتا کلسیم بهش زدندولی هنوز بلند نشده تو علف خوردن واب وادرار هم مشکل نداره وجک هم بهش وصل کردند یک ساعت روپا بوده ودباره افتاده ونمیتونه بلند بشه خودشو روپا نمی تونه بگیره....نظرتو روچشم میگیرم
حسین اوجاقی
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۴ آبان 9:52:45 PM
سلام ما گاو داریم بعد از زایمان نشته بلند نمیشه فکر کنم از پای عفبش با شه دارو یی معرفی کنید
محمد سرایی
۱۳۹۸ جمعه ۱۰ آبان 11:43:35 AM
سلام یه گاو هولشتایین شکم سوم دارم که ۲۴ساعت بعدزاییش افتاده پاهاش شل شده و کلسییوم تو رگی زدم همراه سررم آیا گاوم بلند میشود
محمود
۱۳۹۸ جمعه ۱۹ مهر 4:14:13 PM
با سلام وقت بخیر به دوستان.یکی از گاو های ما بعد زایمان اصلا آغوز نداد و ب اجبار از گاوداری دیگه برا تهیه آغوز اقدام کردیم علت نداشتن شیر آغوز در گاو چی میتونه باشه برا پیشگیری از این اتفاق برا دام های دیگه راهنمایی میخواستم ممنون
محمود غریبی
۱۳۹۸ جمعه ۱۹ مهر 10:39:09 AM
سلام اقای دکتر ما یک گاو داریم حدودا 6روز بعد از زایمان افتاده وتوان بلند شدن از جایش را ندارد به تجویز دامپزشک سرم وکلسیم به ان وصل کردیم اما هنوز بلند نشده است لطفا راهنمایی ام کنید
شعبانی
۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۱ مهر 4:23:24 PM
با سلام ما گاوی داریم که یک ماه پیش بعد از 9 ماهو 20 روز به سختی زایمان داشته قبل از زایمان هم به علت طولانی شدن زمان زایمانش بانظر دامپزشک سرم و ویتامین ها براش تجویز شد الان بعد از حدود یک ماه به طور ناگهانی توانایی بلند شدن نداره دستگاه گوارشش خوب کار میکنه و غذا هم خوب میخوره قصد بلند شدن داره ولی بظاهر توانایی نداره کلسیم و فسفر منزیم هم تزریق شد ولی موثر نشد! روز اول یک بار بلند شد ولی بعد اون دیگه نمیتونه
رسالتی
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۶ شهريور 6:05:01 PM
سلام یه گاوی داشتم خیلی برام تعجب داشت گاوزایمان کرد بعد راحت جفتش روهمان روز انداخت اما روز سوم صبح گاوی که هیچ علایم مریضی به خود نشون نداشت درجا یه نعرهای زد وخورد زمین مرد که به کارد هم نرسید
یعقوب
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۸ شهريور 11:00:37 PM
سلام گاو ما و رم پستان زیاد دارن چی کار کنیم
حسین حسینی
۱۳۹۸ جمعه ۱۵ شهريور 8:42:28 PM
سلام خسته نباشید ما یه گاو برانسویس داریم حالا دوروزه بعد زایمانش بلند نمیشه چند تا شیشه کلسیم هم زدیم باز بلند نمیشه از نظر شما چیکار کنیم
خلف دریس
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۹ مرداد 7:06:59 PM
سلام.یکی ازگاوام آلمانی واولین شکمش بود.خیلی هم طول کشید چه درتعداد ایام وهم سخت زایی داشت به همین سبب شیر خود به خود از پستان آن میریخت بعد از زاییدن غذا نخورد وزمین گیر شد دوبار دامپزشک اوردم دیدش ولی توضیح کاملی ازبیماریش به من نداد تااینکه گاو خیلی ضعیف شد وبالاخره تلف شد
مهدی
۱۳۹۸ شنبه ۲۹ تير 8:54:08 PM
سلام خسته نباشیدگاو ما 8 روزه زایمان کرده و اصلا تبش پاین نمیاد دامپزشک اوکسی فلونکسی تجویز کرده دارم استفاده میکنم ولی بازم تب داره ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.
محمد
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۴ تير 12:26:27 PM
سلام گاو ما شکم اولشه همون روز بعد از زایمان از ناحیه دو ران و لگن فلج شده تلاش میکنه بلند بشه دوباره میافته خوراکش خوبه بعد زاایمان کلسیم تزریق شدکلسیم250هم روز دومش بش تزریق شد ولی هیچ تغیری نکرده دکتر دامپزشک گفته تا 3روز وقت داره اگ بلند نشد دیگه کارش نمیشه کرد.ایا صبر کنیم واسه بلند شدنش یا امیدی نیس چکار باید بکنیم لطفا راهنمایی کنید
رحمان
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۷ شهريور 12:26:08 AM
گاو زایمان کرده ولی تب زیاد دارد
معین
۱۳۹۸ جمعه ۱۴ تير 1:22:25 AM
سلام گاو ما ۳ ماه زایمان کرده نمیتونه بلند شه کمکش کردیم ولی باز نتونست البته غذا خوب میخوره .میشه لطفا راهنمایی کنین
سینا
۱۳۹۸ جمعه ۱۴ تير 12:35:28 AM
باسلام خدمت دوستان واساتید باتجربه بنده یک گاو سیمینتال شکم سوم بعد 24 ساعت اززمان زایش زمین گیر شد وبعش علی رغم درمان تلف شد فورا به دامپزشک خبردادم ایشون بعد از 4 ساعت تاخیر گاو را درمان کرد حالا سوال 1 -آیا شوکر دربلند شدن گاو تاثیر دارد 2-آیا مداوای زود هنگام درشرایط اضطراری تاثیر دارد یا فرقی نمیکند حتی تاخیر هم باشد 3-آیا ندوشیدن گاو در پیشگیری تاثیر دارد 4-آیا دادن کنسانتره شیری بلافاصله بعد از زایش تاثیرمنفی یامثبت است 5-آیا تغذیه فقط بایونجه تانهایت 5 روز ناثیر مناسب دارد 6- تزریق سرم تاچه میزان توصیه میشود 7- تزریق گلوکونات چه مدت قبل از زایش برای پیشگیری توصیه میشود وبه چه نوع تزریق زیزجلدی یا وریدی؟ 8-آیا دمای. بالای محیط درزمان تخته بند تاثیر منفی دارد 9-درنهایت درصورت ابتلا چنددرصد احتمال تلف شدن هست حتی اگر مداوا صورت گیرد 10-ضمنن گاو من درساعت اولیه قبل ازدرمان تلاشهای زیادی برای بلند شدن داشت ولی حداقل 5 ساعت تاخیر مداوا صورت گرفت 11- ضمنا ازچوب کلفتی برای بلند شدن استفاده شد برای مدتی زیر شکمش ماند متشکرم اساتید محترم منو راهنمایی بفرمایید
منیری
۱۳۹۸ يکشنبه ۲ تير 12:39:29 PM
گاو ما قبل زایمان تب داشت دکتر گفت عادیه و اقدامی نکن متاسفانه نبودم تو گاوداری و خودش گوساله رو بدنیا آورده و بعد زایمان الان حدود ۲-۳هفته س که تب داره و سینه ش ورم کرده و مثل سنگ سفت شده و دچار عفونت شده و زمین گیر شده البته اینم بگم که اولین زایمانشه و پنی سیلین و آمپول تو پستونی و پماد برای تب استفاده شده منتها فعلا خووب نشده و زیاد نمیخوره خواهش میکنم کمک کنید
ناشناس
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۹ خرداد 11:46:15 PM
سلام گوساله ی دارم دو روزه به دنیا امده زمین گیرو بی اشتها تبش هم بالا است اسهال هم دارد لطفا راهنمایی کنید
ناشناس
۱۳۹۸ سه شنبه ۲۸ خرداد 8:23:20 AM
سلام لطف کنید جیره غذایی مورد نیاز قبل از زایمان دام های شیری را بفرمایید تا پس از زایمان دچار تب شیر وکمبود نشوند جیره وغذایی و موادمعدنی پیشنهادی را بفرمایید
محمد رضااز سمنان
۱۳۹۸ پنج شنبه ۹ خرداد 2:02:55 PM
سلام ما بسیار روال دامداریمون خوب بود ولی ناگهان با خرید یک گاو که شب پیش زایمان کرده بود گرفتیم شکم گاو تو رفته بود وبعد چند هفته زمینگیر شد و به کشتار بردیم پس از اون دو گاومان همان گونه باتآسف ازبین رفتن . گاوی که خریداری شده بود نژاد دار بود و دو گاو خودمان بالای 15 کیلو هر وعده شیر وزایمان 3یا4 بودند تا بیشتر ضرر نکردیم راه حل بدین ممنون
یاسین
۱۳۹۸ شنبه ۴ خرداد 11:15:15 PM
سلام یه گوسفندداریم دوروزبعدزایمان فلج شدبردیم دامپزشکیکلسیم بادگزامتازون تزریق کردبه پا امدالان خوب راه میره هوشیاریش هم خوبه ولی سه روزهیچی نخورده جزامروزکه یه کم اب خورده به نظرشماچکارش کنم درمان میشه یان
ناشناس
۱۳۹۸ دوشنبه ۹ ارديبهشت 5:14:43 PM
سلام یه گاوداریم دیروز زایمان کرده ولی تا حالا گاو نتونسته سر پا وایسهدامپزشک هم اومده چندتا سرم و وامپول کلسیم تزیق کرده هنوز هم نمیتونه بلند شه راهنمایی کنید ممنون میشم
بوژمهرانی
۱۳۹۸ چهارشنبه ۴ ارديبهشت 9:41:25 PM
ببخشید اقایه دکتر گاوه ما بعد از زایمان زمین گیر شده ما دکتر آوردیم و کلسیم زدیم و حتی قرص و هر چیزی که دکتر گفته دادیم گاو غذاشو اول خوب میخورد ولی الان غذاش رو خوب نمی خوره ولی گاو خودش سعی میکنه بلند شه ومام کمکش می کنیم بلند میشه ولی زیاد نمیتونه وابسته و زود میافته کمرش وقتی بلند میشه کمرش مثل اس میشه آیا امیدی به خوب شدنش هست
ناشناس
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۸ فروردين 11:22:23 AM
باسلام یکی ازگاوهامون یک دفه ازسمت راست زیردستش طرف شکم ورم کرده ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
هادی
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۱ فروردين 5:08:49 PM
سلام ببخشید .گاو ما سریع بعد زایمان بلند شد تلو تلو میخورد زنگ زدیم دکتر امد کلسیم زد خوب شد باز یک روز بعد همونجوری شد و کنسانتره نمیخوره یونجه هم نمیخوره فقط علف وپخل میخوره.خواستم گمکم کنین ممنون میشم
محسن
۱۳۹۸ دوشنبه ۱۹ فروردين 11:28:38 AM
سلام یه گوساله دارم که از هفته چهار یا پنج دچار فلجی شده و الا بعد از گذشت هشت هفته هنوز بلند نمیشه . و ما با دست بلندش میکنیم پس از چند ثانیه دوباره زمین میخوره . وفقط شیر میخوره . این چه بیماری میتونه باشه ؟و راه حلش چیه ؟ ممنون میشم .
محمدخان
۱۳۹۸ چهارشنبه ۷ فروردين 12:18:17 PM
سلام گاو من الان ۱۰ روزه ک زاییده گوسالش اسهالی شده و بعدش خوب شده الان تنها مشکلی داره اینه که حال نداره و نمیتونه رو پاهاش بایسته
ناشناس
۱۳۹۸ جمعه ۲ فروردين 2:35:27 PM
با سلام مایه گاوداریم که دو ماه دیگه باید زایمان کنه الان شکم هفتمشه در زایمان قبل بعد از زایمان نمی تونست بلند بشه که با تزریق کلسیم مشکلش حل شد می خواستم بدونم الان که دو ماه به زایمانش مونده چه کار باید بکنیم که دوباره به اون مشکل مبتلا نشه.
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۸ شنبه ۳ فروردين 10:46:27 AM
در انتهای خبر راه‌های پیشگیری ذکر شده است. غنی بودن جیره غذایی از ویتامین‌ها و مواد معدنی بخصوص کلسیم بسیار اهمیت دارد. استفاده از آجر فسفردار نیر می‍‌تواند مفید باشد.
ناشناس
۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۶ اسفند 3:40:35 PM
سلام دوستان کلا گاوهای نژاد هلشتاین اینجوری هستن
ناشناس
۱۳۹۷ سه شنبه ۱۴ اسفند 12:10:54 AM
دوست عزیز کسی جواب نمی ده تادیرنشده دامپزشک بیار
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۱۹ اسفند 9:55:41 AM
دوست عزیز، هرگز مقالات، پیشنهادات، حدس و گمان اینترنتی نمیتونه دامی رو درمان کنه!!! مسلما نیاز به معاینه بالینی توسط دامپزشک است. جوابهایی که ما خدمتتون عرض میکنیم فقط برای آگاهی، پیشگیری و حفظ دام تا رسیدن دامپزشک است.
ناشناس
۱۳۹۷ يکشنبه ۱۲ اسفند 8:25:17 PM
سلام دوستان گاو من بعد از ۳روز زایمان سخت زای بود تب شیر گرفته پاهاش حالت شنا عقب باز میشه کلسیم تورگی ۲ تازدم باز خوب نشده خواشن کمک کنید
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 11:25:29 AM
احتمال ضرب خوردگی نخاع وجود دارد. برای معاینه و تشخیص به دامپزشک مراجعه شود.
بهمن محسنی
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲ اسفند 11:01:21 AM
سلام ممنون از راهنمای هاتون من یک راس گاو شیری هلشتاین دارم که شش ماه آبستنه مامور تلقیحی که همیشه میاد برای تلقیح برای تست اومده بود گفتن که کنسانتره ندم لطفاراهنمای کنید چی جایگزین کنم که به تب شیر مبتلا نشه
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 11:26:39 AM
نهی مصرف کنسانتره برای جلوگیری از چاقی است. استفاده از کاه و یونجه پیشنهاد می شود.
خوانساری
۱۳۹۷ شنبه ۲۰ بهمن 10:05:22 AM
سلام گاومون چند روز از زایمانش گذشت ب با کمک امپول زاینان کرد البته به سختی و کمک ۶نفر بچش تلف شد از همون روز گاومون ازجاش بلند نشده البته چند روز پیش حدود ۵دقیقه بلند شد ویهو افتاد خوراکش خوبه چکار کنیم ک بلند بشه؟
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 11:27:55 AM
به دامپزشک مراجعه کنید. استفاده از AD3E و کلسیم ضروری است.
مجید
۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۷ بهمن 6:01:34 AM
سلام ما یک گاو داریم از نوع هلشتاین بعداز 48ساعت از زایمان زمین گیر شد ازشما متشکر هستیم مارا راهنمای کنید چکار کنیم
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 11:28:50 AM
تزریق کلسیم و AD3E پیشنهاد می شود. استفاده از آجر لیسیدنی فسفردار ازین بیماری پیشگری می کند.
ناشناس
۱۳۹۷ شنبه ۶ بهمن 10:27:25 PM
سلام ببخشید یه گاو داریم حدود سه هفته بعد از زایمان افتاده بلند نشده و مدفوع هم نمیکنه ممنون میشم راهنمایی کنید
ناشناس
۱۳۹۷ جمعه ۵ بهمن 2:21:00 PM
با سلام دکتر خسته نباشید تور خدا جواب بدید یه گاو دارم اول شکمشه ۴۵ روز داره به ۹ ماه خوابیده بلند نمیشه دست چپشو بعد ۳ روز دیدم که ورم کرده زیر کتفش دکتر چکار کنم گاو خوراک میکنه تورو خدا دعا کنید برامون
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 11:30:15 AM
دوست عزیز نیاز به معاینه دقیق است. احتمال شکستگی وجود دارد. بدون معاینه هیچ توصیه درمانی نمیشه داد.
ناشناس
۱۳۹۷ چهارشنبه ۳ بهمن 4:38:29 PM
سلام گاو ما 3 ساعت بعد از زایمان افتاده دکتر هم اوردیم سرم و کلسیم زد بهش بلند نشد الان 24 ساعت بلند نشده لطفا راهنمایی کنید احتمال بلند شدنش هست.
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 11:30:48 AM
دام باید معاینه شده و تحت نظر دامپزشک باشد.
بلال
۱۳۹۷ سه شنبه ۴ دي 9:26:19 PM
دوستان گاوم یه هفته مانده به زایمان فلج قبل زایمان گرفت ظهر خوابید نتونست بلند بشه فردا قبل از ظهر دکتر آوردم دوا درمان کرد یه چیزی گفت برام تجربه شد گفت همون دیروز دکتر می آوردی خیلی درصد درمانش بیشتر میشه چون اگه گاو زیاد بخوابه به فلج شدنش عادت میکنه خلاصه همون لحظه دکتر بیارین بهتره نزارین گاو زیاد بخوابه
ناشناس
۱۳۹۷ سه شنبه ۴ دي 12:21:23 AM
سلام دوستان من گاوم یک هفته مانده زایمان کنه بی تجربگی کردم بهش نرسیدم الان قبل زایمان نمیتونه بلند بشه علوفه جو هرچی بدم اشتهاش خوبه سرحاله میخواد بلند بشه ولی نمیتونه آیا گوساله یامادرش رو خطر تهدید میکنه چیکار کنم لطفا راهنمایی کنیین
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 11:32:36 AM
باید صبر کنید تا زایمان انجام شود، پس از آن درمان و تقویت را برای مادر شروع کنید.
علیرضا حاجی پور
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ آذر 8:18:09 PM
با سلام یه گاو داریم ده دوازده روزه زایمان کرده امروز کم اشتها شده ورم پستون گرفته شیرش کم شده واز رحمش خون مرده میاد وتبش ۴۱ بود که با یه دکتر تلفنی صحبت کردم فلونیکسن واموکسی کلا و سفتی فور تجویز کرده البته دور چشمای گاو ورم کرده بود خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 11:34:00 AM
معاینه دام از نزدیک بسیار می تواند کمک کننده باشد. در این مورد پیشنهادات ما نمی تواند موثر باشد چون مشکل به درستی تشخیص داده نخواهد شد.
فاطی
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۱ آذر 11:04:56 PM
سلام خسته نباشی ما گوساله ای داریم که تازه6 روز بدنیا امده و نمیتوند راه برود و به کمک ما بلند میشود میشه به ما یه راه حل بدین
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 11:34:29 AM
مصرف ای سلنیوم و AD3E برای تقویت قوای دام لازم است
قاسملو
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۷ آبان 10:58:47 PM
با سلام من یک گاوی دارم که هنوز زایمان نکرده از زمین بلند نمیشود دکتر گفته کلسیم تموم کرده درمان صورت گرفته اما هنوز نمی تواند بلند شود
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ اسفند 11:35:43 AM
درمان بهتر پس از زایمان صورت خواهد گرفت. استفاده از آجر فسفردار میتواند مفید باشد.
ghuonash
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۴ آبان 11:02:47 PM
سلام دوباره !ممنونم که اصلا نظری نداشتید !!!!!!؟؟؟؟ درباره گاومون به اطلا ع برسونم که گا ومونو مثل مادرش که چندسال پیشم اینجوری شده بود دادیم سر بریدند تشخیص دکتری گرامی بازم کشک بود چون ران پاش دررفته بود ورباط پاره کرده بود گاو قبلیمونم لگنش شکسته بود الکی یه عالمه هزینه دکتر دادیم . یه توصیه به همه اگه روز اولی که گاوتون زمین گیر میشه با تزریق کلسیم بلند نشد لطفا نه هزینه اضافی کنید نه خودتونو نه حیوان بیچاره رو اذیت کنین بهتر ببرید کشتارگاه واز تلف شدن حیون و زجر کشیدن جلوگیری کنید
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ جمعه ۲ آذر 11:25:34 AM
دوست عزیز همونطور که در متن خبر میبینید گاوی که از تب شیر رنج می‌برد در حالت گرفتگی عضلانی دراز کشیده، ماهیچه‌هایش تحلیل رفته و موجب ناتوانی او از برخاستن می‌شود و سرانجام رباط‌ها و تاندون‌ها قطع شده و در بعضی موارد شکستگی استخوان گزارش می‌شود که معمولا ناشی از کوشش حیوان برای برخاستن است.
ghuonash
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۱ آبان 7:54:40 PM
سلام گاوی داریم بعد زایمان زمین گیر شد روز دوم کلسیم تزریق شد بلند شد دوباره عصرش زمین گیرشد باز باتزریق کلسیم بلند شد ولی بعدش کلا زمین گیر شد دگتر گفت بیش از این نمشه دیگه کلسیم تزریق کنیم دکتر دیگری اوردیم ایشونم تشخیص دادن فلج زایمان نیست یا از تزریق کلسیمه یا هم شی ء فلزی در ریه یا قلبش هست چون اطراف قلبش اب جمع شده داروهای ایشونم تزریق شد بازم بلند نشده دوباره معاینه کردن گفت اب اطراف قلبش از قبل بیشتر شده وکاری هم نمیشه کرد؟ ما قبلا گوساله ای داشتیم که سیم استیل تو قلبش بود مشکل خاصی نداشت چرا این نمی تونه بلند شه؟ درضمن گاومون خوراکشو خوب می خوره واشتهاش مشکلی نداره
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ جمعه ۲ آذر 11:29:07 AM
بی شک دامپزشکی که از نزدیک دام را معاینه کرده نظر بهتر و قطعی تری دارد، سیستم بدنی جانوران بسیار پیچیده است و قرار نیست دو گاو با تشخیص مشابه مانند هم درمان شوند!
ک م
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۰ آبان 1:30:38 PM
سلام خسته نباشیدماگاومون هلشتیان یروز زایمان کردپانمیشه دکترم اومد کلسیمو همه چیو انجام داد .یعنی خوب میشه گاومون سرپامیشه لطفا جواب سوالای دوستانم خوندم مطمن میخام بشم
کاظمی
۱۳۹۷ سه شنبه ۱ آبان 7:43:30 PM
باسلام گاومون سه روز زایمان کرده روز یک کیلو من زک بیشتر نمیتون بدوشم چون نداره شکم دومش هست بعد گوسالش کم اشتها هست وخیلی دل دل میزنه ممنون میشم از راهنمایتون
سلیمی
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۶ شهريور 3:36:27 PM
سلام مایه گاو داریم چندروز پیش شکمش ورم میکرد و مدفوع هم نمیکرد دکتر امد دیدش و کلسیم بهش زد و یه سری دارو داد خوب شد اما سه روز بعد گاو خوابید و الان چهار روزه خوابیده به دکتر گفتیم ویتامین بی براش نوشت ودگزا و یه کلسیم اما بازم گامون پا نشد هنوز باز به دکتر گفتم همینارا تجویز کرد نمیدونیم چکارش کنیم
سجاد امیری
۱۳۹۷ شنبه ۳ شهريور 9:35:04 PM
سلام .ببخشید ما یه گاو داریم که ۴ماه ابستنه یه دفعه بدونه هیچ علتی گوسالشو انداخت چند ماه پیش هم اون یکی گاومون همین مشکلو داشت خواستم ببینم مشکلشون مال چیه ایا ویتامینی یا بیماری دارن؟
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۱۱ شهريور 10:25:41 AM
باید از دام خون‌گیری بعمل آید، تا از ابتلا به بیماری تب مالت ((--بروسلوز))-- مطمئن شویم. چون بیشتر سقط جنین مربوط به این بیماری است و چنانچه دام این بیماری را داشته باشه باید روانه کشتارگاه گردد، زیرا از طریق شیر و... آلودگی را به انسان منتقل می کند.
احمدمنصوری
۱۳۹۷ پنج شنبه ۱ شهريور 9:32:13 PM
ماگاوی داریم که شیرش ماست نمی شود و گاو چندروز بی حال بود و حالا یکم خوب شده، مریضیش چه ؟
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۱۱ شهريور 10:28:26 AM
اگر برای گاو آنتی بیوتیک مصرف شده باشد، شیر تبدیل به ماست نمی‌شود.
ناشناس
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۲ مرداد 12:34:53 PM
سلام به مدت دو هفته گاو ما زایمان کرده ولی بعد چند روز گاو مادر بیحال شده واین اواخر نمیتونه از جاش بلند شه ولی غذا خوب میخوره دکتر گفته تب داره و امپول زده.ولی هنوز بیحاله میشه راهنمایی کنید چیکار کنیم که خوب شه ؟ممنون
هومن محبی
۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ مرداد 1:46:56 PM
سلام گاوشما دارای ترشحات خونابه ای از واژن یا همان رحم است؟ تب گاو با خوب غذا خوردن نمیخونه وحتما اشتباه است.میزان شیر وتب دقیق گاو وبررسی ترشحات رحمی از نظر رنگ را به من اعلام کنید تا سریع برات خوبش کنم .
محمد
۱۳۹۷ پنج شنبه ۴ مرداد 12:40:41 PM
سلام چند روز انتی بیوتیک زدم همچنان تب از 41پایین نمیاد چهار ماه هست زایمان کرده انرو ؛اموکسیلین سیوا؛سفیکسم3روز 7عدد؛دگزامتازون2روز25سی؛وجواب نداد دو روز یعد دراکسین 18سی سیی زدم جواب تب هنوز 41هست نظر شما چیه؟؟
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۱۱ شهريور 10:32:28 AM
دام باید معاینه شود. تا درصورت وجود بیماری ویروسی تشحیص داده شود. زیرا بیماری ویروسی تب را بالا نگه میدارد.
روستانشین
۱۳۹۷ پنج شنبه ۴ مرداد 12:40:27 PM
سلام.ما گاومون ده روز پیش دوقلو زایمان کرد.گوساله ها مرده به دنیا اومدن.زایمان سختی داشت جفت ماندگی ام داشت بعد دو روز زمین گیر شد با تزریق کلسیم رو پا شد.الان به سختی راه میره.میشه راهنمایی بفرمایید الان باید واسش چیکار کنیم که بهتر بشه.ممنون
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۱۱ شهريور 10:31:26 AM
حتما باید توسط دامپزشک معاینه شود، چنانچه عفونت رحم داشته باشد با آنتی بیوتیک درمان شود.
ناشناس
۱۳۹۷ پنج شنبه ۴ مرداد 12:39:40 PM
سلام یه سوال ما یه گوسفند داریم پاهاش دو روزه فلج شده چکار کنیم
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ يکشنبه ۱۱ شهريور 10:29:28 AM
قبل از هرچیز به دامپزشک مراجعه کنید تا از نزدیک معاینه شده و تشخیص درست داده شود. ممکن است با درمان انگلی و تزریق ای سلنیوم 2 سی سی داخل عضلانی، وضعیت دام بهبود یابد.
علی
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير 10:32:22 AM
درود برشما عزیزان چند نکته مهم. اگه گاو نزدیک زایمان دارید حتما کلسیم آماده داشته باشید بعد از زایمان گاو را ندوشید ما خودمون یک گاومون رو تایک هفته ندوشیدیم البته سر سینه هاشو خالی میکردیم 2اگر بعد از زایمان گاو لرزید .دهانش راباز میکرد فورا کلسیم را تزریق کنید فورا .یونجه خشک به گاو بدهید وبه ان کنسانتره ندهید تا زمانی که بهتتر شود البته مورد اخر درمورد کا های پیر است چون کنسانتره پروتئین زیادی دارد وباعث افزایش شیر دهی میشود و درنتیجه کلسیم بیشتری از گاو خوب ما میگیرد
ناشناس
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير 10:30:47 AM
گاومون ازپاافتاده بعداز زایمان لطفا راهنمایی
ناشناس
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير 10:29:51 AM
سلام مادوروزه گاومون ازپاافتاره دوروزه زایمان کردن هرچند می خواهیم بلندش کنیم ولی بلند نمیشه لطفا راهنمایی کنید
پریسا
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير 10:29:35 AM
سلام ما یه گاو داریم که چهار روزه زایمان کرده از دیروز افتارده زمین واصلا بلند نمیشه دوتا دکترم امده مقدار زیادی بهش کلسیم زدیم اثر نکرده الان باجک نگهدارنده نگهش داشتیم ایا امکان بهبودش وجود داره
اميره دهاز
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير 10:29:13 AM
همسايمون يه گاو داره حالش خيلي بد ناراحته براش نگرانم منطقه ما دامپزشک خوب وجود نداره.گفت پنچ شکمش الان يه بچه اورده بعداز بچه اوردنش چندهفته بعد زمين گيرشده يکم بلندميشد مي افتاد تا دامپزشک بهش سوزن وسرم داد بعدکلسيم زد الان بدترشده افتاده پاهاي عقبش دراز کرده.نفس نفس ميزنه .لطفن راهنمايي کنيد لطفن
ناشناس
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۱ تير 10:27:09 AM
سلام بعداززایمان گاوجه خوراکی به آنهابدهم
ناشناس
۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۷ خرداد 11:46:16 AM
سلام یاگاوی دارم ۵ماه پیش تب شیر گرفت تاحالا حالش خوب نیس بزور باکمک بلند میشه ومدفوعش بسیار شله هر دارویی دادم فایده نداشت علف میخوره ولی بسیار لاغره .کمکم کنی ممنون میشم
مجتبی
۱۳۹۷ سه شنبه ۱ خرداد 9:43:50 AM
سلام دوستان یه گاو دارم 14روز از 9گذشته ولی زایمان نکرده علت ان چیست ممکن گوسالش مرده باشه لطفان کمک کنید ممنون
ناشناس
۱۳۹۷ سه شنبه ۱۰ مهر 9:08:40 PM
دستت رو روی شکمش بذار تکونشو حس می کنی بعضی از گاو ها این جوری اند
حسین
۱۳۹۷ يکشنبه ۹ ارديبهشت 1:56:27 PM
سلام ما ی گاوه داریم وقتی زایمان کرد بچش فلجه دو دستش حالت کچ داره ما گوساله رو بردیم دکتر دامپزشک دارو کرم و امپول دادن ولی هیچ تاثیری نداشت بدترم شد الان چرم دستش افتاده و خونریزی داره ما هم پریسینی رو زخمش ریختیم و بستیم الان سوال من اینه ک دستش خوب میشه راهی هست
ناشناس
۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت 10:33:35 AM
سلام گاو ما11روز که زایمان کرد روز دوازدهم زمین گیر شده کلسیم بعد و قبل از زایمان راتزریق کردیم کلسیم خوراکی بهش دادیم لطفا راهنمایی کنید که دلیل زمین گیرشدنش چیه?
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۷ شنبه ۱ ارديبهشت 11:10:11 AM
سلام دوست عزیز، خوراک گاو شیری حتما باید جیره نویسی شود و مصرف کلسیم به تنهایی کافی نیست. بهترین گزینه مصرف آجر فسفردار است که تمام مواد معدنی مورد نیاز گاو را فراهم می کند.
مسعود دلسوزی
۱۳۹۷ يکشنبه ۲۶ فروردين 11:02:05 AM
سلام گاو ما ۴۰ روز مانده به زایمان ۴ روزه خابیده زمین بلند نمیشه کلسیم و و سرم هم زدیم ۶ تا دکتر هم اومدن ولی نظری ندارن میگن تو شکمش بچش رفته به عصب پاهای عقیب گیر کرده وقتی میخاد بلند بشه میخوره به عصبش نمیتونه بلند بشه نظر شما چیست
ناشناس
۱۳۹۷ سه شنبه ۱۰ مهر 9:06:42 PM
تشخیص درسته احتمالا دو قلو داره
ناشناس
۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۹ بهمن 11:53:30 AM
سلام ما دو روز گاومان زایمان کرد بلند نمیشه دکترهم آمد آمپول وسرم زد ولی تاثیری نداشت ممکنه راهنمایمون کرد علت چیه
امیر محمد
۱۳۹۶ يکشنبه ۸ بهمن 2:27:04 PM
سلام ما یه گاوی داریم که شش روزه زایمان کرده الان تخته بند کرده از کمر نمیتونه بلند شه دارو با امپول هم مصرف کردیم اما فرقی نکرده چند روز میکشه خوب بشه لطفا راهنمایی کنید
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۶ دوشنبه ۹ بهمن 5:04:29 PM
سلام خود درمانی در مورد دام و انسان بهیچوجه توصیه نمیشود. حتما توسط یک دکتر دامپزشک مورد معاینه قرار گیرد.
علی زنگنه
۱۳۹۶ دوشنبه ۲ بهمن 12:27:40 AM
با سلام دوستان یه گاو هلشتیان با رکورد 42کیلو شیر دارم 5روز بعد زایمان تب شیر گرفته ولی دامپزشک بموقع و قبل از زمین گیر شدن حیوان رسید و کلسیم 750 سی سی تزریق وریدی کردن و آنتی بیوتیک زدن روز بعد دوباره کلسیم جلدی خودم تزریق کردم با نظر دامپزشک و روز سوم درمان دوباره 250 سی سی وریدی دامپزشک تزریق کرده روز 4 درمان و روز 5 درمان 250 سی سی جلدی تزریق کردم سوال اینجاست که هنوز گاو خوب نشده. و غذا نمیخوره. دوبار هم مگنت یا همان آهنربا خورانده شده طی درمان عفونت خیلی کم. جیره کامل یونجه خشک شده لطفاً راهنمای کنید
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۶ دوشنبه ۹ بهمن 5:01:01 PM
باسلام با توضیحات شما میشه به پریتونیت مشکوک شد. حتما توسط دکتر دامپزشک برای پریتونیت خفیف با تست پینچ مورد معاینه قرار گیرد.
حامد
۱۳۹۶ سه شنبه ۲۶ دي 11:53:12 PM
سلام گاو ما ٣روزه زایش کرده و ٣ساعت قبل از زایمان تا ٢۴ساعت بعد بلند نشد دامپزشک اومد سرم وصل کرد بلند شد آیا بازم نیاز به دارو هست
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۷ دي 10:26:26 AM
سلام... اگر نیازی به دارو بود حتما پزشک تجویز میکرد. برای بهتر شدن حیوان، باید از جیره غذایی مناسب استفاده کنید.
ناشناس
۱۳۹۶ شنبه ۱۴ بهمن 1:00:56 AM
سلام به احتمال زیاد خونریزی رحم داشته اونم علتش پارگی کوتیلونها باشه
ناشناس
۱۳۹۶ دوشنبه ۲۵ دي 5:00:39 PM
سلام ما یه گاو سمینتال داشتیم برای اولین بار دیشب زایمان کرد گوساله هم سالم بود تا ساعت ۲شب هم پیش گاو بودیم خیلی هم راحت زای مان کردمشکلی هم نداشت ولی صبح که رفتیم دیدیم گاو مرده می خواستیم علتشو بدونیم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید
خادمی
۱۳۹۶ پنج شنبه ۹ آذر 5:57:36 AM
باسلام.ما یکی ازگاوهایمان 3ماه ابستنی دارد 6ماه پیش زایش کرده یک دفعه شیر لخته یکی ازکارتیه هاادماتوزشدوسریع به دامپزشک خبردادیم تا دامپزشک امدگاو زمینگیر شده بودتقریبا اززمانی که این اتفاق افتاد تا امدن دامپزشک3ساعت شد تب راگرفت 40درجه پوزه خشک ضربان بالانفس زیادمیزد.سریع درمان انتی بیوتیک(پنی سیلین500000) با فلونکسین به صورت رگی شروع کردوحدود3ساعت بعد گاوشروع به خوراک خوردن کردوگاو ازلحاظ وضعیت عمومی نرمال هست ولی هنوزازجابلند نشده.وشیر ان هم کاملا خشک شد.لازم به ذکراست تشخیص دامپزشک بیماریی به نام استافیلوکوکوس.اگرمارا راهنمایی کنید ممنون میشوم.09179275475
هومن محبی
۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ مرداد 1:38:38 PM
تشخیص درست بوده .درمان اندکی ناقص اما انتخاب دارو درست گاو شما بلند خواهد شد اما اگر با داروهای زده شده سرم قندی نمکی بعلاوه کوبافوس زده میشد همون موقع بلند میشد. دکتر هومن محبی /درمانگر اینترنتی ((--برای دریافت اطلاعات تماس به beytar.ir مراجعه کنید))--
سارا
۱۳۹۶ چهارشنبه ۸ آذر 2:10:32 AM
سلام و وقت بخیر ببخشید ما یه گاو ماده داریم که سه هفته س زایمان کرده و بطور ناگهانی فلج شده و نمیتونه بلند شه.یعنی دقیقا علایم تب شیر رو داره .دامپزشک بهش یه سرم و امپول زد .ولی چون من حضور نداشتم نفهمیدم چی بوده.حالا سوال اینه چطور میتونیم کمکش کنیم؟یعنی ممکنه بمیره!؟یه روزه اینطوری شده.دامپزشک گفت زایمان سومشه و پیرشده ممکنه بمیره.میشه راهنماییمون کنید!؟
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۶ چهارشنبه ۸ آذر 10:08:04 AM
سلام دوست عزیز... قبل از هر توصیه و راهکاری باید تذکر بدیم که بهترین درمانگر، دامپزشکی است که از نزدیک گاو را دیده و معاینه کرده است... با اینحال بدانید که هر گاو تا 10 شکم را می‌تواند زایمان کند و اگر جیره غذایی متعادلی داشته باشد مشکلی برایش پیش نخواهد آمد، در حالت فلج گاو ((--بر اثر کمبود کلسیم))-- هنگام زمین خوردن ممکن است به نخاع‌اش آسیب برسد، اگر گاو شما سرش را زمین گذاشته است درمانش غیرممکن است، اما اگر هنوز برای بلند شدن تلاش می‌کند صبر داشته باشید امکان بهبودیش خواهد بود. .......>نکته: هرگز سعی نکنید به زور گاو را وادار به حرکت کنید زیرا ممکن است به او آسیب برسانید.
پایگاه خبری ماکی دام
۱۳۹۶ چهارشنبه ۸ آذر 10:12:06 AM
معمولاً دامپزشک برای بهبودی گاوی که دچار تب شیر شده است کلسیم تزریق می‌کند، اما تزریق کلسیم فقط درصورتی پاسخگوست که دمای بدن از 38 درجه بالاتر نباشد، اگر گاو تب دارد باید با آنتی‌بیوتیک مداوا شود. داروهایی چون AD3E و سولفادیمیدین می‌توانند کمک کننده باشند.
حسین
۱۳۹۹ جمعه ۸ فروردين 9:03:31 PM
سلام من یه گوساله دارم ۴روز به بدنیا اومده اصلا نمیتونه دفع کنه ولی از خوردنش هم نمی مونه به دامپزشکی هم بردم روغن هم خواندیم چیکار باید بکنم

عناوین اصلی