ماکی دام

دام، طیور، آبزیان

کد خبر: 1739
بازدید: 68027
تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۲/۲۵ ساعت: 10:49:26 AM

تشخیص نر یا ماده قناری

خیلی عوامل و پارامترها می‌تواند در تشخیص درست جنست قناری نر و ماده ایجاد سردرگمی نماید. که باید همه اینها نیز لحاظ گردند. هر تشخیصی نیاز به داشتن اطلاعات کاملی دارد که بر مبنای آن می‌توانید در امر تشخیص مهارت کافی را کسب نمایید.

نر یا ماده قناری

به گزارش «سرویس دام، طیور و آبزیان» «ماکی دام - پایگاه خبری صنعت دام، طیور و آبزیان»؛ تشخیص جنسیت قناری نر و قناری ماده برای خیلی ازکسانی که تازه کار در این امر هستند یکی از دشوارترین و سخترین کارها می‌باشد به طوری که باعث سردرگمی و تشخیص افراد می‌گردد. اما لازم است بگوییم که گاهی مواقع حتی تشخیص جنسیت قناری برای افراد نگهدارنده قناری که سالیان سال نیز در این امر دارای تبحر بالایی هستند نیز دشواراست.

خیلی عوامل و پارامترها می‌تواند در تشخیص درست جنست قناری نر و ماده ایجاد سردرگمی نماید. که باید همه اینها نیز لحاظ گردند. هر تشخیصی نیاز به داشتن اطلاعات کاملی دارد که بر مبنای آن می‌توانید در امر تشخیص مهارت کافی را کسب نمایید.

1. برای تعیین جنسیت قناری در درجه اول باید قناری به بلوغ کامل جنسی رسیده باشد و دوران جوجگی را پشت سر گذاشته باشد. در صورتیکه قناری هنوز جوجه باشد تشخیص به مراتب سخت‌تر و دشوارتر است حتی برای افراد حرفه‌ای که سالیان سال در امر نگهداری قناری هستند.

2. سن بلوغ و زمانی‌که یک قناری قادر به جفت کردن و تولیدمثل است 9 ماهگی می‌باشد (بلوغ قناری از زمانی‌که جوجه قناری از تخم بیرون می‌آید و بعد از گذشت 20 روز که جوجه قناری‌ها کمی پروارتر می‌شوند باید محاسبه شود که با حلقه‌های شناسه مخصوص پا می‌توان این امر را تسهیل نمود) با گذشت 9ماه از تولد جوجه قناری‌ها مخصوصاً در جوجه‌های اول و دوم که تشخیص به مراتب راحتر است تا دیگر جوجه‌ها می‌توان به راحتی تعیین جنسیت نمود. اما اگر شما قناری را از جای دیگر تهیه نموده‌اید و برای بار اولی است که از قناری نگهداری می‌کنید باید این نکته را از فروشنده یا مالک قناری سوال نمایید. در صورتی که قناری بالغ باشد خرید راحتر می‌باشد اما اگر هنوز در دوران جوجگی و تولکی باشد باید حتما شروط خرید را ذکر کنید که در صورت تفاوت با گفتار قابل تعویض باشد.

3. دانستن تولک بودن یا نبودن قناری نکته مهمی است، چراکه در دوران تولکی قناری چه ماده باشد چه نر بازهم تشخیص کمی دشوار است چون شباهت‌های ظاهری یکسان است مگر آنکه مالک قناری گویای جنسیت قناری باشد و قطعیت کامل بر نر یا ماده بودن پرنده بدهد در صورتی که فروشنده دارای جا و مکانی ثابت نباشد صحت گفتار غیرقابل قبول محاسبه می‌شود پس سعی نمایید در هنگام خرید قناری از کسانی قناری را خرید نمایید که دارای جا و مکان ثابت و معتبری هستند تا در صورت عدم صحت گفتار بتوان بر حسب شرط جنسیت آن را تعویض نمود.

4. ملاک تشخیص نر یا ماده بودن قناری جسته و اندام‌اش نمی‌باشد و جسته قناری نمی‌تواند دلیلی خوب و مستعدلی بر نر بودن یا ماده بودن قناری باشد. چراکه بخاطر علم ژنتیک و تکثیر نژادها و گونه‌های مختلف قناری نر و ماده با جسته درشت و ریز زیادی موجود است پس به یاد داشته باشد گول هیکل قناری را در تعیین جنسیت نخورید.

5. قناری بخاطر آواز خوش و جذابش دارای هوادار و طرفدار بی‌شماری است و این خصلت را فقط قناری نر دارد. در صورتی که قناری نر لال نباشد آواز قرص و ممتد و زیبایش دلیل محکم و مستعدلی بر نر بودن جنسیت قناری است. در صورتی که قناری ماده فقط توانایی جیک زدن‌های ریز را دارد و به ندرت و در زمان جفتگیری و مستی بیش از حداش اقدام به ریزه‌خوانی در حد خیلی کم و ضعیف می‌کند، پس این نشانه‌ها نماینگر جنسیت ماده خواهد بود.

6. تعیین جنسیست جوجه قناری چند ماهه به صورت ظاهری امری محال است و به ندرت و یا شانسی می‌تواند درست از آب دربیاید. همچنین جوجه اول یا دوم بودن نیز دلیل محکمی بر نر یا ماده بودن قناری نمی‌باشد و تا زمانی‌که جوجه قناری‌ها بالغ نشده‌اند نمی‌توان تعیین جنسیت را دقیق اعلام نمود. طبق گزارشات و مشاهدات تیم تحقیقاتی به دفعات دیده شده که تعیین جنسیت بعضی از گونه‌های قناری بعد از گذشت 1 سال یا بیشتر میسر گردیده که به ندرت و در موارد خاص اتفاق می‌افتد.

قناری نر

7. در تصویر اول آلت تناسلی قناری نر را مشاهد می‌کنید که با در دست گرفتن و فوت در راستای دم و انتهای شکم قناری آلت جنسی قناری نماینگر شده است، همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید آلت قناری کاملاً برجسته می‌باشد و خم شدگی کمی به سمت دم دارد با پرهای ریز بر روی آلت تناسلی که هم برای آمیزش و تولیدمثل قناری است و هم دفع مدفوع. لازم است بگویم که زمانی‌که قناری نر آماده جفتگیری و تولیدمثل است آلت تناسلی‌اش دارای برجستگی بزرگتر و پف‌گونه (همچون عکس زیر) می‌باشد و در زمان تولکی از مقدار حجم آن تا حدود کمی کاسته می‌شود.

8.در تصویر دوم آلت تناسلی قناری ماده را می‌بینید که مثل قناری نر با فوت کردت در امتداد شکمش می‌توان شاهد آلت تناسلی قناری ماده بود. همانطور که می‌بینید هیچگونه برجستگی همچون تصویر بالا بر روی شکم قناری ماده مشاهده نمی‌شود و مخرج و پس قناری ماده تا ابتدای رویش گاه دم نزدیک شده است و آلت دوکی شکل خوابید شده است, لازم است بگوییم در این عکس قناری ماده آماده تولیدمثل است و فرم شکم و پس (آلت تناسلی) قناری ماده به مراتب بزرگتر از حالت آلت اولیه خود شده است و به طور کامل تغییر شکل داده است. آلت جنسی قناری ماده نیز همچون قناری نر، برای تولیدمثل و هم برای دفع مدفوع است. قناری ماده در صورتی که در دوران تولکی باشد آلتش به طور کامل تغییر شکل می‌دهد و شبیه آلت تناسلی قناری نر می‌گردد و در صورتی که قبلا تخم‌گذاری کرده باشد شباهت آلتش به قناری نر بیشتر هم خواهد شد. (یک روش راحت برای تشخیص جنسیت قناری ماده بالغی که هنوز آماده تولیدمثل نشده است و قادر به تشخیص آن نیستید این است که قفس‌اش را به قفس یک قناری نر قرص خوان و مست بچسبانید که در این مواقع قناری ماده اقدام به نزاع و دور کردن قناری نر از محدوده خود می‌کند و حالت جنگجویانه به خود می‌گیرد که نمایانگر ماده بودن قناری است)

قناری ماده

9. روشهای علمی نیز برای تشخیص جنسیت قناری وجود دارد که نیاز به آزمایش و نمونه‌گیری دارد. که در این روشها می‌توان با قاطعیت کامل جنسیت قناری را تعیین نمود. نمونه‌گیری و آزمایش تست تسترون از خون قناری که یکی از بهترین روشهای تعیین جنسیت قناری است. و روش چیدن بال و آزمایش دقیق پرها هم روش دیگری است که می‌توان در تعیین از آنها بهره برد.

بیشتر بدانیم:
تعیین جنسیت قناری با استفاده از نشانگر‌های ژنتیکی
نوع و کیفیت آواز قناری
تحریک قناری نر با گلاب

تفاوت قناری نر و ماده

قناری نر: خواندن محکم و پرحرارت – جست‌و خیز زیاد – بر روی تیرک تند بال زدن – براقی چشم – چسبیدن به قفس و خواندن محکم و بیرون زدن مقعد.

قناری ماده: جیکهای ممتد ـ بر روی تیرک تند بال زدن ـ اگر کف قفس روزنامه هست پاره کردن و لول کردن روزنامه و بلاخره برآمده شدن مقعد.

منبع: سایت 6019


نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
نظر شما با موفقیت ارسال شد.
نظر شما حداکثر تا 24 ساعت آینده بررسی می شود
ارسال نظر
نظرات حاوی توهین و افترا منتشر نخواهد شد
نظرات به زبانهایی به غیر از زبان فارسی منتشر نخواهد شد
نظرات غیر مرتبط با این خبر منتشر نخواهد شد.
نام:
پست الکترونیک:
نظر:
*
 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار:7
انتشار یافته:44
کوروش
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۳ بهمن 8:38:43 PM
سلام یک جفت قناری دارم. سه بار تابه حال تخم گذاشتن هربار بدون نطفه بودن بهشونم می رسم لطفا بگید ایراد از کجاست
محمد
۱۳۹۹ يکشنبه ۳۰ آذر 7:21:07 PM
سلام یک قناری دارم لک تولک میشه واصلا نمیخونه نمی دونم نر یا ماده تمام نشانهاش به نر می خوره لطفا راهنمای فرماید چه داروی بدم
ناشناس
۱۳۹۹ يکشنبه ۶ مهر 10:50:57 PM
سلام من یکی قناری دارم کهنس میشه حالا موهایش تخت نشود ه باش مرسی
ناشناس
۱۳۹۹ سه شنبه ۷ مرداد 4:41:38 AM
من یک قناری 6 ماهه خریدم الان سه ماه 2 ماه گذشته ولی اصلا نمیخونه فقط میخوره و میخوابه لطفا کمکم کنید به خوندن بی افته
Mohammad
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۱ تير 2:25:07 PM
سلام من یه قناری گرفتن که پرنده فروشی گفت یک ماهشه و الان حدود 9ماه که گرفتمش الان رنگ لپاش تغییر کرده و قرمز شده رنگ خود قناری زرده آیا بالغ شده است؟ ریزه خونی هم میکنه الان ریزه خونیهاش دوتا دوتا میخونه دوتا در میان
Mohammad
۱۳۹۹ يکشنبه ۸ تير 1:37:49 PM
سلام من یه قناری گرفتن که پرنده فروشی گفت یه ماهشه پولی الان حدود 10ماهه ریزه خونی میکنه ایا هنوز بالغ نشده و حدود یکی دوماهکه رنگ لپاش تغییر کرده و رنگ لپاش قرمز شده رنگ خود قناری زرده آیا بالغ شده میشه جفت گیری باهاش کرد
حمید
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۰ تير 8:37:35 AM
سلام اره میشه قناری در9ماهگی بالغمیشه
صالح
۱۳۹۹ دوشنبه ۲۹ ارديبهشت 8:43:09 AM
سلام خدمت دوستان و استادان عزیز شنیدم قناری نر با فنج ماده جفت بشه جوجش فنچ گلدین میشود آیا این نظر درسته؟؟؟؟؟
مجتبی
۱۳۹۹ شنبه ۱۵ آذر 4:27:35 PM
سلام اون قناری که گرفته ای آماده است
فردین
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۱ ارديبهشت 8:10:56 PM
سلام من یک جفت قناری دارم سه بار تخم گذاشتند و بار چهارم نگذاشتند سه و چهار بار ازهم جدا کردم و بعد هم انها را پیش هم گذاشتم جفت گیری کردندولی تخم نگذاشتند وفقط لانه خودرا خراب می کردند می دانید چرا
علیرضا
۱۳۹۹ دوشنبه ۵ خرداد 1:59:58 PM
فاصله را از کف اتاق را یک مترونیم قرار بده واز جای شلوق دور باشن کاملا از نور مستقیم خرشید
شاهرخ
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۸ فروردين 7:37:38 AM
با عرض سلام و ضمن خسته نباشید به استاد محترم . من یه قناری سفید نر دارم که تو لک و اصلا نمیخونه میشه لطفا راهنمای بفرماید . ممنون میشم
میلاد
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۸ فروردين 12:03:22 AM
سلام شرمنده من دوتاجوجه قناری دارم ازکجامتوجه بشم نرهستن یاماده
ناشناس
۱۳۹۹ جمعه ۸ فروردين 10:01:52 PM
س.من.یه.قناری.نردارم.که.همیشه.درحال.خوندنه.اماتاماده.آماده.رومیندازم.پیشش.ازخوندن.میافته.بایدچکارکنم
حسین
۱۳۹۹ چهارشنبه ۶ فروردين 12:43:22 AM
من.قناری.سبز..چمنی.دارم
عادل
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ اسفند 9:55:48 PM
سلام من یه قناری گلستر دارم نمیدونم نر یا مادست صدا که واسش میزارم جیک جیک میکنه ولی پسش بالا نیومده
یعقوب
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۷ بهمن 8:59:40 PM
سلام من قناری ماده داشتم که خودش تخم میکرد بعد رفتم یه نر خریدم بعد یک هفته جفت انداختم بعد چهار روز از دوباره تخم کرد که جوجه نشد الان از هم جدا کردم چیکار باید کنم ممنون میشم منو راهنمایی کنید باتشکر
سعید. احدی.
۱۳۹۸ جمعه ۲۵ بهمن 9:38:43 AM
سلام یک جفت قناریدارم نرگس پاش درد ممتع ایا جفت .نخورم. مخورن. ممنوع
داود
۱۳۹۸ شنبه ۱۴ دي 11:24:08 PM
سلام.دوستان عزیز توصیه ای که دارم واسه عزیزانی که تجربه پرورش قناری ندارند اینه که اگر علاقه مند به جوجه کشی از قناری هستید برای اولین مرتبه سعی کنید قناریهای جفت خورده خریداری کنید واگر جوجه خریداری میکنید در اوخر بهار باشه که ابتدای فصل لک قناری هست و میتونید با رسیدگی وتقویت جوجه ها از سپری کردن یک دوره لک موفق اونها رو برای فصل جفت گیری آماده کنید.موفق باشید
جلیل عبدالله پور
۱۳۹۸ دوشنبه ۲ دي 7:01:49 PM
ماده قناری دارم هرچی نر پیش او میکنم جفت نمی خوره ماده آماده آماده هست
یاسین
۱۳۹۸ جمعه ۳ آبان 9:04:17 AM
سلام ادمین! من قناری کاکولی خریدم ک دمش تقریبا سفید و بدنش زرد هست الان یک روز خریدمش یعنی پنج شنبه تا حالا نخونده چکار کنم؟ ازکجا بفهمم‌ نر هست یا ماده؟ مرسی!!!
ناشناس
۱۳۹۸ پنج شنبه ۷ شهريور 11:05:42 PM
چه جوری بفهمیم قناری لال
فریبرز
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۳ مرداد 11:59:34 AM
سلام.شاهدونه برای جوجه قناری سه روزه خوبه ..لطفا راهنمایی کنید همراه با مقدار مصرف...ممنونم
محمودمحمدی
۱۳۹۸ سه شنبه ۱۰ ارديبهشت 4:43:29 PM
باسلام من دوتا جوجه قناری رسمی گرفتم الان نزدیک به 70روزه میخوام بدونم تا چه مدتی باید نگهداری کنم تا به آواز خواندن بیفتن
امین
۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ بهمن 9:00:56 PM
سلام. شاید خندتون بگیره من ی قناری ماده دارم خیلی مسته. ولی بعد از اینکه قناری نر سوارش میشه اونم دوست داره نرو سوار بشه یعنی میشه. علتش چیه؟
جلال
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۳ بهمن 4:09:28 PM
درود، احتمالا درمورد نر یا ماده بودن پرنده اشتباه میکنید!!
ناشناس
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۲ آبان 12:34:26 PM
هردو نر هستن
عادل
۱۳۹۸ سه شنبه ۶ اسفند 10:00:17 PM
سلام مال اینکه قناری ماده خیلی مسته وبازی میکنه که میره رونر کبوتر هم همینطوره
ناشناس
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۵ دي 4:33:38 PM
سلام من ی قناری ماده دارم تخم هم گذاشته ولی پوک بوده پرهای سرش هم ریخته و در نمیاد کچل شده،چکار باید بکنم
الیاس
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۴ دي 10:34:26 PM
سلام من یه جفت قناری دارم.چند بار از هم جدا کردنشون.حتی به یک ماه کشید.آماده بودن.ماده روزنامه پاره میکنه.نر هم محکم میخونه.توی یه قفس میندازمشون جفت گیری میکنن.بارها حتی به چشم دیدم که سوار ماده شده چند بار.ماده لونه می سازه ده روز میخواهی ولی تخم نمیزاره. حتی وقتی خوابیده تر به ماده غذا میده.بعد یه مدت ماده لونه رو خراب میکنه و با هم دعواشان میشه ولی پرهای همو نمیکنن.دعواشون فقط سر میوه و کاهو هست که اول ماده میخواد بخوره و وقتی سیر شد نره میره میخوره
حسین
۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۲ آذر 4:52:46 PM
سلام خسته نباشید من یه قناری دارم لک تو لک شده و اواز نمیخونه چیکار کنم
محمد
۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ بهمن 3:39:05 PM
بعد از پنج روز کنار هم بودن دوباره این کارو کرد ماده رو جدا کن جوری بزار ک نره نبینه بعد چند وقت بنداز کنار هم
ناشناس
۱۳۹۷ دوشنبه ۱۹ آذر 1:02:07 PM
یه نرسفت خون دارم مسته ماده خریدم براش دو روز پیش نر بود دیدم تمام پرهای سر ماده رو کنده کمی هم زخم شده بود جدا کردم ماده ضعیفه یا مشکل دیگه داره؟
امید ارحمی
۱۳۹۷ شنبه ۱۷ آذر 5:55:49 PM
سلام. قناری من 7 ماهش.نر. ولی. اواز نمی خونه چی کار کنم
سمیر هیوری زاده
۱۳۹۷ سه شنبه ۶ آذر 10:17:47 AM
سلام یک قناری دارم سفید پس قناری به ماده میخوره اما مثل نر میخونه
امیر . سم
۱۳۹۷ شنبه ۲۸ مهر 11:41:47 PM
سلام خدمت استادراهنمایی میخوام..من یه جفت قناری نروماده دارم جداشون که میکنم مستی میکنن بعد میندازم یه قفس که تخم بذارن اما نمیذارن یعنی جفت گیری نمیکنن چکار کنم..مرسی باتشکر
اسمعیل
۱۳۹۷ پنج شنبه ۴ مرداد 12:45:55 PM
سلام من یک قناری نر زرد دارم پرهاش به راحتی کنده میشه لطفا بفرمایید علت چیست و چه باید کرد
محسن
۱۳۹۷ شنبه ۱۳ مرداد 9:59:57 AM
سلام دوست عزیز اون مشکلی نداره بچه است پرهاش میریزه و جاش دوباره پر میاد
هادی کشنزارع از کرج
۱۳۹۷ شنبه ۱۸ فروردين 10:06:31 AM
من یک جفت قناری دارم که هروقت جوجه کشی میکنم تخماش در نمیاد بعضی وقتها طی ۱۲ تا ۱۵ روز که تخم هارو ور میدارم و مشکنم جوجه عمل امده ولی سر یا جای از بدن او سیاه میباشد ممنون میشم راهنمایم کنید متشکر از برنامتون
ناشناس
۱۳۹۷ پنج شنبه ۴ مرداد 12:56:21 PM
سلام جداشون کن خوب تاچند وقت تغویتشون کن بعد بزارشون پیش هم اگه بازهم به همین صورت بودقناریات نطفشون ظعیفه نرو ماده ات رو عوض کن
فرشید
۱۳۹۶ يکشنبه ۲۷ اسفند 10:35:24 AM
با سلام خدمت دوستان و استادان ، من یه جفت قناری برای جفت گیری تو یه قفس انداختم نر کم میخواند ولی پس اش خیلی زده بود بیرون و ماده هم همینطور ولی حدودا ده روز هست که هیچ عکس العملی نداشتن. اگه جداشون کنم مشکلی نداره؟ممنون میشم جواب مو بدین
m
۱۳۹۶ سه شنبه ۲۴ بهمن 12:34:43 PM
من ی قناری نردارم ک پرهای خودشومیکنه میزنه توظرف آبش میخوره علتش چیه؟
فتح الله ابراهیمی
۱۳۹۶ يکشنبه ۱۷ دي 9:09:45 AM
مدت یک سالی است جفت قناری دارم چند بار جدا ازهم بودن اما تخم نمیگذارند تخم مدغ خیار وکاهو گاهی دادم درضمن اللن نیمه دیماه تو اطاقی که شبها میخوابم بعلت سردی هوا قرار دادم گاهی هم برای افتاب بیرون میبرم کلی هفته جایی ثابت نبودن الان پیش همند ماده گاهی ریز اوار میخونه نر هم وقتی نگاهش به من میفته مدام صدا تکی نه اواز میکنه که ازاردهنده هم گاهی میشه اگه راهنمایی کنید ممنون میشم
محسن
۱۳۹۷ شنبه ۱۳ مرداد 9:59:04 AM
سلام دوست عزیز باید قناری را دست نزنی دومم در جای خیلی سرد نزاری سومم به غیر از تخم مرغ اپ پز و هویج و کاهو هیچ چیز دیگر ندهی اگر بدهی و دست بزنی هم از خواندن میماند و هم از تخم

عناوین اصلی